Mniejsze zarobki mimo tych samych kwalifikacji, za to większe obciążenie obowiązkami domowymi, do tego brak świadomości swoich praw – to rzeczywistość wielu kobiet, które na polskim rynku pracy wciąż mają słabszą pozycję niż mężczyźni. Pomóc zmienić ten stan ma konkurs RównoWaga, przeznaczony dla pracodawców.
– Nieważne, czy kierujesz dużą firmą, urzędem, czy małą fundacją. Nieważne, czy o równość w pracy dbasz od dawna, czy dopiero jesteś na początku tej drogi. Jeśli chcesz, aby twoi pracownicy mieli równe szanse, niezależnie od płci, ten konkurs jest dla ciebie – zachęca Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation, jednego z partnerów merytorycznych i organizatorów konkursu.
Standardy i innowacje
Celem konkursu jest wyłonienie liderów wśród pracodawców, którzy działają na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Przez pokazanie pozytywnych przykładów organizatorzy chcą inspirować do tworzenia środowiska pracy równego dla wszystkich, bez względu na płeć. Partnerami, pomagającymi przygotować konkurs od strony merytorycznej, są Fundacja Share the Care oraz Instytut Badań Strukturalnych. Doświadczenia wszystkich organizatorów i partnerów pozwalają na kompleksowe zajęcie się tematyką równości w miejscach pracy.
– Badaliśmy szczegółowo sytuację kobiet na rynku pracy i dostrzegamy szereg obszarów, w których potrzebne są zmiany. Zapytamy pracodawców o działania w pięciu z nich. Będą to: polityka równości, rozwój i edukacja, równowaga praca-dom, płace oraz zdrowie – wylicza ekonomistka dr Ewa Rumińska-Zimny, wiceprezeska zarządu współorganizującego konkurs Stowarzyszenia Kongres Kobiet. – Oceniając zgłoszenia będziemy zwracać uwagę na standardy panujące w miejscach pracy, ale docenimy też innowacyjne rozwiązania służące zapewnieniu równych szans kobiet i mężczyzn.
Liderzy wyznaczają kierunek
Znaczenie równowagi płci w miejscach pracy dla rozwoju firm podkreśla Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, największej w Polsce organizacji zrzeszającej przedsiębiorców.
– Zachęcamy pracodawców, aby przystąpili do naszego konkursu, bo zaangażowanie firm w osiągnięcie szeroko rozumianej równości płci w pracy to obecnie jeden z wyznaczników postępu i konkurencyjności. Zapewniając wszystkim, niezależnie od płci, równe szanse w pracy, firmy mogą przyciągnąć najlepszych pracowników i dzięki temu poprawiać swoje wyniki rynkowe – przekonuje.
Dzięki współpracy organizatorów konkursu z prestiżowymi partnerami medialnymi osiągnięcia i najciekawsze prorównościowe rozwiązania wdrażane przez uczestników zostaną szeroko nagłośnione.
Konkurs inny niż wszystkie
Jak zgodnie podkreślają liderki organizacji zapraszających do udziału w konkursie, choć podobnych inicjatyw było już wiele, ta wyróżnia się na ich tle. Decydują o tym jej misyjny, edukacyjny charakter oraz unikalna formuła współpracy biznesu z organizacjami społecznymi. Intencją organizatorów jest poszerzanie perspektywy pracodawców w odniesieniu do zagadnień związanych z równością płci w miejscu pracy. Niebagatelne znaczenie ma również włączenie w krąg zainteresowań pracodawców tematów stanowiących do niedawna tabu w kontekście życia zawodowego, takich jak zdrowie menstruacyjne czy menopauza.
Firmy startujące w konkursie będą oceniane w dwóch kategoriach – zatrudniające od 10 do 100 osób i mające więcej pracowników. W każdej z tych kategorii zostanie przyznana osobna nagroda główna, dodatkowo organizatorzy przewidzieli pięć wyróżnień – po jednym w każdym obszarze tematycznym.
Zagadnienia z pięciu konkursowych kręgów tematycznych staną się tematami dyskusji podczas organizowanego w dniach 2–3 września 2023 r. Kongresu Kobiet, a wręczenie statuetek laureatom konkursu zostało zaplanowane podczas tegorocznego EFNI (Europejskiego Forum Nowych Idei), które odbędzie się w dniach 11–13 października 2023. Forum co roku gromadzi tysiąc uczestników – przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej.
Więcej szczegółów i formularz zgłoszeniowy na stronie rownowaga.org.pl.