50 śmiałych kobiet

Wydarzenia

Lista „50 śmiałych” przygotowywana jest przez redakcję „Wysokich Obcasów” co roku. Prezentuje ona sylwetki kobiet, które w szczególny sposób decydowały o sytuacji społecznej i ekonomicznej naszego kraju w minionych 12 miesiącach.

„Podkreślamy to co roku: to nie ranking. One nie ścigają się ze sobą o pierwszeństwo. Współpracują” - podkreślają twórczynie listy. W tegorocznej edycji uhonorowano przede wszystkim uczestniczki i organizatorki Strajku Kobiet. Na liście znalazły się także polityczki, sportsmenki, reżyserki, kobiety biznesu, czy ekolożki. Dominika Kulczyk została wyróżniona za walkę z ubóstwem menstruacyjnym oraz za trwającą kampanię „Czułość i Wolność”.

„Najbogatsza kobieta w Polsce, która pokazała, że duże pieniądze mogą iść w parze z wrażliwością społeczną, troską o drugiego człowieka, zaangażowaniem w rozwiązywanie problemów ludzi najsłabszych” - czytamy w tekście poświęconym sylwetce prezeski Kulczyk Foundation.

Na liście „50 śmiałych 2020 roku” znalazły się także m.in. Iga Świątek, Agnieszka Holland, Marta Frej, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Sylwia Chutnik, Małgorzata Trzaskowska, czy Wanda Traczyk-Stawska.

- Gratuluję wszystkim Śmiałym Kobietom. I dziękuję redakcji, że mogłam znaleźć się w tym zaszczytnym gronie - mówi Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Całość listy dostępna jest na stronie internetowej Wyborcza.pl.

 

Aktualności

Hiszpania: Zostawcie nasze ciała

Obrzezanie (obcięcie) żeńskich narządów płciowych to nie jest tylko problem niewielu plemion w Afryce, żyjących zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami! To problem, który dotyczy kobiet na całym świecie! Szacuje się, że ponad 200 mln kobiet na naszej planecie poddano okaleczeniu narządów płciowych (w skrócie FGM – female genital mutilation).

Dowiedz się więcej

Efekt Domina – seria 8: Wolne, mimo wszystko

Tragedia imigrantek zmuszanych do prostytucji we Włoszech, cierpienie afrykańskich ofiar rytualnego okaleczania żeńskich narządów płciowych, upokorzenia i przekreślone szanse dziewcząt cierpiących z powodu ubóstwa menstruacyjnego, czy codzienność kobiet z Bośni i Hercegowiny, które dziedziczą i przekazują traumę wojny – to najważniejsze problemy jakie Dominika Kulczyk porusza w nowym, ósmym już sezonie serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Po raz pierwszy program poświęcony jest w całości kobietom i sile z jaką mierzą się z trudnościami wynikającymi z patriarchalnej kultury, tradycji, trudnej sytuacji ekonomicznej i politycznej. Te bardzo osobiste historie o kobiecej sile, odwadze i niezgodzie na wykluczenie to dowód, że kobiety są „wolne, mimo wszystko”.

Dowiedz się więcej

Czym jest ubóstwo menstruacyjne? (podkast)

Czy wiecie, na czym polega problem ubóstwa menstruacyjnego i dlaczego dotyczy on każdego i każdej z nas? Nie? Zapraszamy zatem do odsłuchania podkastu przygotowanego przez redakcję „Wysokich Obcasów” i Kulczyk Foundation w ramach akcji „Czułość i Wolność. Budujmy równowagę w relacjach”.

Dowiedz się więcej