Wdzięczność i wparcie są jak koła ratunkowe, rzucane nam przez bliskich w trudnej sytuacji. Jak ich nie przegapić?

Wsparcie i wdzięczność pomagają w codziennym życiu (Kelly Sikkema/unsplash)

Liczą się małe rzeczy

Za co więc możemy być wdzięczni? Przetrwaliśmy kolejny tydzień w niełatwych warunkach – pogratulujcie sobie, chociażby w duchu. A podsumowując ten tydzień, zastanówcie się, co się wydarzyło w tym czasie. Warto skupić się na wdzięczności – nie tylko innym, ale i sobie – za to, że się daje radę, losowi – za to, że wciąż mamy za co być wdzięczni. Zachęcamy do przyjrzenia się temu, co Was wzmacnia, co może pomóc każdemu z Was w rodzinie lepiej przeżyć ten trudny czas.

Rodzinne ciepło i okazywanie miłości bliskim

Porozmawiajcie o przykładach sytuacji, w których czuliście wsparcie rodziny i jej miłość. Przygotuj karteczki. Zapiszcie na nich to, co kojarzy Wam się z ciepłem rodzinnego domu, oraz co może się na nie składać.

Zastanówcie się, w jaki sposób okazujecie lub możecie okazywać miłość i wsparcie bliskim. Pomyślcie o codziennych sytuacjach oraz przypomnijcie sobie chwile, w których było Wam smutno, kiedy wydarzyło się coś, co sprawiło Wam przykrość, ale też kiedy było Wam wesoło. Sformułujcie Wasze osobiste zalecenia, jak okazywać miłość w Waszej rodzinie w różnych sytuacjach. Może je nawet zapiszcie w formie jakiegoś wspólnego plakatu? Porozmawiajcie o tym, dlaczego tak ważne jest okazywanie sobie miłości i wsparcia.

To ćwiczenie inspirowane jest bajką o znaczeniu ciepła rodzinnego i wdzięczności – „Jak Nam zaprosił do domu jednorożca”. Możecie razem z dzieckiem posłuchać w wykonaniu Wiktora Zborowskiego lub poczytać, aby wyciszyć się wieczorem.

  • Strona główna
  • Baza wiedzy
  • Wdzięczność i wparcie są jak koła ratunkowe, rzucane nam przez bliskich w trudnej sytuacji. Jak ich nie przegapić?

Podsumowanie artykułu

Powiedz to na głos

Podczas wspólnego czasu, na przykład po kolacji, spróbujcie dokończyć takie zdanie: „Moja rodzina jest dla mnie ważna, bo…”. Dlaczego warto spróbować ubrać to w słowa? Wypowiadane na głos mają swoją wagę. Badania pokazują, że kiedy piszemy czy mówimy wprost o naszych wartościach – a taką jest dla Ciebie także pewnie rodzina, skoro czytasz ten artykuł – pomaga to mieć sens życia przed oczyma. Dzięki temu stresujące doświadczenia przestają być postrzegane przez nas jako tak duży kłopot, a stają się wyrazem wyznawanych przez nas wartości. Warto spróbować.

 

Wszystkie materiały źródłowe przygotowane są przez zespół Działu Edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker. Nad materiałami edukacyjnymi Kulczyk Foundation czuwa merytorycznie prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie materiały objęte są patronatem merytorycznym WSE UAM.

Artykuł ukazał się 27 marca 2020 r. na stronie internetowej Instytutu Dobrego Życia
Autorki: Dorota Kuszyńska (Kulczyk Foundation) i Anna Woźniak (Instytut Dobrego Życia)