Nagrodę Kulczyk Foundation otrzymali twórcy „Obcego nieba”

Wydarzenia

To pierwszy rok, w którym przyznawana jest Nagroda Kulczyk Foundation dla reżysera i producenta najlepszego polskiego filmu. Podczas sobotniej gali Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego odebrali ją Dariusz Gajewski, reżyser i producent oraz producent Jakub Kosma. – Sporo tu było mowy o niezależności. W takich czasach żyjemy, że jest o nią niesłychanie trudno. I pewnie o tym zrobiliśmy ten film – powiedział odbierając nagrodę Dariusz Gajewski.

– Sztuka to wolność. Sztuka to prawda. Bez wolności, prawdy i niepokornego myślenia nie ma dobrej sztuki, nie ma dobrego filmu. „Dom zły” Smarzowskiego mówi prawdę o człowieku, „Przesłuchanie” z Krystyną Jandą mówi prawdę o terrorze. Ci ludzie mieli odwagę! Drodzy artyści, drodzy twórcy kina niezależnego inspirujcie się ich odwagą. Jesteście bogami masowej wyobraźni, budzicie świadomość, zmieniacie rzeczywistość, kreujecie historię i oglądają Was miliony. W tym ponad 200 tysięcy tych, którzy dziś mówili głośno: jesteśmy i będziemy w Europie, jesteśmy częścią świata. Wy i wasze niepokorne, prawdziwe, offowe filmy jesteście najlepszymi ambasadorami sztuki i wolności – mówiła w swym wystąpieniu Dominika Kulczyk.

Film „Obce niebo” opowiada o polskich emigrantach w Szwecji. Na skutek nieporozumień i kłamstw dochodzi do sytuacji, w której władze chcą odebrać i dziecko, by posłać je do adopcji. Rozpoczyna się dramatyczna walka o to o rodzinę.

Aktualności

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej

Balet w centrum slumsów

Choć jego kariera nabrała tempa i mógłby dalej podbijać świat, postanowił wrócić do slumsów, by dać dzieciom to, co jemu pozwoliło się uwolnić. Taniec. A co za tym idzie godność, edukację i pewność siebie, które pozwalają wyrwać się z trudnego środowiska. Mike Wamaya wraz z grupą swoich uczniów przyjadą na Malta Festival na zaproszenie Dominiki kulczyk w ramach obchodów 11-lecia Kulczyk Foundation. Kenijczyk poprowadzi codzienne, bezpłatne zajęcia z afrodance.

Dowiedz się więcej