Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

Wydarzenia

Żyjemy w kraju, którego ludność (tak jak w całej Europie) szybko się starzeje. W 2050 roku jedna trzecia społeczeństwa będzie miała więcej niż 65 lat. Tymczasem wiele kobiet w okresie okołomenopauzalnym zmaga się w uciążliwymi objawami, których doświadczają także w godzinach pracy. Tabu wokół menopauzy sprawia, że niechętnie o tym mówią pracodawcy czy współpracownikom, bojąc się stygmatyzacji, niewybrednych żartów czy poczucia, że „są schodzącymi, a nie wschodzącymi gwiazdami korporacji”, jak powiedziała jedna z uczestniczek badania przeprowadzonego na zlecenie Kulczyk Foundation.

Menopauza – normalny etap w życiu kobiety. Ale wymagający...

Samo słowo „menopauza” określa ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Jednak czas transformacji menopauzalnej jest dużo dłuższy i oznacza szereg zmian zachodzących w ciele kobiety.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Ipsos na zlecenie Kulczyk Foundation wśród najbardziej uciążliwych w pracy objawów respondentki wymieniały przewlekłe zmęczenie, bóle głowy i mięśni, problemy z koncentracją i pamięcią, uderzenia gorąca, nagłe, intensywne pocenie się czy obniżenie nastroju. To wszystko wpływa na pewność siebie, gotowość do podejmowania się nowych wyzwań i efektywność pracowniczek. Wiele z nich (zwłaszcza tych, które doświadczają kilku objawów jednocześnie) zastanawia się, czy są w stanie dłużej wykonywać powierzone im obowiązki. Aż 42% badanych w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej.

Konieczna jest reakcja

Niedawno australijski senat przedstawił rekomendacje dotyczące między innymi wprowadzenia płatnego urlopu menopauzalnego czy możliwości pracy zdalnej dla pracowniczek w tym okresie życia. Rekomendacje to wynik rozmów, jakie przedstawiciele senackiej komisji przeprowadzili z kobietami w wieku okołomenopauzalnym. Większość z nich mówiła o tym, że ich potrzeby są niezauważane w środowisku pracy, a one same czują się bagatelizowane.

Australia to jeden z nielicznych krajów, w których rozpoczęła się publiczna dyskusja na temat menopauzy. Również w Wielkiej Brytanii kilka lat temu powstał rządowy raport, którego głównym zadaniem było określenie, jakie są ekonomiczne koszty tego, że kobiety w okresie okołomenopauzalnym rezygnują bądź ograniczają swoje zaangażowanie w pracę.

W większości miejsc jest to jednak wciąż temat tabu – Polska nie stanowi wyjątku. W badaniach przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation ponad połowa kobiet (51%) mówi o tym, że nie czuje się wystarczająco komfortowo, żeby otwarcie mówić w pracy o swoich zdrowotnych potrzebach związanych z transformacją menopauzalną. Jednocześnie aż 87% badanych uważa, że wprowadzenie rozwiązań wspierających w tym okresie wpłynęłoby pozytywnie na ich stosunek do pracy i codzienne funkcjonowanie.

Rolą lidera i liderki w organizacji jest nie tylko całościowe spoglądanie na to, co dobre dla firmy – mówi Dominika Kulczyk, przedsiębiorczyni, inwestorka i filantropka, założycielka Kulczyk Foundation. - To także dostrzeganie poszczególnych elementów, które ją tworzą, przede wszystkim ludzi: ich różnorodności i potrzeb, mocnych i słabych stron. Managerowie i managerki, którzy o tym wiedzą, kreują najbardziej efektywne, innowacyjne i przyjazne środowiska pracy. Doświadczeni pracownicy i pracowniczki to skarb każdej firmy, a jako społeczeństwo już teraz zwyczajnie nie możemy pozwolić sobie na to, żeby takie osoby zbyt szybko rezygnowały z aktywności zawodowej. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym często dalej chcą rozwijać się i angażować w działalność firmy. Naturalny etap transformacji menopauzalnej jest jednak trudny. W skrajnych przypadkach kobiety rezygnują z pracy lub decydują się na jej zmianę, nie informując o rzeczywistych powodach swojego odejścia. Konieczna jest edukacja i podjęcie realnych działań, które pozwolą na zmianę tego stanu rzeczy.

Wśród rozwiązań, których wprowadzenia chciałyby badane kobiety, znalazły się przede wszystkim:

  • Zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu (wiatrak, klimatyzacja, możliwość otwierania okien)
  • Elastyczne podejście do godzin pracy i możliwość zdalnego wykonywania obowiązków
  • Łatwiejszy dostęp do badań i konsultacji medycznych
  • Łatwy dostęp do infrastruktury sanitarnej (toaleta z umywalką, prysznic)

Przeczytaj tutaj cały raport z najnowszych badań Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”.

Aktualności

Menopauza - druga połowa życia. Podcast dla niej i dla niego.

Psycholożki Anna Samsel i Dorota Minta, zwracają uwagę na to, jak ważna jest edukacja na temat menopauzy nie tylko kobiet, ale także otoczenia: mężczyzn, dzieci, braci, pracodawców.
Razem z Kliniki.pl zapraszamy do wysłuchania premierowego odcinka podcastu „Rozmowy o zdrowiu”

Dowiedz się więcej

Konin Miasto Kobiet: Dyskusja o tym, jak o siebie zadbać w okresie transformacji menopauzalnej

Razem z organizatorami dzielimy przekonanie, że takich rozmów bardzo brakuje i że są niezwykle potrzebne - a nasze spotkanie w ramach projektu Konin Miasto Kobiet „Menopauza bez tabu – jak o siebie zadbać w okresie transformacji menopauzalnej?” było świetną okazją do zdobycia wiedzy, zwiększenia świadomości, wymiany doświadczeń oraz wsparcia.

Dowiedz się więcej

Podcast „Zdrowa rozmowa” o menopauzie

Co mogą zrobić firmy, organizacje i instytucje, aby zadbać o kobiety w okresie transformacji menopauzalnej i poprawić ich komfort?

W podcaście #ZdrowaRozmowa odpowiadały o tym:
- dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolożka i endokrynolożka znana w Internecie jako Dr Menopauza, oraz 
- Anna Samsel, psycholożka, menedżerka projektów w Kulczyk Foundation

Dowiedz się więcej