100. rocznica przyznania honorowego doktoratu Marii Skłodowskiej-Curie

Wydarzenia

Senat Uniwersytetu Poznańskiego wybrał Marię Skłodowską-Curie na pierwszego honorowego doktora uczelni w 1922 roku. Noblistka nigdy jednak nie przybyła do Poznania, aby odebrać wyróżnienie. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po 100 latach od nadania tytułu przekazał dyplom honorowy wnuczce uczonej, prof. Hélène Langevin-Joliot. Uroczystość odbyła się w Sali Lubrańskiego w Collegium Minus.

Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska przypomniała podczas niej, że tytuł doktora honoris causa jest najwyższą godnością akademicką i nadawany jest osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju nauki, kultury i życia społecznego. Wnuczka noblistki prof. Hélene Langevin-Joliot powiedziała po odebraniu dyplomu, że w jej opinii Maria Skłodowska-Curie podkreśliłaby dziś jak niezwykle ważna jest rola wiedzy w tym, aby służyć wolności i emancypacji zarówno kobiet, jak mężczyzn. 

Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele Kulczyk Foundation. Po wręczeniu doktoratu honoris causa przekazaliśmy prof. Hélène Langevin-Joliot nasze gratulacje. Pojawił się też moment, aby porozmawiać o działaniach Fundacji i planach remontu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem.

Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, którą uhonorowano Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu, nagrodzono ją Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

Obchodom 100. rocznicy przyznania noblistce doktoratu honorowego Uniwersytetu Poznańskiego towarzyszyła wystawa "Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce" oraz sympozjum naukowe z udziałem gości honorowych. Wśród nich znaleźli się m.in. prof. Hélène Langevin-Joliot, Hanna Karczewska – prawnuczka Heleny Skłodowskiej-Szalay, siostry Marii, dr. inż. Piotr Chrząstowski – prawnuk Józefa Skłodowskiego, brata Marii czy Renaud Huynh – dyrektor paryskiego Muzeum Curie.

Aktualności

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej

Balet w centrum slumsów

Choć jego kariera nabrała tempa i mógłby dalej podbijać świat, postanowił wrócić do slumsów, by dać dzieciom to, co jemu pozwoliło się uwolnić. Taniec. A co za tym idzie godność, edukację i pewność siebie, które pozwalają wyrwać się z trudnego środowiska. Mike Wamaya wraz z grupą swoich uczniów przyjadą na Malta Festival na zaproszenie Dominiki kulczyk w ramach obchodów 11-lecia Kulczyk Foundation. Kenijczyk poprowadzi codzienne, bezpłatne zajęcia z afrodance.

Dowiedz się więcej