Powstanie pierwszy polski projekt ustawy dot. menstruacji. Przygotuje go Okresowa Koalicja

Projekty w Polsce

Okresowa Koalicja pojawiła się w Senacie na zaproszenie senatorki Beaty Małeckiej-Libery, przewodniczącej senackiego zespołu „Zdrowie Polaków”, posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz, wiceprzewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz posłanki Joanny Frydrych, przewodniczącej sejmowej Podkomisji Stałej do Spraw Polityki Społecznej.

Debata dotyczyła m.in. głośnej ostatnio kwestii urlopów menstruacyjnych, dostępności do podpasek i tamponów w polskich szkołach czy firmach oraz edukacji związanej ze zdrowiem menstruacyjnym.

Tworzymy treści edukacyjne w Internecie. Niektóre nasze filmiki mają ponad 1,5 miliona wyświetleń i to ogromny przywilej, że tyle osób chce się z nich uczyć. Ale Tik-Tok nie może być środkiem przekazywania wiedzy. To pokazuje jak ogromne jest zapotrzebowanie na podstawową wiedzę u młodych osób. Główną drogą jej przekazywania powinny być jednak systemowe zmiany – mówiła Aleksandra Walczak z Akcji Menstruacji.

W dyskusji, oprócz przedstawicielek i przedstawicieli Senatu, udział wzięli także posłanki i posłowie (m.in. posłanki Monika Rosa czy Katarzyna Lubnauer), przedstawicielki samorządu, działaczki społeczne oraz członkinie Okresowej Koalicji.

– Codziennie, z każdego rejonu Polski, dostajemy prośby o Różowe Skrzyneczki, które zawierają darmowe tampony i podpaski. Dostajemy prośby od klasztorów, parafii, placówek katolickich. To wyraźnie pokazuje, że mamy wsparcie społeczeństwa. To społeczeństwo jest gotowe na podpaski i tampony w przestrzeni publicznej. Ludzie chcą o tym rozmawiać – przekonywała Ewa Szymera z Różowej Skrzyneczki.

Podczas debaty w Senacie zaprezentowane zostały wyniki badań dotyczące postrzegania miesiączki w Polsce. Przedstawiono także rozwiązania prawne i dobre praktyki dot. zdrowia i higieny menstruacyjnej stosowane na świecie, co stało się punktem wyjścia do poszukiwania optymalnych rozwiązań prawnych w kontekście naszego kraju.

Debaty w Sejmie i Senacie mamy za sobą. Trzeba się zająć edukacją, bo po prostu jej nie ma. Druga kwestia to kwestia dostępności. Uważam, że tę dostępność trzeba najpierw zapewnić w szkołach. To szkoła powinna otrzymywać pieniądze na zakup środków higieny menstruacyjnej. Te rozwiązania muszą być odgórne – podsumowywała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Jednym z wniosków płynących z debaty jest plan przygotowania pierwszego polskiego projektu ustawy dot. menstruacji. Najprawdopodobniej proponowane zmiany w przepisach będą dotyczyć kwestii dostępności do środków menstruacyjnych w szkołach. Założenia projektu ma opracować Okresowa Koalicja.

To historyczny i przełomowy moment. Pierwszy raz w historii polski Parlament zajął się tematem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. To również ukoronowanie ponad rocznej, ciężkiej pracy wielu kobiet z Okresowej Koalicji. Zrobimy wszystko, żeby parlamentarzystki i parlamentarzyści poszli krok dalej i wzorem Szkocji, Francji, Anglii i Nowej Zelandii wprowadzili darmowy dostęp do środków menstruacyjnych. Zacznijmy od szkół i uczelni wyższych – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Debata z udziałem parlamentarzystów to pierwszy raz, gdy temat menstruacji pojawił się w Senacie. Wcześniej działaczki Okresowej Koalicji gościły na dwóch posiedzeniach sejmowej Podkomisji Stałej do Spraw Polityki Społecznej.

Okresowa Koalicja to zrzeszenie najważniejszych organizacji i ekspertek zajmujących się tematem miesiączki. W skład Okresowej Koalicji wchodzą: Akcja Menstruacja, prof. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, UAM, Fundacja Ja, Nauczyciel, dr n. hum Alicja Długołęcka, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Jak Wychowywać Dziewczynki, Kulczyk Foundation, Natalia Miłuńska - miesiaczka.com, moonka, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Projekt Masterki, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Szajn.

Aktualności

RównoWaga w firmach coraz ważniejsza!

Aż 105 organizacji zgłosiło się do konkursu Równowaga. Prokobieca Firma Roku. Właśnie zakończył się nabór do drugiej edycji projektu. To inicjatywa, która zachęca do tworzenia środowiska pracy równego dla wszystkich, bez względu na płeć.

Dowiedz się więcej

Wydłużony termin zgłoszeń do konkursu RównoWaga

Trwa konkurs na Prokobiecą Firmę Roku. RównoWaga, w którym nagradzane są postawy wyrównujące szanse kobiet i mężczyzn w karierze. Do projektu wciąż mogą zgłaszać się małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, samorządy i NGOsy. Nawet jeśli instytucja jest na początku drogi do równowagi, warto by wzięła udział. Każda organizacja dostaje wsparcie merytoryczne i dyplom. Z uwagi na liczne prośby termin składania zgłoszeń został wydłużony do 26 lipca.

Dowiedz się więcej

Na drodze do Równowagi - pobierz bezpłatny poradnik

Jak wdrożyć mechanizmy równości w swojej firmie? Jak proceduralnie wspierać młodych ojców w swojej firmie? W jaki sposób monitorować lukę płacową? Dzięki Poradnikowi "Na drodze do Równowagi" możesz skorzystać z gotowych i sprawdzonych rozwiązań. 

Dowiedz się więcej