Mama i jej supermoce. Wszystkiego dobrego, nie tylko z okazji Dnia Matki

Czas na relacje
Doceńmy nasze mamy, nie tylko w Dzień Matki. (Ketan Rajput/unsplash.com)
Doceńmy nasze mamy, nie tylko w Dzień Matki. (Ketan Rajput/unsplash.com)

Zostanie mamą to wydarzenie, które potrafi wywrócić świat do góry nogami, nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy do tego przygotowane. Nasze życie po prostu się zmienia. A nasze wyobrażenia i nadzieje weryfikuje ta mała istota. Różnie sobie z tym radzimy, mamy lepsze i gorsze dni, sukcesy i wychowawcze porażki. Macierzyństwo zapewnia nam niewyczerpany zasób całej gamy wrażeń i emocji. To prawdziwy rollercoaster. Od rozpaczliwego poczucia bezradności i lęku przy płaczącym całą noc maluchu, radość przy pierwszym kroku, poprzez napięte do granic możliwości nerwy i wybuchy wściekłości przy buncie nastolatka. I w końcu – dumę lub zaskoczenie, co z tego naszego dziecka wyrosło.

Macierzyństwo jak wyzwanie

Stawanie się mamą to często taki poligon połączony z polem minowym. Uważasz na każdy krok swój i dziecka, bywa, że pod ostrzałem oczekiwań, dobrych rad i krytyki nie tylko otoczenia, ale – co gorsza – samej siebie. To też dźwiganie, często niestety samotnie, całego świata swojego dziecka, ale i bycie dla niego całym światem. A to przy całym tego uroku bywa obciążające.

I w tym wszystkim w pewnym momencie powinnaś jeszcze pozwolić dziecku iść dalej samemu. Pozwolić mu popełniać błędy, obrywać od życia, bo bez tego życia i radzenia sobie z nim się nie nauczy. Jak temu wszystkiemu podołać? Jeśli to nie jest prawdziwe wyzwanie i bohaterstwo, to co nim jest?

Mamy supermoce – doceńmy siebie

A więc bez zbędnej skromności doceń swoje supermoce mamy. Ogarnianie tego, co wydaje się nie do ogarnięcia, bycie wyrocznią, posiadanie wiedzy wszelakiej i ramion mających niezwykłą, kojącą wszelki ból i strach, moc. Porozmawiaj z dzieckiem o bohaterach i pozwól mu dostrzec jednego w Tobie, Mamo.

Przypomnijcie sobie, jakie znacie osoby lub postaci, które zachowały się bohatersko (np. z bajek, filmów, literatury itp.). Jakie mają cechy charakteru, co ich wyróżnia? Kim według was jest bohater? Jakie cechy ma bohater? Czy każdy może być bohaterem? Porozmawiajcie o nich.

Wyjaśnij, że bohaterem jest nie tylko osoba, która dokonuje niezwykłych czynów i np. ratuje innym życie. Każdy z nas może być bohaterem na co dzień, bo żeby być bohaterem, nie trzeba być dużym i silnym, trzeba mieć tylko wielkie serce. Możesz nawiązać do bieżącej sytuacji i podać przykłady bohaterskich lekarzy, którzy leczą chorych mimo trudnych warunków, pracy po wiele godzin, a także przykłady zwykłych ludzi, którzy np. pomagają osobom starszym, które szczególnie powinny o siebie dbać, i robią im zakupy.

Uwolnij moc wdzięczności

Bycie mamą to ogromne wyzwanie. I jak każde wyzwanie zmusza nas do wysiłku, w zamian oferując kolejne umiejętności i doświadczenia. Przyjrzyjcie się swojej kolekcji i zastanówcie się, za które czujecie wdzięczność? Może pomoże wam w tym to ćwiczenie:

Postarajcie się raz dziennie wskazać choćby drobną rzecz, o której możecie dziecku powiedzieć, że jesteście mu za nią wdzięczni. Jest duża szansa, że gdy dziecko usłyszy, że zrobiło coś dobrze, usłyszy coś dobrego na swój temat, będzie chciało tę czynność powtórzyć. To pomaga dzieciom uwierzyć w siebie i zacząć zauważać swoje mocne strony. Może też dziecko podzieli się z wami refleksją, czym może się cieszyć w tej chwili? Co w tym momencie sprawia mu przyjemność? Co miłego je dzisiaj spotkało? A może to ono zrobiło coś miłego, dobrego dla kogoś? Możecie też zapisywać wasze domowe powody do wdzięczności!

Drogie Mamy, życzymy Wam dziś i zawsze wszystkiego najlepszego!

 

Wszystkie materiały źródłowe przygotowane są przez zespół Działu Edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker. Nad materiałami edukacyjnymi Kulczyk Foundation czuwa merytorycznie prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie materiały objęte są patronatem merytorycznym WSE UAM.

Artykuł ukazał się 26 maja 2020 r. na stronie internetowej Instytutu Dobrego Życia
Autorki: Anna Samsel (Kulczyk Foundation) i Anna Woźniak (Instytut Dobrego Życia)