Żółty Talerz: 7 mln posiłków dla potrzebujących dzieci

Projekty w Polsce

- Chciałam zrobić wszystko, żeby w Polsce dzieci nie chodziły głodne. Kraj, który na to pozwala, nie może mówić o sobie, że jest krajem rozwiniętym - uważa Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation. - Wierzę, że Żółty Talerz wnosi trochę słońca w życie tych dzieci. Ten codzienny, ciepły posiłek sprawia, że czują się szczęśliwsze. A dzięki temu i ja jestem szczęśliwa - dodaje.

Źółty Talerz jest największym w Polsce prywatnym programem wsparcia systemu żywienia dzieci. Kończymy właśnie jego IV edycję - w jej ramach Kulczyk Foundation współpracowała z 340 placówkami edukacyjnymi i opiekuńczymi. Ponad 15 tys. dzieci otrzymało ok. 1,86 mln posiłków.

Tegoroczny Żóty Talerz był wyjątkowy, bo program prowadzony był w niezwykle trudnych warunkach. W I połowie 2020 r. wprowadzono w naszym kraju obostrzenia związane ze stanem zagrożenia epidemicznego. Dzieci nie chodziły do szkół i do placówek opiekuńczo-wychowawczych, przez co pojawiło się niebezpieczeństwo braku możliwości zapewnienia im często jedynego ciepłego posiłku w ciągu dnia. Pracownicy Kulczyk Foundation, naszego partnera - British Primary School of Wilanow oraz innych współpracujących podmiotów, a także wolontariusze stanęli jednak na wysokości zadania. W trudnych miesiącach największego zagrożenia koronawirusem jedzenie trafiało bezpośrednio do domów potrzebujących dzieci. Przekazaliśmy im ok. 4,5 tys. paczek żywnościowych, a w okresie od połowy kwietnia do końca czerwca - ponad 12 tys. zdrowych, ciepłych obiadów.

Żółty Talerz to również działania edukacyjne i informacyjne, współpraca z wieloma partnerami społecznymi i światem nauki. To także organizacja debat i szkoleń dotyczących zdrowego odżywiania. W ramach IV edycji programu zorganizowaliśmy m.in. 34 warsztaty edukacyjno-kulinarne dla dzieci.

Żółty Talerz nie zatrzymuje się. Pracujemy już nad kolejną edycją programu!

Aktualności

Projekt Okresowe ABC nabiera rozpędu!

W blisko 500 szkołach uczestniczących w Programie Pilotażowym realizowanym przez Kulczyk Foundation pod patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej pojawiły się już tamponetki - specjalne pojemniki na środki menstruacyjne. Zgodnie z założeniami pilotażu będą one uzupełniane na bieżąco aż do końca roku szkolnego!

Dowiedz się więcej

Znamy wyniki rekrutacji do programu pilotażowego MEN

Aż 1132 szkoły zgłosiły się do rekrutacji prowadzonej przez Kulczyk Foundation. Każda z nich chce wziąć udział w programie pilotażowym, dzięki któremu otrzyma środki menstruacyjne oraz wsparcie dydaktyczne w zakresie zdrowia kobiet. Wszystko to ma służyć wyrównywaniu szans. Bo często brak podpasek oznacza przerwę w edukacji, co z kolei ma szereg innych, daleko idących, konsekwencji.

Dowiedz się więcej

Zaproszenie do współpracy

W ramach programu pilotażowego realizowanego wspólnie z MEN w 500 polskich szkołach pojawią się dyspensery na środki menstruacyjne. Czekamy na oferty firm, które są w stanie je dostarczyć.

Dowiedz się więcej