Projekt ustawy o ubóstwie menstruacyjnym już w Sejmie

Projekty w Polsce

– Dwa lata temu postawiłyśmy sobie cel – przygotowanie takich zmian w prawie, które zmienią sytuację kobiet. 8 marca byłyśmy w parlamencie i przedstawiłyśmy założenia projektu ustawy. I dziś jesteśmy u celu. Przekazujemy projekt ustawy na ręce pań parlamentarzystek. To dowód naszej siły i skuteczności! – nie kryje radości Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation, z której inicjatywy zawiązała się Okresowa Koalicja zrzeszająca organizacje i osoby przeciwdziałające ubóstwu menstruacyjnemu.

Projekt zobowiązuje właściwych ministrów do wprowadzenia w formie rozporządzeń przepisów dotyczących dostępności środków menstruacyjnych w placówkach oświatowych. Zagwarantowanie tej dostępności, fizycznej i ekonomicznej, to – jak czytamy w uzasadnieniu ustawy – obowiązek państwa, wynikający wprost z prawa kobiet do ochrony zdrowia.

Autorzy projektu zauważają, że niespełnienie przez państwo tego obowiązku może prowadzić do stygmatyzacji kobiet i nieodpowiedzialnego traktowania schorzeń związanych z menstruacją. Jako przykład przywołują endometriozę. Dla zmagających się z tą chorobą kobiet brak zrozumienia w otoczeniu i stygmatyzacja towarzysząca miesiączce są dodatkowymi utrudnieniami w diagnostyce i leczeniu.

Dwa lata walki o godność

W uzasadnieniu ustawy szeroko przedstawiono problem ubóstwa menstruacyjnego w wielu jego aspektach. Nie zabrakło odniesień do konieczności wyrównywania szans mężczyzn i kobiet na rynku pracy. U podstaw projektu legło jednak wyrażone w nim wprost przekonanie, że brak swobodnego dostępu do środków higieny menstruacyjnej, a w konsekwencji deficyty dostępu kobiet do edukacji oraz ograniczenie możliwości realizowania przez nie praw pracowniczych, przede wszystkim „podważają zasadę godności człowieka, stanowiącą fundament statusu jednostki w państwie demokratycznym”. Na ten kluczowy wątek zwraca uwagę Dominika Kulczyk.

– To były dwa lata działań na rzecz – powiedzmy to z mocą – godności kobiet. Bo można o tej godności dużo mówić, można różnymi gestami podkreślać swój szacunek do kobiet, ale to nie zastąpi najważniejszej rzeczy – zmiany myślenia o równych szansach dla kobiet i mężczyzn. A te równe szanse – w szkole, w pracy – osiągamy dzięki zrozumieniu różnic między płciami. I dzięki sprawianiu, że te różnice przestają być barierami – zaznacza Dominika Kulczyk.

Punktowo i systemowo

Podczas konferencji w sejmie, zorganizowanej w związku z przekazaniem posłankom projektu ustawy, przedstawicielki Okresowej Koalicji przypomniały jej osiągnięcia. Są to m.in. przekazanie potrzebującym, we współpracy z partnerami, 13 mln produktów menstruacyjnych oraz stworzenie internetowego hubu edukacyjnego z materiałami o menstruacji, z których mogą korzystać rodzice, nauczyciele, pracodawcy, urzędnicy i dziennikarze. Okresowa Koalicja przeprowadziła kilka kampanii społecznych, których celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem ubóstwa menstruacyjnego. Udało się również wprowadzić temat menstruacji do mediów – coraz więcej portali, stacji telewizyjnych i gazet mówi o problemie ubóstwa menstruacyjnego, walcząc z tabu i szerząc rzetelne informacje.

– To wszystko jest ważne, ale to były i są nadal działania punktowe. A dzisiaj jesteśmy blisko finału prac nad rozwiązaniem systemowym, którym jest zmiana przepisów – w taki sposób, aby w polskich szkołach dostęp do środków menstruacyjnych i edukacji menstruacyjnej był prawnie zagwarantowany – podkreśla znaczenie projektu ustawy Dominika Kulczyk. Prezeska Kulczyk Foundation dodaje, że podobne rozwiązania prawne funkcjonują z powodzeniem w innych krajach.

