Stypendia im. dr. Jana Kulczyka dla najlepszych studentów i doktorantów UAM wręczone

Wydarzenia

Od ponad 20 lat, nieprzerwanie co roku wręczane są doktorantom i studentom największej poznańskiej uczelni stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywność na rzecz uniwersytetu. Swój początek tradycja ta ma w 1998 r., kiedy to Grażyna i Jan Kulczykowie przekazali darowiznę, która stworzyła fundusz stypendialny zarządzany przez Fundację UAM.

- Mój Tato wierzył w intelekt, edukację i wykształcenie. Mawiał, że nauka jest kluczem do budowy własnych skrzydeł. Dziś, widzimy, jak ważna jest wiedza. Przekonujemy się o tym bardziej niż kiedykolwiek, każdego dnia. Wiem, że ci młodzi, ale już wybitni ludzie, którzy otrzymali stypendia, zdobywaną wiedzę przekują w pozytywne zmiany, na których zyska całe społeczeństwo. To wielki zaszczyt mieć w tym swój udział - podkreśla Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

W tym roku, ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, zmieniono procedurę przyznawania Stypendiów im. dr. Jana Kulczyka. Kapituła obradowała zdalnie, a zorganizowanie uroczystości ich przekazania stało się możliwe dopiero po zniesieniu części obostrzeń wprowadzonych przez rząd i władze uczelni. Stypendia wręczono w Sali im. Lubrańskiego, w gmachu Collegium Minus UAM.

Studentki i studenci wyróżnieni w tegorocznej edycji programu stypendialnego:

  • Michał Tomasz Dziedzic – Wydział Teologiczny, kierunek teologia, specjalizacja kapłańska,
  • Mateusz Gołębiewski – Wydział Fizyki, kierunek fizyka, specjalizacja: Physics of Advanced Materials for Energy Processing (PAMEP),
  • Iga Skrzypczak – Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne, kierunek wiodący – filologia polska,
  • Olga Żyminkowska – Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne, kierunek wiodący – filozofia.

Stypendia otrzymały również doktorantki:

  • Kinga Adamczewska – nauki o komunikacji społecznej i mediach (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa),
  • Agnieszka Nymś-Górna – nauki socjologiczne i pedagogika (Wydział Socjologii i Wydział Studiów Edukacyjnych),
  • Milena Roszkowska – nauki biologiczne (Wydział Biologii),
  • Aleksandra Wieczorkiewicz – literaturoznawstwo (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej).

Od 2014 r. o stypendia mogą ubiegać się również studiujący w Poznaniu obywatele Ukrainy. Każdego roku 50 studentów otrzymuje jednorazowe wsparcie finansowe. Kryteriami są sytuacja materialna studenta oraz jego wyniki w nauce. W 2020 r. stypendia te zostały przyznane i przekazane w kwietniu.

Łączna suma dotychczas przyznanych Stypendiów im. dr. Jana Kulczyka dla polskich studentów i doktorantów UAM to ponad 2,1 mln zł. Wsparcie dla studentów poznańskiej uczelni pochodzących z Ukrainy wyniosło już 900 tys. zł.

Aktualności

Pozdrowienia dla wspaniałych kobiet!

W Dniu Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim niezwykłym kobietom, z którymi współpracujemy.

Dowiedz się więcej

Malta Festival Poznań nagrodzona GUSTAWEM

Malta Festival została laureatem najwyższej rangą Nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) – GUSTAW za rok 2023. Wyróżnienie jest szczególne nie tylko z powodu swojej rangi, ale także dlatego, że po raz pierwszy w historii Nagrody nie trafiła ona w ręce konkretnego artysty, lecz doceniono przedsięwzięcie kulturalne.

Dowiedz się więcej

Pierwsze laureatki nagrody Portrety Siostrzeństwa

Burmistrzyni Hrubieszowa Marta Majewska oraz Halina Andruszków i Wiktoria Batryn z Fundacji Uniters zostały 13 lutego uhonorowane nagrodą portalu Sestry wspieranego przez Kulczyk Foundation. – To nagroda dla Polek i Ukrainek, które pokazują, że dobro zwycięża, a więzy siostrzeństwa są silniejsze niż wojna – mówi Dominika Kulczyk, członkini kapituły Portretów Siostrzeństwa, prezeska Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej