Parlamentarzystki KO, PSL i Lewicy poparły ustawę o darmowych podpaskach dla szkół. Założenia projektu przedstawiła Okresowa Koalicja

Wydarzenia

Działaczki Okresowej Koalicji przedstawiły założenia ustawy podczas konferencji prasowej w polskim Parlamencie. Poparcie projektu zadeklarowały m.in. Marzena Okła-Drewnowicz – posłanka i wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, Gabriela Morawska-Stanecka – wicemarszałkini Senatu z Lewicy i Urszula Pasławska – posłanka i wiceprezeska Polskiego Stronnictwa Ludowego.

​​​– Słowo okres, miesiączka, menstruacja to dla wielu słowa wstydliwe. Ale mamy w naszym społeczeństwie odważne kobiety, które łamią te mity i stereotypy. Zrzeszyły się w Okresowej Koalicji. Jesteśmy przedstawicielkami różnych klubów parlamentarnych, z różnych opcji. Jest pani wicemarszałek, pani senator, panie posłanki. Wszystkie popieramy tę inicjatywę. I na pewno będziemy robić wszystko, czy w Sejmie czy w Senacie, żeby ten projekt wszedł w życie. Jesteśmy z wami – mówiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

W sieci opublikowana została strona TakDlaPodpasek.pl, na której można poprzeć inicjatywę Okresowej Koalicji i podpisać w tej sprawie apel. Wcześniej podobne przepisy i programy wprowadziły już w Europie Anglia, Szkocja i Francja. Na konieczność rozwiązania problemu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w polskich szkołach wskazują dane dotyczące zdrowia menstruacyjnego, płynące m.in. z raportu Kulczyk Foundation.

Dbanie o zdrowie menstruacyjne to także troska o zdrowie psychiczne nastolatek. Z powodu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego czy stygmatyzacji na tle miesiączki, dziewczynki są poddawane ogromnej presji społecznej. Jak może czuć się dziewczynka, która zauważa po reakcjach otoczenia, że posiadanie okresu jest czymś złym? Zróbmy wszystko, żeby zapewnić im darmowy dostęp do środków higieny menstruacyjnej. To my, dorośli, mamy obowiązek o nie zadbać – przekonywała Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

W czasie konferencji prasowej Okresowa Koalicja przedstawiła także wyniki najnowszego sondażu Kantar na zlecenie Kulczyk Foundation. Z badania wynika, że zdaniem 64% Polek i Polaków środki menstruacyjne w szkołach powinny być dostępne za darmo. 67% Polek przyznaje z kolei, że zdarzyło im się, iż podczas miesiączki nie miały w szkole dostępu do podpasek czy tamponów.

Za Różową Skrzyneczką, za tym pudełeczkiem, stoją ludzie. Ludzie, którzy w całej Polsce pragną, żeby takie skrzynki były zapełniane artykułami pierwszej potrzeby w czasie menstruacji. W każdej szkole, w każdym miejscu użyteczności publicznej. Ci ludzie czekają również na to, żeby zdjąć z naszych barków tę odpowiedzialność. Żeby państwo, które dba o swoje obywatelki i obywateli, przejęło ten trudny, ale bardzo ważny obowiązek. Będziemy wszystkie, jak tutaj stoimy, do tego dążyć – dodawała Magdalena Schejbal z Różowej Skrzyneczki.

W ramach akcji TakDlaPodpasek.pl oficjalnie ruszyła także ogólnopolska kampania społeczna „Okres w moim życiu”. Twarzami kampanii są m.in. Young Leosia, Katarzyna Figura, Anita Sokołowska, Ola Hamkało, Agata Młynarska czy Karolina Brzuszczyńska (Way of Blonde). Każda z nich opowiada swoją historię o okresie, łamiąc tabu wokół menstruacji. Nagrania są dostępne na stronie OkreswMoimZyciu.pl. Celem kampanii jest budowanie świadomości wokół tematu miesiączki.

Okresowa Koalicja to zrzeszenie organizacji i ekspertek, które zajmują się normalizacją tematu miesiączki. 8 marca przypadła druga rocznica ogłoszenia przez Koalicję Manifestu na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Od tego czasu Okresowa Koalicja walczy z tym problemem, dostarczając środki menstruacyjne do szkół, domów dziecka czy ośrodków dla uchodźczyń i uchodźców. Dzięki współpracy z partnerami w ciągu dwóch lat Koalicja dostarczyła potrzebującym osobom prawie 3,5 miliona podpasek i tamponów.

Aktualności

Nagroda im. dr. Jana Kulczyka przyznana

Polska Rada Biznesu po raz 12. uhonorowała swoimi nagrodami osoby, które dzięki wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości potrafią znacząco wpływać na otaczającą nas rzeczywistość gospodarczą i społeczną. Jedną z nagród, nazywanych biznesowymi Oskarami, wręczyła Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej

Nagroda money.pl dla Okresowej Koalicji

Powołane z inicjatywy Kulczyk Foundation zrzeszenie organizacji i ekspertek zajmujących się problemem wykluczenia menstruacyjnego otrzymało Nagrodę Specjalną czołowego polskiego portalu ekonomicznego. Wyróżnienie odebrała 10 maja Dominika Kulczyk, Prezeska Fundacji.

Dowiedz się więcej

Rusza pierwsza telewizyjna kampania o menstruacji. To apel do polityków, by przyjęli ustawę o darmowych podpaskach w każdej szkole

Pod koniec maja projekt ustawy w tej sprawie złoży w polskim Parlamencie Okresowa Koalicja. – Mamy ogromną determinację i jeden cel - zadbać o zdrowie i prawa kobiet wszystkich nastolatek w Polsce – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation i jedna z liderek Okresowej Koalicji.

Dowiedz się więcej