Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim

Wydarzenia

„Podróż bohaterek” to próba wyjścia poza dominującą, męską narrację o Powstaniu Warszawskim i II wojnie światowej. Oddając głos kobietom organizatorzy wystawy starają się uzupełnić obraz wydarzeń sprzed 79 lat o elementy niezwykle ważne, choć często pomijane w przekazach na temat historycznych wydarzeń.

– Życie w Powstaniu i pod okupacją to walka, poświęcenie, ale też prozaiczne problemy, które kobiety odczuwały w sposób wyjątkowo dotkliwy. W tak ekstremalnej sytuacji, przy braku dostępu do bieżącej wody, do środków higienicznych, zadbać o podstawowe sprawy, o higienę, to znaczy zachować swoją godność. Doskonale to rozumiemy, dlatego współcześnie wspieramy kobiety z Ukrainy mierzące się dzisiaj z podobnymi wyzwaniami. I dlatego też zdecydowaliśmy się na wparcie wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego, aby podkreślić, jak bardzo doceniamy te codzienne starania i nierówną walkę nie tylko z uzbrojonym wrogiem ale i z wyjątkowo ciężkimi warunkami życia w Powstaniu – wyjaśnia Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Wśród poruszanych na wystawie zagadnień znalazły się się tematy zwykle dalekie od oficjalnych opisów Powstania a jednocześnie tak bliskie uczestniczącym w nim kobietom jak tylko to możliwe. Są wśród nich kwestie związane z menstruacją, choćby spowodowany stresem lub celowymi działaniami okupantów zanik miesiączki czy pomysły na alternatywne metody utrzymywania higieny w trudnych warunkach sanitarnych. Zostały przedstawione w postaci świadectw uczestniczek Powstania. Dla Kulczyk Foundation to szczególnie ważny obszar tematyczny – fundacja zajmuje się m.in. edukacją dotyczącą zdrowia menstruacyjnego i przeciwdziałaniem ubóstwu menstruacyjnemu.

– Bardzo dziękujemy Kulczyk Foundation za wsparcie wystawy. Wiemy, że tematy dotyczące kobiet są w centrum zainteresowania Fundacji i cieszymy się, że udało nam się nawiązać współpracę, aby wspólnie pokazać wielką siłę kobiet w Powstaniu – podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Podróż bohaterek” będzie można oglądać do czerwca 2024 r.

Aktualności

Pozdrowienia dla wspaniałych kobiet!

W Dniu Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim niezwykłym kobietom, z którymi współpracujemy.

Dowiedz się więcej

Malta Festival Poznań nagrodzona GUSTAWEM

Malta Festival została laureatem najwyższej rangą Nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) – GUSTAW za rok 2023. Wyróżnienie jest szczególne nie tylko z powodu swojej rangi, ale także dlatego, że po raz pierwszy w historii Nagrody nie trafiła ona w ręce konkretnego artysty, lecz doceniono przedsięwzięcie kulturalne.

Dowiedz się więcej

Pierwsze laureatki nagrody Portrety Siostrzeństwa

Burmistrzyni Hrubieszowa Marta Majewska oraz Halina Andruszków i Wiktoria Batryn z Fundacji Uniters zostały 13 lutego uhonorowane nagrodą portalu Sestry wspieranego przez Kulczyk Foundation. – To nagroda dla Polek i Ukrainek, które pokazują, że dobro zwycięża, a więzy siostrzeństwa są silniejsze niż wojna – mówi Dominika Kulczyk, członkini kapituły Portretów Siostrzeństwa, prezeska Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej