news

Z chłopców, którzy nie płaczą, wyrastają sfrustrowani mężczyźni

"Model wychowywania chłopców na twardzieli ma się dobrze. Rodzice przekazują synom, że nie powinni oni okazywać uczuć". Rozmowa z Dawidem Mędralą, doktorantem na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, który naukowo zajmuje się empatią i neurodydaktyką.

Zobacz więcej
Bo najważniejszy jest człowiek
Dominika Kulczyk

Chciały umieścić w szkole skrzyneczkę z darmowymi podpaskami. Usłyszały: Proszę nie psuć miastu wizerunku

W pewnej bursie chłopcy odkryli zużyte podpaski w koszu na śmieci w toalecie. No i przyklejali te zakrwawione podpaski do drzwi pokoju dziewczynek. Rozmowa z dr Izabelą Desperak*

Zobacz więcej

Lekcje z podpaskami. "Gdy się uczeń chichra, to znaczy, że się interesuje tematem"

Pozwoliłam dzieciom trochę się powygłupiać. Niejeden próbował przykleić podpaskę do ławki, sprawdził, jakie to fajne, że klej nie zostawia śladów. To były odkrycia chłopców. No i były chichoty. Bardzo dobrze. Gdy się uczeń chichra, to znaczy, że się interesuje tematem.

Zobacz więcej

"Zobaczyłam, jak dziewczyna rozwaliła temperówkę i się nią pocięła. Zrobiłam to samo"

Jedna z uczestniczek warsztatów Self.ie wychowywała się w domu, w którym były alkohol, narkomania, przemoc i wykorzystywanie seksualne. Gdy zmarła jej mama, zamieszkała z ciocią. Często słyszała, że nie przeżywa żałoby tak, jak powinna. Nikt jej nie pytał, czy relacja z matką była taką, którą chciałaby opłakiwać.

Zobacz więcej

Panowie gwizdali na widok dwunastolatek. "Dlaczego tak się zachowywali? Ja jestem dzieckiem"

"Dziewczynki słyszą komentarze o swoim wyglądzie na przystankach, w autobusach, a nawet w szkole. Nierzadko słyszę, że takie uwagi robią też nauczyciele, a więc dorośli". Z Magdą Szewciów i Maciejem Barczakiem, współtwórcami warsztatów antyprzemocowych dla chłopców Sztama, rozmawia Łukasz Pilip

Zobacz więcej
Następna strona
1/30