#MisjaFerie! Pozwólcie sobie na... inwencję twórczą!
Dzień dobry! To już trzeci dzień naszej #MisjiFerie!
Do końca tych niezwykłych ferii pozostało 14 dni. Długo? Hmm… a co może sprawić, że miną szybciej? Jakieś pomysły? No właśnie, żebyśmy jakieś mieli, potrzebujemy… inwencji twórczej.
Z tego tekstu dowiesz się:
Jak trenować wyobraźnię?
Co robić, by myśleć niesztampowo?
Jak tworzyć innowacyjne rozwiązania?
Miłej lektury!
_____
Tam, gdzie my, dorośli, widzimy „niemożliwe, nieopłacalne, nieważne”, dzieci myślą, kombinują, a ich rozwiązania potrafią nas zaskoczyć. Teraz jest czas, kiedy nasza i ich pomysłowość liczą się szczególnie. Poszukiwanie rozwiązań, generowanie nowych, oryginalnych pomysłów to dobre ćwiczenia dla mózgu i umiejętności bardzo przydatne w życiu. I nie chodzi wcale o wielkie odkrycia czy niezwykłą twórczość. Może to być bardziej ergonomiczne rozmieszczenie rzeczy w szafkach kuchennych czy wykorzystanie jakiegoś – wydawałoby się niepotrzebnego – przedmiotu.
Oczywiście jednym przychodzi to łatwiej, innym trudnej. Jednak to, co pomaga, to po prostu trening i dawanie na to przestrzeni od najmłodszych lat. Warto znaleźć chwilę na wspólne ćwiczenie kreatywnego myślenia. Oto kilka pomysłów:
Czas na trening naszej wyobraźni
Zastanówcie się, co by było, gdyby...
Co by było, gdyby nie było na świecie koloru zielonego?
Co by było, gdyby zawsze było lato?
Co by było, gdyby nie odkryto jak wytwarzać prąd?
Co by było, gdyby każdy mógł słyszeć, co myślą o nim inni?
Niech każdy z Was zaproponuje też swoje rozwinięcia hasła: „Co by było, gdyby…?”.
Spróbujcie wymyślić jak najwięcej różnych rozwiązań. Możecie je zapisać lub narysować. Wymyślajcie też nowe pytania dopasowane do wieku waszych dzieci. Ta zabawa może trwać i trwać.
Wyjdźcie poza linię – dosłownie i w przenośni
Pewnie pamiętacie ze szkoły rysowanie szlaczków lub kolorowanie. Nie można było wychodzić za linię, a w tle nie mogła zostać ani jedna biała plama. Kreatywność nie lubi nadmiernie sztywnych zasad. Pozwalajcie więc dziecku na swobodną zabawę. Swobodną, tzn. taką, w której ono decyduje, co robi, jak robi, z czego korzysta. W zabawie wykorzystujcie przedmioty codziennego użytku. Czy plastikowe pudełko na zabawki może być basenem dla lalek? Jasne! Koc na podłodze i włączone wszystkie światła w pokoju stają się plażą? Kto powie, że nie? Ważne, by samemu się nie ograniczać.
Kto chce, szuka sposobu
Sam proces generowania pomysłów jest rozwijający i potrzebny. I choć na pewnym etapie przychodzi czas na weryfikację, dobrze jest mieć z czego wybierać. Liczba i różnorodność wymyślonych rozwiązań świadczą o kreatywności i dają możliwość szerokiego wyboru. A może skorzystacie ze swoich umiejętności i wspólnie wymyślicie jakieś niecodzienne rozwiązanie? Mamy dla was zadanie. Powodzenia!
Znajdujecie się w dużym mieście i musicie przetransportować z jednego miejsca do drugiego (około 20 km) wielką, antyczną szafę, która ma dużą wartość, dlatego nie możecie jej uszkodzić. Na dostarczenie szafy macie 3 godziny, dlatego niemożliwe jest, abyście po prostu ją zanieśli (tempo chodu człowieka to ok. 5 km/h). Co więcej, nie możecie wykorzystać do transportu przyczep ani żadnego pojazdu mechanicznego (takiego, który jest napędzany przez silnik), ponieważ klient, któremu dostarczycie szafę uważa te rozwiązania za nieekologiczne, a bardzo mu zależy na ochronie środowiska. Co zrobicie?
Założenia zadania:
- nieużywanie pojazdów mechanicznych
- ekologiczny sposób transportu
- zabezpieczenie szafy przed zniszczeniem
- zrealizowanie dostawy w ciągu 3 godzin
- oryginalność rozwiązania lub zwrócenie uwagi na inne czynniki.
Pamiętajcie, by dobrze zdiagnozować problem, wygenerować jak najwięcej rozwiązań, a potem wybrać najlepsze z nich.
Powodzenia!
_____
Pomyślcie, co by było, gdyby nie było wśród nas osób, które tam, gdzie jedni widzą mur jako przeszkodę nie do przejścia, inni dostrzegli coś, z czego można zrobić drabinę. O tym, jak jeszcze wzmacniać kreatywność, przeczytajcie w tekście przygotowanym przez psychoterapeutkę Kamilę Becker.
_____
Niech te wyjątkowe ferie będą feriami pełnymi odkryć nowych pokładów kreatywności, które drzemią w Was i Waszych dzieciach! Pokażcie nam swoje rozwiązania na Facebooku!
Z pozdrowieniami!
Marta Tomaszewska
Dyrektorka Działu Edukacji
Kulczyk Foundation
PS. Pamiętajcie, by dzielić się wrażeniami na naszym fanpage'u! Niech ten czas zleci przyjemnie i ciekawie! A już wieczorem na naszym fanpage’u znajdziecie propozycję ciekawej lektury na Wasz #WolnyWieczór, zaś jutro rano, punktualnie o 9, otworzymy kolejne okienko z propozycjami dla Waszych dzieci. Do zobaczenia!