news

Wsparcie i inspiracja na każdy tydzień

Budowanie relacji, poszerzanie wiedzy i uczenie się dzielenia się nią to długotrwałe procesy. Czasami łatwo stracić z oczu większy cel, kiedy jest się zaangażowanym w tak wiele działań, że kolejne dni i tygodnie mijają niepostrzeżenie, a my po kolejnym miesiącu uświadamiamy sobie, że nie działaliśmy tak, jak sobie zaplanowaliśmy, nie poświęciliśmy czasu tym osobom, na których nam najbardziej zależy, ponieważ nie tak dobitnie domagały się uwagi jak pilne zadania w pracy. Co może nam pomóc w takiej sytuacji? Specjalny kalendarz!

Zobacz więcej
Bo najważniejszy jest człowiek
Dominika Kulczyk

Co to jest uważność (mindfulness) i jak ją rozwijać u dziecka?

Uważność, inaczej mindfulness, to słowo, które coraz częściej możemy spotkać w tekstach psychologicznych czy poradnikach udanego życia. Oznacza umiejętność skierowania uwagi na to, co dzieje się w danej chwili, zarówno wokół nas, jak i w naszym ciele oraz umyśle. Tej umiejętności można i warto się nauczyć, gdyż niesie ze sobą wiele korzyści.

Zobacz więcej

Nauczyciel godny zaufania

Może zwrócił Waszą uwagę spokojny do tej pory chłopak, który nagle stał się klasowym rozrabiaką? Czy przykuła Waszą uwagę dziewczyna, która mimo upalnych dni nosi spodnie i bluzki z długim rękawem? Albo ta, która zamiast uważać na lekcji, patrzy zamyślonym wzrokiem w okno? Czy zastanawialiście się z czym mierzą się Wasi uczniowie? Czy reagujecie na to? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Zobacz więcej

„Grzeczna dziewczynka” czy „łobuziak”? Unikajmy etykietek, bo przyklejają się na długo!

Etykietki przyklejają się na długo, a potencjał dziecka i jego zainteresowania mogą się zmieniać. Próbowanie nowych rzeczy, testowanie, eksperymentowanie to aktywności, które pomagają znaleźć swoją drogę. Nauczyciel jest naturalnym i ważnym przewodnikiem. Ważne, by zachęcał do chodzenia własnymi ścieżkami, a nie utartym traktem.

Zobacz więcej

Możesz zmieniać świat! O odwadze, zaangażowaniu i budowaniu poczucia sprawczości

Wyobraź sobie, że siedzisz na leżaku, promienie słońca delikatnie ogrzewają ci twarz, lekki wiatr rozwiewa twoje włosy, do uszu dociera świergot ptaków i odgłos koników polnych. Beztrosko oddajesz się tej chwili, nie myślisz o niczym szczególnym, uśmiechasz się do siebie i cieszysz się przeżywanym momentem. Nagle w tle, gdzieś z oddali, z czyjegoś odbiornika radiowego dobiega do ciebie energetyczny fragment piosenki „you can change the world”. Wtedy właśnie uświadamiasz sobie, że tak, to prawda! Możesz zmieniać świat. Masz tę moc!

Zobacz więcej
Następna strona
1/7