Mądre bajki na trudne czasy

Wydarzenia

Jak rozmawiać z dzieckiem o uczuciach, emocjach czy wartościach, kiedy najczęściej podejmujemy temat, dopiero gdy coś się właśnie dzieje – kiedy mierzymy się z trudną emocją czy ktoś zrobił coś, co jest wbrew naszym wartościom i czujemy potrzebę reakcji? Rozmowa w takim momencie zwykle nie przynosi wymarzonych efektów. Warto więc znaleźć, a nawet zaplanować czas na spokojne podjęcie tematu uczuć i emocji i tego, jak możemy je wyrażać. Szczególnie teraz, kiedy jesteśmy razem w domu i dużo się dzieje nie tylko wokół nas, ale i w nas.

Jak wprowadzić do naszych codziennych planów rozmowę o uczuciach i emocjach oraz sposobach ich wyrażania? Dobrym pretekstem może być wspólne czytanie czy słuchanie bajek i rozmowa o nich. Czytanie razem zbliża, a jednocześnie wycisza – tworzy się więc atmosfera sprzyjająca podjęciu nawet niełatwych tematów. Proponujemy Wam skorzystanie z „Mądrych bajek z całego świata”. To historie, które swoimi korzeniami tkwią głęboko w akcjach pomocowych Kulczyk Foundation, pokazywanych w serialu dokumentalnym „Efekt Domina”. To te same kraje, te same problemy, w sensie wartości, o które warto, trzeba walczyć, o których warto rozmawiać. Bajki jak to bajki – pełne są też uczuć i emocji bohaterów, współprzeżywanych przez słuchających i czytających. Wspólne czytanie bajek i rozmowa to idealny moment na omówienie tego, co dzieje się także w Waszym życiu – jakie emocje przeżywają Wasze dzieci, jakie i Wam towarzyszą uczucia.

Naszą akcję promujemy w mediach społecznościowych hasztagami #zostańwdomu i #czasnarelacje. Włączyło się już do niej wielu artystów, aktorów, sportowców, dziennikarzy, piosenkarek i piosenkarzy.

Jak zacząć?

1) Wybierzcie bajkę pasującą do tematu, który chcecie poruszyć – czy to będzie poczucie wdzięczności, zazdrość czy niepoddawanie się, kiedy coś nie wychodzi. Wszystkie bajki, które znajdziecie w serwisie SoundCloud, oznaczone są poruszanymi w nich zagadnieniami kluczowymi i udostępnione w formie utworów audio (czytanych przez znane osoby) i tekstów do samodzielnego czytania.

2) Do każdej przygotowana jest propozycja pytań do rozmowy z dzieckiem (na końcu tekstu bajki). Te pytania to inspiracja – możecie wymyślić inne, które pomogą Wam poruszyć ważny dla Was temat Postarajcie się prowadzić rozmowę tak, by wyeksponować najważniejszy wątek podjęty w bajce np. współpracy z drugim człowiekiem (o skrzatach z Kolumbii), nieoceniania innych ludzi (historia Prana z Indii), niekrzywdzenia (o które upominała się bohaterka bajki z Suazi/eSwatini) czy doceniania tego, co się ma (o czym przekonują się Naima i Maisa z Bangladeszu).

3) Możecie też skorzystać z zadań, kolorowanek i łamigłówek przygotowanych do zabawy po wysłuchaniu bajki – znajdziecie je na naszej stronie, w części „pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki”.

Życzymy Wam wzmacniających rozmów i dobrego czasu razem!

Wszystkie bajki dostępne są w serwisie SoundCloud - LINK. Materiały dodatkowe znajdują się na naszej stronie - LINK.

Aktualności

Pozdrowienia dla wspaniałych kobiet!

W Dniu Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim niezwykłym kobietom, z którymi współpracujemy.

Dowiedz się więcej

Malta Festival Poznań nagrodzona GUSTAWEM

Malta Festival została laureatem najwyższej rangą Nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) – GUSTAW za rok 2023. Wyróżnienie jest szczególne nie tylko z powodu swojej rangi, ale także dlatego, że po raz pierwszy w historii Nagrody nie trafiła ona w ręce konkretnego artysty, lecz doceniono przedsięwzięcie kulturalne.

Dowiedz się więcej

Pierwsze laureatki nagrody Portrety Siostrzeństwa

Burmistrzyni Hrubieszowa Marta Majewska oraz Halina Andruszków i Wiktoria Batryn z Fundacji Uniters zostały 13 lutego uhonorowane nagrodą portalu Sestry wspieranego przez Kulczyk Foundation. – To nagroda dla Polek i Ukrainek, które pokazują, że dobro zwycięża, a więzy siostrzeństwa są silniejsze niż wojna – mówi Dominika Kulczyk, członkini kapituły Portretów Siostrzeństwa, prezeska Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej