Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim

Wydarzenia

„Podróż bohaterek” to próba wyjścia poza dominującą, męską narrację o Powstaniu Warszawskim i II wojnie światowej. Oddając głos kobietom organizatorzy wystawy starają się uzupełnić obraz wydarzeń sprzed 79 lat o elementy niezwykle ważne, choć często pomijane w przekazach na temat historycznych wydarzeń.

– Życie w Powstaniu i pod okupacją to walka, poświęcenie, ale też prozaiczne problemy, które kobiety odczuwały w sposób wyjątkowo dotkliwy. W tak ekstremalnej sytuacji, przy braku dostępu do bieżącej wody, do środków higienicznych, zadbać o podstawowe sprawy, o higienę, to znaczy zachować swoją godność. Doskonale to rozumiemy, dlatego współcześnie wspieramy kobiety z Ukrainy mierzące się dzisiaj z podobnymi wyzwaniami. I dlatego też zdecydowaliśmy się na wparcie wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego, aby podkreślić, jak bardzo doceniamy te codzienne starania i nierówną walkę nie tylko z uzbrojonym wrogiem ale i z wyjątkowo ciężkimi warunkami życia w Powstaniu – wyjaśnia Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Wśród poruszanych na wystawie zagadnień znalazły się się tematy zwykle dalekie od oficjalnych opisów Powstania a jednocześnie tak bliskie uczestniczącym w nim kobietom jak tylko to możliwe. Są wśród nich kwestie związane z menstruacją, choćby spowodowany stresem lub celowymi działaniami okupantów zanik miesiączki czy pomysły na alternatywne metody utrzymywania higieny w trudnych warunkach sanitarnych. Zostały przedstawione w postaci świadectw uczestniczek Powstania. Dla Kulczyk Foundation to szczególnie ważny obszar tematyczny – fundacja zajmuje się m.in. edukacją dotyczącą zdrowia menstruacyjnego i przeciwdziałaniem ubóstwu menstruacyjnemu.

– Bardzo dziękujemy Kulczyk Foundation za wsparcie wystawy. Wiemy, że tematy dotyczące kobiet są w centrum zainteresowania Fundacji i cieszymy się, że udało nam się nawiązać współpracę, aby wspólnie pokazać wielką siłę kobiet w Powstaniu – podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Podróż bohaterek” będzie można oglądać do czerwca 2024 r.

Aktualności

Menopauza bez tabu w raporcie Kulczyk Foundation

Choć 70% Polek uważa, że menopauza jest ważnym momentem w życiu kobiety, to aż 93% ankietowanych nie potrafi jej prawidłowo zdefiniować – tak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Kulczyk Foundation i zaprezentowanego przez Dominikę Kulczyk podczas Kongresu Kobiet w Poznaniu 2 września. To pierwsze w Polsce takie opracowanie.

Dowiedz się więcej

Panel „Równowaga szans w firmach, instytucjach i samorządach” podczas XV Kongresu Kobiet w Poznaniu

Partnerki merytoryczne konkursu RównoWaga: Dominika Kulczyk, Henryka Bochniarz, Iga Magda, Karolina Andrian i Ewa Rumińska-Zimny wzięły udział w panelu dotyczącym równości szans podczas tegorocznego Kongresu Kobiet. 

Dowiedz się więcej

Nagroda im. dr. Jana Kulczyka przyznana

Polska Rada Biznesu po raz 12. uhonorowała swoimi nagrodami osoby, które dzięki wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości potrafią znacząco wpływać na otaczającą nas rzeczywistość gospodarczą i społeczną. Jedną z nagród, nazywanych biznesowymi Oskarami, wręczyła Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej