Wyzwanie na dziś? Wspólnie przygotowany posiłek! Radość, siła i dobre samopoczucie gwarantowane

Czas na relacje
Jak dbać o zbilansowaną dietę u dzieci? (Kulczyk Foundation)
Jak dbać o zbilansowaną dietę u dzieci? (Kulczyk Foundation)

Badania naukowe pokazują, że wspólne posiłki to bardzo ważny wychowawczo czas, który daje profity nawet dla osiągnięć szkolnych. Przy stole nie tylko wymieniamy się informacjami, ale dajemy sobie szansę na głęboką, prawdziwą rozmowę. Zaplanujcie choć jeden wspólny posiłek w ciągu dnia, a jeśli to niemożliwe, choć niedzielny obiad. Na ten czas odłóżcie telefony, wyłączcie telewizor. Niech te zasady dotyczą wszystkich bez wyjątku.

Na dobry początek: owsianka czy kanapka

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. To pierwszy posiłek spożywany po długiej przerwie nocnej i jednocześnie przed rozpoczęciem aktywnego dnia. Zbilansowane śniadanie poprawia pamięć, koncentracje i efektywność uczenia się. Dbajmy więc, by z niego nie rezygnować.

Kto i jakie śniadania je na świecie? Wspólnie rozwiążcie zagadkę. A teraz przygotujcie wspólnie najsmaczniejsze i najzdrowsze śniadanie dla siebie. Inspiracji na zdrowy początek dnia poszukajcie w przepisach „Jedz zdrowo!”.

Mamo! Co na obiad?

Większość wychowywanych w naszej kulturze – nawet bardzo małych – dzieci jest głęboko przekonana, że mamy gotują obiady, ojcowie naprawiają zepsuty kran. Skąd takie przekonania? Biorą się z bardzo różnych źródeł, przede wszystkim z obserwacji. Pisze o tym dr Sylwia Bedyńska w artykule „Mama gotuje? Nie! Gotujemy razem!”.

Wspólne gotowanie może być jeszcze ciekawsze niż tylko wspólne jedzenie. Zaproście całą rodzinę do zaplanowania rodzinnego menu. Jakie lubicie potrawy? Co wam najbardziej smakuje? Czego chcielibyście spróbować? Podzielcie się tymi informacjami, a następnie określcie sobie zadania. Ktoś zrobi zakupy, ktoś inny obierze ziemniaki na zapiekankę, a ktoś inny może przygotować sos. To piękny przykład gry zespołowej! W końcu gracie do jednej bramki, każdy z was chce zaspokoić głód. Bawcie się smakami, testujcie! Może następnym razem dziecko zapyta: Mamo, co ugotować? ;)

A kiedy chce się pić

Zapotrzebowanie na wodę ma charakter indywidualny i może różnić się w zależności od wieku, aktywności fizycznej, temperatury otoczenia i wilgotności powietrza. Pragnienie zawsze najlepiej gasi woda. Może być też źródłem elektrolitów, szczególnie w przypadku wody mineralnej. Jej smak możemy uatrakcyjnić. Wody smakowe? Nic trudnego! Przyjrzyjcie się temu, jakie napoje macie w domu i kto je pije. Poczytajcie, jak najlepiej ugasić pragnienie i jak przygotować wody smakowe.


Artykuł przygotowany na postawie materiałów edukacyjnych wydanych w ramach programu Żółty Talerz.

 

Wszystkie materiały źródłowe przygotowane są przez zespół Działu Edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker. Nad materiałami edukacyjnymi Kulczyk Foundation czuwa merytorycznie prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie materiały objęte są patronatem merytorycznym WSE UAM.

Artykuł ukazał się 24 kwietnia 2020 r. na stronie internetowej Instytutu Dobrego Życia
Autorki: Marta Tomaszewska (Kulczyk Foundation) i Anna Woźniak (Instytut Dobrego Życia)