100. rocznica przyznania honorowego doktoratu Marii Skłodowskiej-Curie

Wydarzenia

Senat Uniwersytetu Poznańskiego wybrał Marię Skłodowską-Curie na pierwszego honorowego doktora uczelni w 1922 roku. Noblistka nigdy jednak nie przybyła do Poznania, aby odebrać wyróżnienie. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po 100 latach od nadania tytułu przekazał dyplom honorowy wnuczce uczonej, prof. Hélène Langevin-Joliot. Uroczystość odbyła się w Sali Lubrańskiego w Collegium Minus.

Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska przypomniała podczas niej, że tytuł doktora honoris causa jest najwyższą godnością akademicką i nadawany jest osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju nauki, kultury i życia społecznego. Wnuczka noblistki prof. Hélene Langevin-Joliot powiedziała po odebraniu dyplomu, że w jej opinii Maria Skłodowska-Curie podkreśliłaby dziś jak niezwykle ważna jest rola wiedzy w tym, aby służyć wolności i emancypacji zarówno kobiet, jak mężczyzn. 

Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele Kulczyk Foundation. Po wręczeniu doktoratu honoris causa przekazaliśmy prof. Hélène Langevin-Joliot nasze gratulacje. Pojawił się też moment, aby porozmawiać o działaniach Fundacji i planach remontu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem.

Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, którą uhonorowano Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu, nagrodzono ją Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

Obchodom 100. rocznicy przyznania noblistce doktoratu honorowego Uniwersytetu Poznańskiego towarzyszyła wystawa "Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce" oraz sympozjum naukowe z udziałem gości honorowych. Wśród nich znaleźli się m.in. prof. Hélène Langevin-Joliot, Hanna Karczewska – prawnuczka Heleny Skłodowskiej-Szalay, siostry Marii, dr. inż. Piotr Chrząstowski – prawnuk Józefa Skłodowskiego, brata Marii czy Renaud Huynh – dyrektor paryskiego Muzeum Curie.

Aktualności

Okresowa Koalicja konsultuje założenia do ustawy o dostępie do podpasek w szkołach

Przedstawicielki i przedstawiciele samorządów, nauczycielki, dyrektorki szkół, lekarki, położne, polityczki i edukatorki wzięły udział w spotkaniu konsultacyjnym założeń do ustawy o dostępie do podpasek w szkołach. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Okresowej Koalicji 24 listopada.

Dowiedz się więcej

Cykl Kariery tematem EFNI 2022. Jak dołączyć do programu dla pracodawców?

Cykl Kariery stał się jednym z tematów poruszonych podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. W czasie panelu dyskusyjnego EFNI Talks przedstawiciele Kulczyk Foundation opowiedzieli o nowym programie Fundacji dla pracodawców i korzyściach płynących z równościowego podejścia do zarządzania firmą.

Dowiedz się więcej

Dominika Kulczyk: Ciągle się uczę siostrzeństwa

Z kobietami można tworzyć jedność. Po prostu wcześniej tego nie doświadczyłam. Nie wychowałam się otoczona kobietami, mam tego duży głód. Czuję, że tak czuje wiele z nas. Kiedyś kobiety były splecione w codziennych rytuałach jak warkocz, razem piekły chleb, wyszywały, plotły wianki. To zawsze w nas było, tylko o tym zapomniałyśmy. To jest dowód na to, że mamy pomiędzy sobą magiczną nić. Cieszmy się tym.

Dowiedz się więcej