Pozdrowienia dla wspaniałych kobiet!

Wydarzenia
Pozdrowienia dla wspaniałych kobiet!

Wśród nich są m.in. Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla, Agnieszka Holland, prezydent Europejskiej Akademii Filmowej czy Janina Ochojska, autorytet w dziedzinie pomocy humanitarnej. Wszystkie weszły w skład Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego, podobnie jak Ewa Ewart – dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, Henryka Bochniarz – ekonomistka, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Magdalena Adamowicz – prawniczka, posłanka do Parlamentu Europejskiego, czy Myroslava Keryk – historyczka, prezeska Fundacji „Nasz Wybór”.

Pamiętamy też o nominowanych i laureatkach nagrody portalu Sestry, które dają przykład prawdziwej siostrzanej solidarności i wsparcia, stoją na straży takich wartości jak demokracja i wolność wyrażania swoich przekonań. Są to: Marta Majewska – burmistrzyni Hrubieszowa, która po ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. z własnej inicjatywy, z pomocą setek wolontariuszy, stworzyła w położonym w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy Hrubieszowie punkt recepcyjny dla uchodźców, a także Halina Andruszków i Wiktoria Batryn z Fundacji Uniters, pomagającej dzieciom i rodzinom ukraińskich żołnierzy i ochotników, którzy zginęli, zostali ranni lub wciąż walczą w obronie swojej ojczyzny.

Pozdrawiamy też Larysę Vychivską – wiceprezeskę fundacji Ukraińskie Centrum Edukacji, prowadzącej Centrum Edukacyjne Szkoła „Materynka” im. Dmytra Pawłyczka w Warszawie, dzięki któremu ukraińskie dzieci i młodzież przebywające w Polsce mogą uczyć się w zgodnie z programem Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy.

Do grona naszych współpracowniczek, którym przekazujemy dziś wyrazy wdzięczności, należą również Magdalena Cielecka – niezwykle wrażliwa i zaangażowana w ważne społeczne sprawy (jej głos można usłyszeć w naszym spocie w kampanii społecznej „Tak dla podpasek”), a także Ewa Rumińska-Zimny i Magdalena Środa ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet, zaangażowane w nasz wspólny projekt „RównoWaga, Prokobieca Firma Roku”.

Dziękujemy też tym, które są z nami na co dzień, jak pani Zofia Jankowska, która jest sercem Pracowni Efektu Domina. Dba o to, by było to miejsce, gdzie każdy czuje się dobrze i gdzie z kubkiem kawy w dłoni można z nią porozmawiać o roślinach, przepisach, ale czasem też o tym, co trudne. Ma magiczną rękę do roślin i serce dla kobiet i dzieci z Polski i Ukrainy, które przychodzą na zajęcia w naszej Pracowni.

Nieocenionym wsparciem dla nas i naszych podopiecznych na Ogrodowej są też Julia Kvasnica – psycholożka i seksuolożka, wspierająca w naszej Pracowni kobiety z Ukrainy, które doświadczyły wojennej traumy i codziennie mierzą się z wyzwaniami życia poza swoim krajem, z lękiem o najbliższych i tęsknotą. To mądra, empatyczna, bardzo ciepła i wrażliwa kobieta, która tak dużo daje z siebie potrzebującym. Ogromne wsparcie niosą dla nas również Jewgienia Kirschuk, ukraińska artystka, która w Pracowni prowadzi warsztaty malarskie  uwielbiane przez ukraińskie dzieciaki i kobiety oraz Maryna Mazurak – ukraińska dziennikarka koordynująca Klub Ukraińskich Kobiet.

Wszystkie Was dzisiaj mocno ściskamy i myślimy o Was ciepło!

Aktualności

Znamy wyniki konkursu „Zdrowo Nakręceni”

Do tegorocznej edycji „Zdrowo Nakręceni” zgłosiło się kilkadziesiąt placówek. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu wideo, w którym dzieci prezentują idee Żółtego Talerza, a więc zdrową, zbilansowaną dietę i równość w kuchni. Wszystkie nadesłane prace wymagały od ekipy filmowej dużego zaangażowania i kreatywności. Powstało wiele ciekawych scenariuszy i dynamicznych ujęć, a niektóre role były oscarowe.

Dowiedz się więcej

Malta Festival Poznań nagrodzona GUSTAWEM

Malta Festival została laureatem najwyższej rangą Nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) – GUSTAW za rok 2023. Wyróżnienie jest szczególne nie tylko z powodu swojej rangi, ale także dlatego, że po raz pierwszy w historii Nagrody nie trafiła ona w ręce konkretnego artysty, lecz doceniono przedsięwzięcie kulturalne.

Dowiedz się więcej

Pierwsze laureatki nagrody Portrety Siostrzeństwa

Burmistrzyni Hrubieszowa Marta Majewska oraz Halina Andruszków i Wiktoria Batryn z Fundacji Uniters zostały 13 lutego uhonorowane nagrodą portalu Sestry wspieranego przez Kulczyk Foundation. – To nagroda dla Polek i Ukrainek, które pokazują, że dobro zwycięża, a więzy siostrzeństwa są silniejsze niż wojna – mówi Dominika Kulczyk, członkini kapituły Portretów Siostrzeństwa, prezeska Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej