4 kwietnia o godzinie 16:00 zainaugurowało działalność Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. W jego skład z polskiej strony wchodzą m.in. Ewa Ewart, Dominika Kulczyk, Agnieszka Holland, Janina Ochojska czy Olga Tokarczuk. Z ukraińskiej – m.in. Iryna Deszczyca, Halyna Karp, Olha Matviienko, Oksana Zabużko czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie to koalicja kobiet z Polski i Ukrainy, która zdecyduje m.in. do kogo trafią granty z Funduszu Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. W pierwszej edycji Programu Grantowego wartość grantów sięgnie prawie 1,5 miliona złotych.
Od początku agresji Rosji na Ukrainę, polsko-ukraińską granicę przekroczyło już prawie 2,5 miliona uchodźców. To w zdecydowanej większości kobiety i dzieci. Dobrze obrazują to dane dotyczące zatrudnienia. Aż 76% osób z Ukrainy, które podjęły pracę w Polsce w tym czasie to kobiety.
Aby zapewnić im długofalową pomoc, bazującą między innymi na tworzeniu miejsc pracy, aktywizacji zawodowej, wsparciu edukacji i kultury powstał Fundusz Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy. Fundusz to część inicjatywy „Cześć Dziewczyny!” uruchomionej 8 marca przez Kulczyk Foundation. Fundacja gromadzi w ten sposób pieniądze na długofalową pomoc dla Dziewczyn z Ukrainy i ich rodzin. Zbiórka jest prowadzona na kontach Kulczyk Foundation oraz na portalu Patronite, pod adresem patronite.pl/czescdziewczyny.
Na koncie Funduszu zgromadzono do tej pory prawie 1,5 miliona złotych, z czego milion złotych przekazała Prezeska Zarządu Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie będzie dysponentem tych środków i to ono – jako ciało doradcze Kulczyk Foundation – przyznawać będzie granty, zarówno w tej, jak i kolejnych edycjach Programu. Organizatorzy liczą, że idea spotka się z ciepłym przyjęciem, a na konto Funduszu trafią kolejne wpłaty.
– Nie wiemy jak długo potrwa rosyjska agresja na Ukrainę. Nie wiemy też kiedy ukraińskie kobiety będą mogły wrócić do domu, choć nie tracimy na to nadziei. Wiemy, że dopóki są w Polsce, potrzebne będzie im stała pomoc w adaptacji i ułożeniu sobie życia na miejscu. Dzięki Siostrzeństwu będziemy mogły wesprzeć przekazywanie środków na najlepsze projekty, której tej adaptacji posłużą. Dla ludzi z Ukrainy to bezcenna pomoc – mówi Iryna Deszczyca, żona ambasadora Ukrainy w Polsce.
W skład Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego weszły:
· Magdalena Adamowicz – prawniczka, posłanka do Parlamentu Europejskiego
· Walentyna Berezenko – lekarka, kierowniczka Centrum Hepatologii Dziecięcej Państwowego Instytutu Położnictwa i Ginekologii w Kijowie
· Henryka Bochniarz – ekonomistka, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan
· Elżbieta Bodio – wiceprezeska Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
· Iryna Deszczyca – małżonka ambasadora Ukrainy w Polsce
· Ewa Ewart – dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych
· Sylwia Gregorczyk-Abram – adwokatka, współtwórczyni inicjatywy „Wolne Sądy”
· Agnieszka Holland – reżyserka, prezeska Europejskiej Akademii Filmowej
· Janina Ochojska – działaczka humanitarna, prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej
· Maryna Kaftan – ekspertka ds. edukacji, członkini Zespołu ds. Wspierania Reform w Ministerstwie Edukacji i Nauki Ukrainy
· Myroslava Keryk – historyczka, prezeska Fundacji „Nasz Wybór”
· Bogumiła Kaniewska – literaturoznawczyni, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
· Halyna Karp – radna regionu Iwano-Frankiwsk, była wiceminister energetyki
· Aleksandra Klich – dziennikarka, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”
· Dominika Kulczyk – przedsiębiorczyni, prezeska Kulczyk Foundation
· Nataliya Kravets – prezeska Ukraińskiego Centrum Edukacji
· Olha Matviienko – profesorka Katedry Pedagogiki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Językowego
· Marta Lempart – działaczka społeczna, inicjatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet
· Joanna Mosiej-Sitek – dziennikarka, zastępczyni wydawcy „Gazety Wyborczej”
· Monika Płatek – prawniczka, profesorka nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego
· Olga Struk – przedsiębiorczyni, założycielka Arthur Murray Dance Studios
· Olga Tokarczuk – pisarka, poetka i eseistka, laureatka Nagrody Nobla
· Olena Volyarska – profesorka nadzwyczajna Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Językowego
· Oksana Zabużko – pisarka, poetka i eseistka, Instytut Filozofii Ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk
· Iryna Zapatrina – profesorka ekonomii, założycielka Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Kijowie
W ramach Programu Grantowego Siostrzeństwo wybierze projekty wspierające inicjatywy społeczne, których celem jest poprawa sytuacji ukraińskich Kobiet i Dziewczynek. Premiowane będą pomysły oparte będą na budowie zespołu złożonego z Polek i Ukrainek na poziomie lokalnym.
