Ruszyło Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. Koalicja Kobiet z Polski i Ukrainy

Wydarzenia
KulczykFoundation_Siostrzenstwo

4 kwietnia o godzinie 16:00 zainaugurowało działalność Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. W jego skład z polskiej strony wchodzą m.in. Ewa Ewart, Dominika Kulczyk, Agnieszka Holland, Janina Ochojska czy Olga Tokarczuk. Z ukraińskiej – m.in. Iryna Deszczyca, Halyna Karp, Olha Matviienko, Oksana Zabużko czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie to koalicja kobiet z Polski i Ukrainy, która zdecyduje m.in. do kogo trafią granty z Funduszu Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. W pierwszej edycji Programu Grantowego wartość grantów sięgnie prawie 1,5 miliona złotych.

Od początku agresji Rosji na Ukrainę, polsko-ukraińską granicę przekroczyło już prawie 2,5 miliona uchodźców. To w zdecydowanej większości kobiety i dzieci. Dobrze obrazują to dane dotyczące zatrudnienia. Aż 76% osób z Ukrainy, które podjęły pracę w Polsce w tym czasie to kobiety.

Aby zapewnić im długofalową pomoc, bazującą między innymi na tworzeniu miejsc pracy, aktywizacji zawodowej, wsparciu edukacji i kultury powstał Fundusz Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy. Fundusz to część inicjatywy „Cześć Dziewczyny!” uruchomionej 8 marca przez Kulczyk Foundation. Fundacja gromadzi w ten sposób pieniądze na długofalową pomoc dla Dziewczyn z Ukrainy i ich rodzin. Zbiórka jest prowadzona na kontach Kulczyk Foundation oraz na portalu Patronite, pod adresem patronite.pl/czescdziewczyny.

Na koncie Funduszu zgromadzono do tej pory prawie 1,5 miliona złotych, z czego milion złotych przekazała Prezeska Zarządu Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie będzie dysponentem tych środków i to ono – jako ciało doradcze Kulczyk Foundation – przyznawać będzie granty, zarówno w tej, jak i kolejnych edycjach Programu. Organizatorzy liczą, że idea spotka się z ciepłym przyjęciem, a na konto Funduszu trafią kolejne wpłaty.

Nie wiemy jak długo potrwa rosyjska agresja na Ukrainę. Nie wiemy też kiedy ukraińskie kobiety będą mogły wrócić do domu, choć nie tracimy na to nadziei. Wiemy, że dopóki są w Polsce, potrzebne będzie im stała pomoc w adaptacji i ułożeniu sobie życia na miejscu. Dzięki Siostrzeństwu będziemy mogły wesprzeć przekazywanie środków na najlepsze projekty, której tej adaptacji posłużą. Dla ludzi z Ukrainy to bezcenna pomoc – mówi Iryna Deszczyca, żona ambasadora Ukrainy w Polsce.
 

W skład Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego weszły:

· Magdalena Adamowicz – prawniczka, posłanka do Parlamentu Europejskiego

· Walentyna Berezenko – lekarka, kierowniczka Centrum Hepatologii Dziecięcej Państwowego Instytutu Położnictwa i Ginekologii w Kijowie

· Henryka Bochniarz – ekonomistka, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan

· Elżbieta Bodio – wiceprezeska Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej

· Iryna Deszczyca – małżonka ambasadora Ukrainy w Polsce

· Ewa Ewart – dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych

· Sylwia Gregorczyk-Abram – adwokatka, współtwórczyni inicjatywy „Wolne Sądy”

· Agnieszka Holland – reżyserka, prezeska Europejskiej Akademii Filmowej

· Janina Ochojska – działaczka humanitarna, prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej

· Maryna Kaftan – ekspertka ds. edukacji, członkini Zespołu ds. Wspierania Reform w Ministerstwie Edukacji i Nauki Ukrainy

· Myroslava Keryk – historyczka, prezeska Fundacji „Nasz Wybór”

· Bogumiła Kaniewska – literaturoznawczyni, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

· Halyna Karp – radna regionu Iwano-Frankiwsk, była wiceminister energetyki

· Aleksandra Klich – dziennikarka, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”

· Dominika Kulczyk – przedsiębiorczyni, prezeska Kulczyk Foundation

· Nataliya Kravets – prezeska Ukraińskiego Centrum Edukacji

· Olha Matviienko – profesorka Katedry Pedagogiki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Językowego

· Marta Lempart – działaczka społeczna, inicjatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

· Joanna Mosiej-Sitek – dziennikarka, zastępczyni wydawcy „Gazety Wyborczej”

