Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie. Jak zachęcać dzieci do kreatywnego myślenia?

Czas na relacje
Zachęcajmy dzieci do kreatywnego myślenia. (Tatiana Jachyra/Kulczyk Foundation)
Zachęcajmy dzieci do kreatywnego myślenia. (Tatiana Jachyra/Kulczyk Foundation)

Poszukiwanie rozwiązań, generowanie nowych, oryginalnych pomysłów to dobre ćwiczenia dla mózgu i umiejętności bardzo przydatne w życiu. I nie chodzi wcale o wielkie odkrycia. Może to być bardziej ergonomiczne rozmieszczenie rzeczy w szafkach kuchennych czy wykorzystanie jakiegoś, wydawałoby się niepotrzebnego przedmiotu. Oczywiście jednym przychodzi to łatwiej, innym trudnej. Jednak to, co pomaga, to po prostu trening i dawanie na to przestrzeni od najmłodszych lat. Czas wolny to dobry moment na ćwiczenie kreatywnego myślenia. Oto kilka pomysłów:

Czas na trening

Zastanówcie się, co by było, gdyby...

  • Co by było, gdyby nie było na świecie koloru zielonego?
  • Co by było, gdyby zawsze było lato?
  • Co by było, gdyby nie wynaleziono prądu?
  • Co by było, gdyby każdy mógł słyszeć, co myślą o nim inni?

Niech każdy z Was zaproponuje też swoje rozwinięcia hasła: „Co by było, gdyby…?”.

Spróbujcie wymyślić jak najwięcej różnych rozwiązań. Możecie je zapisać lub narysować. Wymyślajcie też nowe pytania dopasowane do wieku waszych dzieci. Ta zabawa może trwać i trwać.

Wyjdź poza linię

Pewnie pamiętasz ze szkoły rysowanie szlaczków lub kolorowanie. Nie można było wychodzić za linię, a w tle nie mogła zostać ani jedna biała plama. Kreatywność nie lubi nadmiernie sztywnych zasad. Pozwalaj więc dziecku na swobodną zabawę. Swobodną, tzn. taką, w której ono decyduje, co robi, jak robi, z czego korzysta. W zabawie wykorzystujcie przedmioty codziennego użytku. Czy plastikowe pudełko na zabawki może być basenem dla lalek? Jasne! Ważne, by samemu się nie ograniczać.

Kto chce, szuka sposobu

Czy wasze dziecko doprowadza was czasem do szału swoimi niecodziennymi pomysłami? Czy ciągle szuka swoich rozwiązań i nie daje się wtłoczyć w sztywne ramy? Tak, to może być męczące, ale z drugiej strony świadczy o kreatywności. Poszukiwanie własnych rozwiązań jest też wyrazem wolności waszych dzieci.

Sam proces generowania pomysłów jest rozwijający i potrzebny. I choć na pewnym etapie przychodzi czas na weryfikację, dobrze jest mieć z czego wybierać. Liczba i różnorodność wymyślonych rozwiązań świadczą o kreatywności i dają możliwość szerokiego wyboru. A może skorzystacie ze swoich umiejętności i wspólnie wymyślicie jakieś niecodzienne rozwiązanie? Mamy dla was zadanie. Powodzenia!

Pomyślcie, co by było, gdyby nie było wśród nas osób, które tam, gdzie jedni widzą ścianę jako przeszkodę nie do przejścia, widzieli coś, z czego można zrobić drabinę. O tym, jak jeszcze wzmacniać kreatywność, przeczytajcie w tekście przygotowanym przez psychoterapeutkę Kamilę Becker.

 

Wszystkie materiały źródłowe przygotowane są przez zespół Działu Edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker. Nad materiałami edukacyjnymi Kulczyk Foundation czuwa merytorycznie prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie materiały objęte są patronatem merytorycznym WSE UAM.

Artykuł ukazał się 21 kwietnia 2020 r. na stronie internetowej Instytutu Dobrego Życia
Autorki: Marta Tomaszewska (Kulczyk Foundation) i Anna Woźniak (Instytut Dobrego Życia)