12 miast w 12 miesięcy. Wystawa Kulczyk Foundation w Gdyni

Wydarzenia

Gdynia to ostatnie miasto na trasie wystawy „Otwórz oczy i zobacz…”. Ekspozycja odwiedziła 12 dużych polskich miast w ciągu 12 miesięcy. Prace wykonane przez Łukasza Bąka, Tomasza Lazara i Marka Straszewskiego zostały w tym czasie obejrzane przez dziesiątki tysięcy osób. 

Fotografie powstały w czasie dokumentacji 8. sezonu programu telewizyjnego „Efekt Domina”. Przedstawione na nich kobiety i dziewczynki pochodzą z Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui i Ugandy. Za pośrednictwem zdjęć opowiadają nam o swoich przekonaniach i codziennych, zwykłych problemach. Wielu z nich brakuje podstawowej wiedzy na temat miesiączki, często nie mają też pieniędzy na zakup podpasek czy tamponów.

Lokalne organizacje pozarządowe z Ameryki Środkowej i Ugandy, wspierane przez Kulczyk Foundation, każdego dnia starają się dzielić z kobietami wiedzą na temat zdrowia i cyklu menstruacyjnego. Przekazują im też niezbędne środki higieniczne.

– Na przeszkodzie do samorealizacji, równouprawnienia i osobistego szczęścia nadal stoją zabobony, źle rozumiana tradycja, ograniczenia natury społecznej i ekonomicznej. To niedopuszczalne, że kobiety są stygmatyzowane ze względu na miesiączkę. Brak środków higienicznych zabiera im wolność do samostanowienia o sobie – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Wystawa „Otwórz oczy i zobacz…” to część kampanii społecznej zainicjowanej przez Okresową Koalicję na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym oraz łamaniem tabu związanego z miesiączką. Okres jest tematem niewidocznym w każdej kulturze i pod każdą szerokością geograficzną, także w Polsce.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w naszym kraju na zlecenie Kulczyk Foundation, aż 42% kobiet deklaruje, że w ich domu o menstruacji się nie rozmawia, a dla 23% badanych jest to temat krępujący. Co piątej Polce zdarzyło się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek.

Aktualności

Menopauza - druga połowa życia. Podcast dla niej i dla niego.

Psycholożki Anna Samsel i Dorota Minta, zwracają uwagę na to, jak ważna jest edukacja na temat menopauzy nie tylko kobiet, ale także otoczenia: mężczyzn, dzieci, braci, pracodawców.
Razem z Kliniki.pl zapraszamy do wysłuchania premierowego odcinka podcastu „Rozmowy o zdrowiu”

Dowiedz się więcej

Konin Miasto Kobiet: Dyskusja o tym, jak o siebie zadbać w okresie transformacji menopauzalnej

Razem z organizatorami dzielimy przekonanie, że takich rozmów bardzo brakuje i że są niezwykle potrzebne - a nasze spotkanie w ramach projektu Konin Miasto Kobiet „Menopauza bez tabu – jak o siebie zadbać w okresie transformacji menopauzalnej?” było świetną okazją do zdobycia wiedzy, zwiększenia świadomości, wymiany doświadczeń oraz wsparcia.

Dowiedz się więcej

Podcast „Zdrowa rozmowa” o menopauzie

Co mogą zrobić firmy, organizacje i instytucje, aby zadbać o kobiety w okresie transformacji menopauzalnej i poprawić ich komfort?

W podcaście #ZdrowaRozmowa odpowiadały o tym:
- dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolożka i endokrynolożka znana w Internecie jako Dr Menopauza, oraz 
- Anna Samsel, psycholożka, menedżerka projektów w Kulczyk Foundation

Dowiedz się więcej