Powstanie pierwszy obywatelski projekt ustawy o darmowych podpaskach w polskich szkołach

Projekty w Polsce

Dominika Kulczyk wystąpiła podczas XIV Kongresu Kobiet, który odbywał się we Wrocławiu. Prezeska Kulczyk Foundation zapowiedziała powstanie pierwszego polskiego obywatelskiego projektu ustawy, który posłuży walce z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym w polskich szkołach. Nad założeniami projektu pracuje Okresowa Koalicja, zrzeszenie organizacji i ekspertek, które zajmują się normalizacją tematu miesiączki. Dominika Kulczyk, członkini Okresowej Koalicji, zapowiedziała zebranie pod nim 100 tysięcy podpisów i złożenie go w polskim parlamencie w formie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

Wbrew powszechnym stereotypom, ubóstwo i wykluczenie menstruacyjne występują także w Polsce i w dużym stopniu dotyczą dziewczynek. Potwierdzają to badania Kulczyk Foundation z 2020 roku. Wynika z nich, że ponad połowa polskich nastolatek przynajmniej raz nie poszła do szkoły z powodu okresu. Jedna trzecia z nich nie jest przygotowana na nadejście pierwszej miesiączki. Co piąta młoda dziewczyna w Polsce musiała zwolnić się z lekcji z powodu braku środków higieny menstruacyjnej.

Chcemy walczyć z tym problemem. I chcemy zacząć od podstaw. Zaopatrzyć w środki menstruacyjne każdą młodą kobietę w Polsce. Zlikwidować poczucie wstydu. Przekonać, że zasobność portfela nie świadczy o tym, kim jesteśmy. Pomóc odzyskać pewność siebie. Nie pozwolić na przerwy w edukacji, które rzutują na przyszłe życie. Dać równe szanse wszystkim dziewczynkom w tym kraju. Nauczyć ich korzystania z cech, które, nam, kobietom, dają prawdziwą siłęmówiła Dominika Kulczyk, członkini Okresowej Koalicji.

Ustawa ma wprowadzić bezpłatny dostęp do środków menstruacyjnych oraz edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego we wszystkich polskich szkołach. Okresowa Koalicja zaapelowała do wszystkich środowisk przychylnych kobietom o wsparcie projektu. Kampania mająca na celu zebranie podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą ma ruszyć w przyszłym roku.

Na nasz pokład zapraszamy Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, Kongres Kobiet, Strajk Kobiet, Federę, Akcję Demokrację. Każdą organizację. Każdą działaczkę i działacza. Każdą dziennikarkę i dziennikarza. Każdą i każdego z was, którzy, tak jak my, czujecie potrzebę rozwiązania w Polsce problemu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Niezależnie od sympatii politycznych, zawodu, religii, wieku, miejsca zamieszkania. Jeśli wspieracie kobiety i chcecie ich dobra na każdym możliwym poziomie, wesprzyjcie nasdodawała Prezeska Kulczyk Foundation.

Wzorem dla Okresowej Koalicji, która opracowuje założenia ustawy, są Szkocja, Nowa Zelandia, Francja czy Anglia, gdzie takie przepisy i programy już istnieją. Decyzja o stworzeniu projektu ustawy zapadła po spotkaniach Koalicji w polskim Sejmie i Senacie, gdzie działaczki prezentowały najważniejsze dane na temat ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego.

Autorki inicjatywy ustawodawczej apelują do wszystkich chętnych osób, które chcą wesprzeć inicjatywę. W tym celu powstanie dedykowana ustawie strona internetowa i adres e-mail dla wszystkich chętnych. Na razie wszystkie osoby zainteresowane wsparciem mogą zgłaszać się do Kulczyk Foundation i Okresowej Koalicji.

Dołączcie do nas. Napiszcie maila, zadzwońcie, zapiszcie się na naszą listę. Czekamy na Was. Będziemy potrzebowali Waszego wsparcia, ogromnego wsparcia. Ale każdy podpis, który otrzymamy, będzie na wagę złota. Zawalczmy razem o serca i umysły Polek i Polaków, którzy, poza wszystkimi bieżącymi problemami, zechcą zmienić na lepsze choć fragment naszej rzeczywistości. Zmienić go na zawszeprzekonywała podczas Kongresu Kobiet Dominika Kulczyk.
 

W skład Okresowej Koalicji wchodzą:

Akcja Menstruacja, prof. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, UAM, Fundacja Ja, Nauczyciel, dr n. hum Alicja Długołęcka, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Jak Wychowywać Dziewczynki, Kulczyk Foundation, Natalia Miłuńska - miesiaczka.com, moonka, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Projekt Masterki, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Szajn

Aktualności

Podsumowujemy 2022 rok w Kulczyk Foundation

Walka z ubóstwem menstruacyjnym, edukacja na temat miesiączki, kolejna edycja programu Żółty Talerz, wsparcie Ukrainy i uchodźczyń, które trafiły do Polski. To był pracowity rok! Zobaczcie, czym zajmowaliśmy się w Kulczyk Foundation w ostatnich 12 miesiącach.

Dowiedz się więcej

3,5 miliona podpasek dla potrzebujących w 2 lata

Prawie 3,5 miliona podpasek i tamponów trafi do potrzebujących osób w ciągu 2 lat dzięki współpracy Okresowej Koalicji z Biedronką. Regularne dostawy pozwoliły m.in. na przekazanie środków menstruacyjnych kobietom i dziewczynkom, które przyjechały do Polski z Ukrainy. Ich dystrybucją zajmuje się Okresowa Koalicja, zrzeszenie organizacji i ekspertek, które zajmują się normalizacją tematu miesiączki.

Dowiedz się więcej

9 milionów posiłków dla dzieci. Ruszyła 7. edycja programu Żółty Talerz

Już ponad 9 milionów posiłków wydano dzieciom w ramach programu Żółty Talerz, finansowanego przez Kulczyk Foundation. To największy pozarządowy program wsparcia żywienia dzieci w Polsce. Codziennie z Żółtego Talerza korzysta ponad 10 000 dzieci z 300 placówek w całym kraju, w tym ponad 600 dzieci z Ukrainy. Właśnie ruszyła 7. edycja programu.

Dowiedz się więcej