– Chcemy pójść śladami Anglii, Francji, Szkocji czy Nowej Zelandii, gdzie takie przepisy i programy już istnieją – wyjaśnia.

Jak najszybciej pod obrady

Magdalena Schejbal z fundacji Różowa Skrzyneczka, również wchodzącej w skład Okresowej Koalicji, nie ma wątpliwości, że zmiany w prawie są potrzebne, aby na szeroką skalę dotrzeć do młodzieży z rzetelną wiedzą na temat menstruacji.

– Przełamywanie tabu skutkującego pokutowaniem szkodliwych mitów na temat menstruacji będzie po przyjęciu tych przepisów łatwiejsze i powszechniejsze. My się tym oczywiście zajmujemy, ale oddolne inicjatywy mają mniejszy zasięg niż systemowe rozwiązania. Dlatego cieszymy się, że projekt ustawy trafił do Sejmu – mówi popularna aktorka i aktywistka.

Zgadza się z nią Paulina Wasiluk z Fundacji Akcja Menstruacja – organizacji, która także przystąpiła do Okresowej Koalicji.

– Nasze doświadczenia wskazują, że w szkołach, w środowiskach młodzieżowych, jest duże zapotrzebowanie na wiedzę na temat menstruacji, a także – niestety – wciąż jeszcze jest wiele osób, które z różnych względów mają ograniczony dostęp do środków menstruacyjnych. Dlatego liczę na to, że projekt, który dzisiaj przekazujemy, trafi jak najszybciej pod obrady parlamentu – wyraża nadzieję Paulina Wasiluk.

Od deklaracji do konkretów

Będąc w sejmie przedstawicielki Okresowej Koalicji zostawiły w sejmowej toalecie środki menstruacyjne. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation, dwie trzecie kobiet w Polsce znalazło się kiedyś w takiej sytuacji, że nie miały dostępu do podpasek lub tamponów w szkole. Podobny problem może dotknąć każdą kobietę, również w miejscu pracy – także w sejmie.

W związku z przekazaniem projektu ustawy parlamentarzystkom, Dominika Kulczyk podziękowała posłankom z różnych klubów parlamentarnych, które zaangażowały się w prace nad wprowadzeniem zmian w prawie. Zachęciła ich koleżanki i kolegów, aby niezależnie od politycznych barw poparli projekt ustawy. Pod apelem o przyjęcie przepisów zapewniających dostęp do środków menstruacyjnych w szkołach i do edukacji menstruacyjnej, Okresowa Koalicja zebrała w internecie blisko 50 tys. podpisów. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation, takie rozwiązania popiera 64 proc. Polek i Polaków.

– To jest ten moment, kiedy od deklaracji możemy przejść do czynów i wprowadzić trwałe zmiany, które poprawią sytuację milionów dziewczynek i kobiet w Polsce. Zróbmy to wspólnie! – apeluje Dominika Kulczyk.

Fot. Simona Supino

 

Aktualności

RównoWaga w firmach coraz ważniejsza!

Aż 105 organizacji zgłosiło się do konkursu Równowaga. Prokobieca Firma Roku. Właśnie zakończył się nabór do drugiej edycji projektu. To inicjatywa, która zachęca do tworzenia środowiska pracy równego dla wszystkich, bez względu na płeć.

Dowiedz się więcej

Wydłużony termin zgłoszeń do konkursu RównoWaga

Trwa konkurs na Prokobiecą Firmę Roku. RównoWaga, w którym nagradzane są postawy wyrównujące szanse kobiet i mężczyzn w karierze. Do projektu wciąż mogą zgłaszać się małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, samorządy i NGOsy. Nawet jeśli instytucja jest na początku drogi do równowagi, warto by wzięła udział. Każda organizacja dostaje wsparcie merytoryczne i dyplom. Z uwagi na liczne prośby termin składania zgłoszeń został wydłużony do 26 lipca.

Dowiedz się więcej

Na drodze do Równowagi - pobierz bezpłatny poradnik

Jak wdrożyć mechanizmy równości w swojej firmie? Jak proceduralnie wspierać młodych ojców w swojej firmie? W jaki sposób monitorować lukę płacową? Dzięki Poradnikowi "Na drodze do Równowagi" możesz skorzystać z gotowych i sprawdzonych rozwiązań. 

Dowiedz się więcej