Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Świdnicy

Wydarzenia

- Widziałam takie lekcje, gdzie zeszyt dzielono na części, by każde dziecko miało kawałek do pisania. Nigdy nie zapomnę zapłakanej buzi 8-letniej Santy z Bangladeszu, która marzy żeby zostać nauczycielką, ale pracuje w fabryce, bo nie ma co jeść. Prawa dzieci, to także prawa tych maluchów w najdalszych zakątkach świata!  – podkreśla Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation. W piątek, 20 listopada w podwrocławskiej Świdnicy, na zaproszenie Ministra Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, wzięła udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Zaprezentowała tam projekt scenariuszy Edukacja Globalna Efekt Domina, który został przez Fundację wysłany do każdej polskiej szkoły podstawowej i gimnazjum.

- Im więcej osób się dowie, jak naprawdę żyją dzieci na świecie, im więcej ludzi będzie o tym mówić, tym większe prawdopodobieństwo, że wielu z nich powie: chcę to zmienić, chcą coś zrobić! Możemy uruchomić ten efekt domina! – mówi Dominika Kulczyk. Wraz z ministrem Michalakiem wzięła udział w konferencji dla mediów, w spotkaniu w siedzibie świdnickiej Fundacji Serce, odwiedziła także miejscowy szpital z prezentami dla matek i dzieci, przysłuchiwała się również w szkole lekcji przeprowadzonej właśnie według scenariusza projektu Edukacja Globalna Efekt Domina. – To jest dowód, że mamy wspaniałych nauczycieli i wspaniałe, mądre dzieci. Właśnie tak, jak przekonywał Janusz Korczak – szanujmy je i traktujmy je jak partnerów, z którymi można rozmawiać także o rzeczach trudnych. Bo one mają w sobie więcej wrażliwości, niż nam dorosłym się wydaje – zaznacza Dominika Kulczyk.

Edukacja Globalna Efekt Domina to bardzo ważny projekt Kulczyk Foundation. Jego głównym celem, jest wyrobienie w dzieciach odruchu pomagania innym. – Stanie się tak tylko wtedy, gdy pozwolimy dzieciom samemu dojść do prawdy, do informacji, gdy, zaczniemy z nimi rozmawiać a nie tylko „nauczać”. Problemy poruszane w scenariuszach to kluczowe wyzwania dla naszego świata: ciężka praca dzieci, brak dostępu do szkoły, brak opieki medycznej, głód. Chcemy by polskie dzieci poczuły, że choć ich rówieśnicy z drugiego końca świata różnią się od nich kulturą, obyczajami, to nie różnią się potrzebą radości, bezpieczeństwa, normalnego życia. Od poczucia jest już bardzo blisko do współczucia, a od współczucia równie blisko do chęci pomocy – tłumaczą autorzy projektu Kulczyk Foundation.

Aktualności

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej

Balet w centrum slumsów

Choć jego kariera nabrała tempa i mógłby dalej podbijać świat, postanowił wrócić do slumsów, by dać dzieciom to, co jemu pozwoliło się uwolnić. Taniec. A co za tym idzie godność, edukację i pewność siebie, które pozwalają wyrwać się z trudnego środowiska. Mike Wamaya wraz z grupą swoich uczniów przyjadą na Malta Festival na zaproszenie Dominiki kulczyk w ramach obchodów 11-lecia Kulczyk Foundation. Kenijczyk poprowadzi codzienne, bezpłatne zajęcia z afrodance.

Dowiedz się więcej