Wśród najważniejszych kryteriów dotyczących przyznania grantów organizatorzy wymieniają:
· wsparcie relacji rodzinnych
· tworzenie nowych miejsc pracy
· wsparcie lokalnych samorządów
· aktywizacja kobiet i osób starszych
· wsparcie kanałów pomocy humanitarnej
· wsparcie edukacji i inicjatyw naukowych
· wsparcie inicjatyw kulturalnych, szczególnie w wymiarze lokalnym
· aktywizacja biznesowa relacji polsko–ukraińskich
· trwałość proponowanej infrastruktury społecznej
– Premiowane będą projekty, które z jednej strony pomogą zadomowić się Kobietom i Dziewczynkom z Ukrainy w Polsce, a z drugiej mogą uruchomić Efekt Domina - trwałą zmianę w ich rzeczywistości. Stawiamy na wspólnotowość, odzyskanie wolności i godności ekonomicznej. Zależy nam też na tym, żeby te środki trafiały do organizacji i inicjatyw na poziomie lokalnym – tłumaczy ideę Siostrzeństwa Dominika Kulczyk.
– Wierzymy, że nadszedł czas, by mówić o budowie wspólnego polsko-ukraińskiego społeczeństwa. Chcemy pomóc naszym Siostrom z Ukrainy odnaleźć w Polsce ich drugi dom. A jeśli zechcą - stworzyć im warunki, dzięki którym zostaną tu na zawsze – dodaje Prezeska Kulczyk Foundation.
Jednocześnie przy ulicy Ogrodowej 3 powstanie Centrum Obsługi Grantów, gdzie będzie można zapoznać się z zasadami przyznawania grantów czy uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku. Pod tym samym adresem działa powołane już przez Kulczyk Foundation Centrum Pomocy Kobietom z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. Można tu wziąć udział w specjalnych zajęciach prowadzonych dla kobiet z Ukrainy i ich dzieci, takich jak lektoraty języka polskiego, warsztaty kulinarne, edukacyjne i muzyczne. Możliwe jest także spotkanie z psychologiem, a na miejscu utworzono też kącik dla dzieci.
– Obserwujemy ogromny zryw pomocy wobec ludzi z Ukrainy. Historia nie zapomni tego Polkom i Polakom. Pokazujemy serce i ogromne poświęcenie. Ale w ramach Siostrzeństwa chcemy pójść o krok dalej. Z jednej strony nagrodzić najbardziej innowacyjne pomysły. Z drugiej - realnie wesprzeć je finansowo. Zależy nam, aby te projekty służyły długofalowemu wsparciu – ocenia Henryka Bochniarz, Przewodnicząca Rady Głównej Konferederacji Lewiatan.
W Dniu Kobiet najważniejsze polskie media opublikowały też list skierowany do Dziewczyn z Ukrainy. Podpisało go duże grono znanych Polek – przedsiębiorczyń, dziennikarek, artystek i działaczek społecznych. Szczegóły akcji są dostępne na stronie www.czescdziewczyny.pl