Tęsknisz? To znaczy, że ktoś jest ci bliski. Jak w święta poradzić sobie z brakiem tych, którzy są dla nas ważni?

Czas na relacje
Jak radzić sobie z tęsknotą? (Andrea Piacquito/pexels.com)
Jak radzić sobie z tęsknotą? (Andrea Piacquito/pexels.com)

Poczuć tęsknotę

Można tęsknić za miejscem, za czasem, za wspomnieniem. Tęsknocie towarzyszą różne nieprzyjemne emocje, takie jak smutek czy złość, a także lęk, niepokój i bezsilność. Tęsknota jest ważną informacją o potrzebach dziecka, o tym, co aktualnie jest dla niego istotne. Rozmawianie z nim o tym, co przeżywa, pomaga mu lepiej radzić sobie z natłokiem emocji.

Najlepszą rzeczą, jaką możemy wtedy zrobić, jest pozwolenie mu na przeżycie tych emocji. Nie pocieszać na siłę, nie tłumaczyć, że to, co jest teraz, się nie liczy, bo kiedyś zobaczy babcię i dziadka czy też swoich przyjaciół z przedszkola. Doświadczanie tęsknoty razem z bliską osobą sprawi, że po pewnym czasie straci ona trochę na intensywności. A mały człowiek nauczy się, że sytuacja, w której się znajduje, jest trudna, ale jest w stanie sobie z nią poradzić. Gdy w przyszłości przydarzy mu się coś podobnego, to może być lepiej przygotowany, aby poradzić sobie z towarzyszącymi temu doświadczeniu emocjami. To samo dotyczy dorosłych – w końcu niejeden z nas teraz przeżywa tęsknotę, z którą nie zawsze sobie dobrze radzi.

Pozostańcie w kontakcie

Tym, co może najbardziej zaboleć nas i dzieci w te święta, jest brak możliwości zobaczenia się z rodziną twarzą w twarz, uściśnięcia i przytulenia. Trudny do zniesienia może być też dla nas smutek i lęk tych, którzy tęsknią za nami. Jeśli ważne dla was osoby są daleko, ale możecie się z nimi skontaktować przez telefon czy przesłać im wideo, przygotujcie z dziećmi specjalne nagranie. Niech będą to dobre słowa lub życzenia dla babci, dziadka czy cioci. Bohaterowie naszego scenariusza z cyklu "W Królestwie Uczuć" nagrywali takie wiadomości mające pomóc onieśmielonemu pieskowi. Może i wy dodacie razem komuś otuchy?

Autoportrety domowników

Innym pomysłem na radzenie sobie z tęsknotą może być pomysł inspirowany także cyklem zajęć W Królestwie Uczuć. Pomyślcie, z kim teraz nie możecie się spotkać, a bardzo byście chcieli? Kto ostatnio wam mówił, że za wami tęskni?

W czasach, kiedy nie było telefonów i komputerów z kamerami, zdjęcia robiło się u fotografa, a zamożniejsze osoby mogły zamówić swój portret. Może i wy spróbujecie w domu stworzyć swoje autoportrety, które przekażecie potem komuś, kto za wami tęskni? Dopóki nie wyślecie swoich prac, możecie je zawiesić gdzieś w domu. W ten sposób będziecie mogli pochwalić się galerią podobizn domowników – jak kiedyś królowie...

 

Wszystkie materiały źródłowe przygotowane są przez zespół Działu Edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker. Nad materiałami edukacyjnymi Kulczyk Foundation czuwa merytorycznie prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie materiały objęte są patronatem merytorycznym WSE UAM.

Artykuł ukazał się 10 kwietnia 2020 r. na stronie internetowej Instytutu Dobrego Życia
Autorki: Dorota Kuszyńska (Kulczyk Foundation) i Anna Woźniak (Instytut Dobrego Życia)