Jak pomóc młodzieży rozwinąć umiejętności potrzebne do wyrabiania i wyrażania własnego zdania oraz poznawania zdania innych, a co za tym idzie wzmacniania i poszanowania swojej i czyjejś wolności? Kompetencje komunikacyjne ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie i pomagają rozpoznać granice swoje i innych. Kiedy potrafimy wyrazić nasze myśli i lepiej zrozumieć wypowiedzi innych osób, nie czujemy się tak bezbronni w sytuacji konfrontacji z odmiennym zdaniem czy światopoglądem, zmniejsza się poczucie konieczności ataku czy wycofania się z kontaktu. Powstaje pole do dyskusji.
Zeszyt „Retoryka” składa się z sześciu scenariuszy warsztatów, które odpowiadają trzem etapom przygotowywania wypowiedzi: inwencyjnemu (co, gdzie i do kogo mówimy), kompozycyjnemu (jak zaplanować tekst), elokucyjnemu (jakich środków wyrazu użyć). Ich realizacja może pomóc w rozwinięciu kompetencji retorycznych uczniów, aby zrozumieli, jak za pomocą różnych form przekazu można wyrazić siebie i wpływać na innych. Zwracamy uwagę na znaczenie argumentowania i umiejętności wyrażania swoich opinii w sposób, który będzie zrozumiały i przekonujący. Zeszyt ten ma również pomóc uczniom w rozwijaniu umiejętności słuchania i analizowania odbieranych komunikatów.
Retoryka jest zatem doskonałym narzędziem, które uczniowie będą mogli wykorzystać w praktyce, organizując debaty lub dyskusje. Zaproponuj im taką aktywność i zaangażuj się w rozmowy z nimi. Dyskusja o rzeczach ważnych może być dobrą okazją do lepszego poznania Twoich uczniów i integracji klasy.
Rekomendujemy cykl dyskusji pod hasłem WOLNOŚĆ, a w szczególności WOLNOŚĆ DO BYCIA SOBĄ. Co to znaczy być sobą? – to pytanie, które często zadają sobie młodzi ludzie, gdyż ich potrzeba samookreślenia jest bardzo silna. Być sobą – to świadomość, co tak naprawdę jest dla nas ważne, co na dany temat myślimy, a także możliwość wyrażenia tego.
Zachęcamy do dyskusji i debat o tym, czy Twoi uczniowie czują się wolni do bycia sobą. Co ich w tym wzmacnia, a co ogranicza – i jak wyrażają siebie. Pomogą Wam w tym tematy inspirowane 6. sezonem serialu dokumentalnego Efekt Domina, które zamieszczamy na końcu tego zeszytu.
Scenariusze powstały na podstawie 6. sezonu serialu dokumentalnego „Efekt Domina”.
Autorki scenariuszy:
dr hab. Katarzyna Czarnecka
dr Monika Grzelka
dr hab. Agnieszka Kula
dr hab. Joanna Smól
dr hab. Barbara Sobczak
dr hab. Katarzyna Zagórska
Nadzór merytoryczny:
dr hab. Agnieszka Kula
Konsultacje:
prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak
Nadzór redakcyjny:
zespół Działu Edukacji Kulczyk Foundation
Redakcja i korekta:
Karol Francuzik
Projekt, skład i opracowanie graficzne:
UVMW Design Studio
Wydawca:
Kulczyk Foundation
Warszawa, wrzesień 2019
ISBN 978-83-952018-7-5
Zespół Kulczyk Foundation:
Dominika Kulczyk
Marta Schmude
Karolina Dusio
Anna Frankowska
Anna Gajewska
Michał Grobelny
Katarzyna Jankowiak
Zofia Jankowska
Beata Kopyt
Dorota Kuszyńska
Małgorzata Lewandowska
Dominika Majchrzak
Mateusz Roszak
Anna Samsel
Wioletta Szafryna
Agnieszka Szewczyk
Paweł Szymkowiak
Marta Tomaszewska
Rada Fundacji:
Sebastian Kulczyk – Przewodniczący Rady
Waldemar Dąbrowski
Janusz Reiter
Grzegorz Stanisławski
Nauczać to znaczy przekazać coś więcej niż wiedzę