13. festiwal Mastercard Off Camera za nami

Wydarzenia

Maura Delpero i jej „Maternal” z Krakowską Nagrodą Filmową, „Supernova” Bartosza Kruhlika z nagrodą Kulczyk Foundation i „Maryjki” Darii Woszek z Nagrodą Publiczności. Kto jeszcze triumfował podczas gali zamknięcia 13. Mastercard Off Camera?

Decyzją Jury Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi" (Jan Komasa, Sophie Hyde i Tom Hall) to „Maternal” okazał się numerem jeden. W swoim fabularnym debiucie Maura Delpero uważnie i z czułością przygląda się różnym formom i obliczom macierzyństwa. Daleka jest przy tym od osądzania swoich bohaterek.

Uznanie jurorów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych zdobyła „Supernova”. Paul Wesley, Margie Simkin i Oren Moverman zdecydowali, że to do Bartosza Kruhlika trafiła nagroda Kulczyk Foundation.

Konkurs Główny „Wytyczanie drogi” oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych są częściami projektu „Obraz świata / Świat w obrazach" realizowanego podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera.

To publiczność jest najsurowszym jurorem. W tym roku największą popularnością cieszyły się „Maryjki” Darii Woszek – film zdobył nagrodę publiczności ufundowaną przez BNP Paribas Bank Polska S.A.

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych ponownie przyznano nagrodę Mastercard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu. Wyróżnienie to otrzymała Zofia Domalik, która jest jednocześnie laureatką nagrody dla Najlepszej Aktorki (jej partnerem jest Player.pl). Najlepszym Aktorem został Maciej Musiałowski (partnerem jest UPC). Jurorzy przyznali również wyróżnienie aktorskie, które otrzymał Bartłomiej Topa.

Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI trafiła do filmu „A Thief’s Daughter”. Belén Funes nie tylko ostro rozprawia się z wciąż obecnymi w hiszpańskim społeczeństwie patriarchalnymi normami, ale tworzy jedną z bardziej fascynujących i silniejszych postaci kobiecych w najnowszym kinie iberyjskim. Reżyserka wciąga widzów w toksyczną relację między bohaterami, utrzymując ich do końca w stanie pełnego emocjonalnego zaangażowania i napięcia.

Podczas gali ogłoszono również nagrody w tegorocznym jubileuszowym konkursie SCRIP PRO. Nagrodę Główną Stowarzyszenia Filmowców Polskich otrzymał Piotr Hadyna za scenariusz „Knebel”. Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jury przyznało dwójce autorów ex aequo - Natalii Ossowskiej za „Szmery” i Michałowi A. Zielińskiemu za „Kos – western kościuszkowski”. Nagrodę Główną Storytel w nowej kategorii „Oryginalny scenariusz audio” jury postanowiło przyznać dwójce autorów ex aequo Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko za scenariusz „Gram o wszystko” i Arkadiuszowi Pilchowi za scenariusz „Za wolność Waszą i Naszą”. Ich słuchowiska zostaną zrealizowane przez Storytel.

Połączenie nowych technologii z klasyczną, kinową formułą festiwalu okazało się strzałem w 10! Mastercard Off Camera był najchętniej oglądanym eventem w bibliotece Player.

Festiwal cieszył się także niezwykła popularnością w mediach społecznościowych. Informacja o festiwalu przyciągnęła uwagę ponad 4 mln odbiorców. Festiwalowy program zgromadził ponad 100-tysięczną publiczność. udało nam się wypracować nowatorskie i angażujące doświadczenie dla wszystkich wielbicieli odważnego, niezależnego kina.

Aktualności

Dominika Kulczyk publikuje pierwszy na świecie raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego i dołącza do grupy światowych filantropów

Dominika Kulczyk dołączyła do Foundry – międzynarodowej, elitarnej grupy filantropów. Jest ona częścią inicjatywy Founders Pledge, wspierającej największych światowych przedsiębiorców zaangażowanych w działalność dobroczynną. Pierwszym efektem tej współpracy jest publikacja raportu podejmującego temat przeciwdziałania ubóstwu menstruacyjnemu na świecie. Problemem tym Dominika Kulczyk zajmuje się już od dłuższego czasu, prowadząc aktywne działania poprzez swoją fundację, m.in. w Polsce, Kenii i Nepalu.

Dowiedz się więcej

„Supernova” Bartosza Kruhlika z Nagrodą Kulczyk Foundation

Film „Supernova” w reżyserii Bartosza Kruhlika otrzymał Nagrodę Kulczyk Foundation podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. Wyróżnienie zostało przyznane w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Kulczyk Foundation była Partnerem Głównym festiwalu.

Dowiedz się więcej

Zróbmy czułą rewolucję! Najlepsze teksty kampanii „Czułość i Wolność" jako e-booki

Dzięki kampanii społecznej „Czułość i Wolność. Budujmy równowagę w relacjach", czytelnicy i internauci mogą poznać wiele interesujących, inspirujących tekstów. Nasza akcja trwa już ponad 5 miesięcy - w jej ramach na łamach serwisów i dodatków do „Gazety Wyborczej" i na stronie internetowej Kulczyk Foundation opublikowaliśmy prawie sto felietonów, esejów, reportaży i wywiadów zachęcających do pogłębienia swojej wrażliwości, zwłaszcza w niełatwych, pandemicznych czasach. Teraz mamy dla Was niespodziankę! Co tydzień najlepsze teksty powstałe w ramach akcji dostępne będą jako e-booki.

Dowiedz się więcej