· Monika Płatek – prawniczka, profesorka nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego

· Olga Struk – przedsiębiorczyni, założycielka Arthur Murray Dance Studios

· Olga Tokarczuk – pisarka, poetka i eseistka, laureatka Nagrody Nobla

· Olena Volyarska – profesorka nadzwyczajna Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Językowego

· Oksana Zabużko – pisarka, poetka i eseistka, Instytut Filozofii Ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk

· Iryna Zapatrina – profesorka ekonomii, założycielka Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Kijowie
 

W ramach Programu Grantowego Siostrzeństwo wybierze projekty wspierające inicjatywy społeczne, których celem jest poprawa sytuacji ukraińskich Kobiet i Dziewczynek. Premiowane będą pomysły oparte będą na budowie zespołu złożonego z Polek i Ukrainek na poziomie lokalnym.

Wśród najważniejszych kryteriów dotyczących przyznania grantów organizatorzy wymieniają:

· wsparcie relacji rodzinnych

· tworzenie nowych miejsc pracy

· wsparcie lokalnych samorządów

· aktywizacja kobiet i osób starszych

· wsparcie kanałów pomocy humanitarnej

· wsparcie edukacji i inicjatyw naukowych

· wsparcie inicjatyw kulturalnych, szczególnie w wymiarze lokalnym

· aktywizacja biznesowa relacji polsko–ukraińskich

· trwałość proponowanej infrastruktury społecznej
 

Premiowane będą projekty, które z jednej strony pomogą zadomowić się Kobietom i Dziewczynkom z Ukrainy w Polsce, a z drugiej mogą uruchomić Efekt Domina - trwałą zmianę w ich rzeczywistości. Stawiamy na wspólnotowość, odzyskanie wolności i godności ekonomicznej. Zależy nam też na tym, żeby te środki trafiały do organizacji i inicjatyw na poziomie lokalnym – tłumaczy ideę Siostrzeństwa Dominika Kulczyk.

Wierzymy, że nadszedł czas, by mówić o budowie wspólnego polsko-ukraińskiego społeczeństwa. Chcemy pomóc naszym Siostrom z Ukrainy odnaleźć w Polsce ich drugi dom. A jeśli zechcą - stworzyć im warunki, dzięki którym zostaną tu na zawsze – dodaje Prezeska Kulczyk Foundation.

Jednocześnie przy ulicy Ogrodowej 3 powstanie Centrum Obsługi Grantów, gdzie będzie można zapoznać się z zasadami przyznawania grantów czy uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku. Pod tym samym adresem działa powołane już przez Kulczyk Foundation Centrum Pomocy Kobietom z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. Można tu wziąć udział w specjalnych zajęciach prowadzonych dla kobiet z Ukrainy i ich dzieci, takich jak lektoraty języka polskiego, warsztaty kulinarne, edukacyjne i muzyczne. Możliwe jest także spotkanie z psychologiem, a na miejscu utworzono też kącik dla dzieci.

Obserwujemy ogromny zryw pomocy wobec ludzi z Ukrainy. Historia nie zapomni tego Polkom i Polakom. Pokazujemy serce i ogromne poświęcenie. Ale w ramach Siostrzeństwa chcemy pójść o krok dalej. Z jednej strony nagrodzić najbardziej innowacyjne pomysły. Z drugiej - realnie wesprzeć je finansowo. Zależy nam, aby te projekty służyły długofalowemu wsparciu – ocenia Henryka Bochniarz, Przewodnicząca Rady Głównej Konferederacji Lewiatan.

W Dniu Kobiet najważniejsze polskie media opublikowały też list skierowany do Dziewczyn z Ukrainy. Podpisało go duże grono znanych Polek – przedsiębiorczyń, dziennikarek, artystek i działaczek społecznych. Szczegóły akcji są dostępne na stronie www.czescdziewczyny.pl

Aktualności

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej

Balet w centrum slumsów

Choć jego kariera nabrała tempa i mógłby dalej podbijać świat, postanowił wrócić do slumsów, by dać dzieciom to, co jemu pozwoliło się uwolnić. Taniec. A co za tym idzie godność, edukację i pewność siebie, które pozwalają wyrwać się z trudnego środowiska. Mike Wamaya wraz z grupą swoich uczniów przyjadą na Malta Festival na zaproszenie Dominiki kulczyk w ramach obchodów 11-lecia Kulczyk Foundation. Kenijczyk poprowadzi codzienne, bezpłatne zajęcia z afrodance.

Dowiedz się więcej