Debaty, warsztaty i manifest muzyczny w ramach programu Kulczyk Foundation: Cześć Dziewczyny!

Wydarzenia
Siła kobiet, głos młodzieży – „Cześć, Dziewczyny!” w Poznaniu

Kulczyk Foundation mówi głośno o sprawach ważnych, ale pomijanych w dyskursie społecznym, bo dla wielu osób mówienie o nich jest po prostu niekomfortowe. Przez to, że menstruacja pozostaje w strefie tabu, dziewczynki się jej wstydzą. Skoro jakiś temat jest ukrywany, może się wydawać, że trzeba go ukrywać. A przecież okres jest naturalną częścią życia, także tego szkolnego. Brak dostępu do środków menstruacyjnych dla niektórych dziewczyn niestety oznacza przerwę w nauce. Jak pokazują badania Kulczyk Foundation, co piąta uczennica w Polsce opuściła lekcje przez brak podpaski.

I w tym miejscu społeczność szkolna mówi dość! Nie zgadzając się na obecną sytuację, chcą głośno – i twórczo – powiedzieć, że okres to nie wstyd. I przygotowali na ten temat piosenkę. Do jej zaśpiewania zapraszają koleżanki i kolegów z całej Polski.

Manifest powstał na warsztatach w poznańskim Liceum Da Vinci przy wsparciu Chóru Pogłosy, ale do performance’u zaproszeni są wszyscy. Uczennice i uczniowie z Wielkopolski zgromadzą się 23 czerwca o godz. 12:00 na Placu Wolności a za pośrednictwem telebimu dołączy do nich młodzież z całej Polski. Do inicjatywy wciąż można się zgłaszać, pisząc na adres: szkoły@kulczykfoundation.org.pl. Szkoły, które wezmą udział w wydarzeniu otrzymają od Kulczyk Foundation zapas podpasek do szkolnych tamponetek.

A więcej o menstruacji będzie można się dowiedzieć z wystawy Okresowe tabu prezentowanej od 20 czerwca na tarasie Klubu Festiwalowego. Obok zdjęć duetu fotograficznego Magdy Wunsche i Agi Samsel na wystawie przedstawiane są fakty i rozwiewane są mity dotyczące miesiączki.

 

22 czerwca Klub Festiwalowy przy ul. Ratajczaka 44 będzie miejscem wymiany poglądów i myśli dzięki trzem panelom dyskusyjnym. Najpierw odbędzie się rozmowa na temat archetypów kobiecości oraz ich symbolicznych i psychologicznych wymiarów. Następnie zostanie podjęty temat roli położnej w opiece nad kobietami w okresie okołomenopauzalnym w Polsce. Ostatni panel zostanie poprzedzony prezentacją pierwszego w Polsce badania na temat andropauzy, co stanie się przyczynkiem do dyskusji o równowadze pomiędzy patriarchatem a matriarchatem.

Z kolei 24 czerwca odbędą się dwa warsztaty pozwalające kobietom lepiej przyjrzeć się sobie i twórczo wyrazić siebie: IMPRO pt. „Moje role. Moja siła” oraz „W poszukiwaniu przodkiń”.

 

Szczegóły:

22.06. godz.11:00 – Archetypy kobiecości; Klub Festiwalowy, ul. Ratajczaka 44, Poznań

Rozmowa nt. Archetypów kobiecości, przybliżenie postaci Niewiasty, Czarodziejki i Wiedzmy (trzy boginie) oraz ich symbolicznym i psychologicznym wymiarom. Rozmowa będzie wstępem do omówienia tematyki przemiany menopauzalnej w kolejnym panelu dyskusyjnym.

Rozmówczynie:

  • Dominika Kulczyk – mecenaska Malta Festival, założycielka Kulczyk Foundation, przedsiębiorczyni
  • Izabela Cisek-Malec – psychoterapeutka, specjalizuje się w terapii jungowskiej, edukatorka menopauzalna
  • Dr n. hum. Alicja Długołęcka – psychoterapeutka i edukatorka seksualna, wieloletnia wykładowczyni psychosomatyki i rehabilitacji seksualnej
  • Prowadząca: Edyta Żmuda

 

22.06. godz. 12:30 – Z menopauzą – do położnej!; Klub Festiwalowy, ul. Ratajczaka 44, Poznań

Rozmowa nt. transformacji menopauzalnej oraz roli położnej w opiece nad kobietami w okresie okołomenopauzalnym w Polsce i związanym z tym projekcie Kulczyk Foundation.

 

Rozmówczynie:

  • Prof. n. med. i n. o zdr. Grażyna Iwanowicz-Palus – położna, Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego 
  • Dr hab. n. med. i n. o zdr. Małgorzata Wojciechowska – położna, psycholożka, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego
  • Dr n. med., prof. UMW Monika Przestrzelska – położna, seksuolożka; specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego
  • Prowadząca: Anna Samsel

22.06 – godz. 14:00 – Energia Kobieca i Męska; Klub Festiwalowy, ul. Ratajczaka 44, Poznań

Kobieca i męska energia stale się przenikają. Porozmawiamy o dążeniu do zrozumienia i równowagi między nimi, mając na celu wzajemne wzmacnianie i wspieranie się.

Rozmówczynie i rozmówcy:

  • Dominika Kulczyk – mecenaska Malta Festival, założycielka Kulczyk Foundation, przedsiębiorczyni
  • Dr n. med. Andrzej Depko – neurolog, specjalista seksuolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej
  • prof. dr hab. n. med. Dariusz Kałka – specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, androlog, seksuolog i obesitolog
  • Mateusz Damięcki – aktor teatralny i filmowy
  • Prowadząca: Kamila Raczyńska

 

23.06, godz. 12 – performatywna premiera piosenki-manifestu; Plac Wolności, Poznań

Wstęp wolny, wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych

W obszarze działania Kulczyk Foundation jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie zdrowia menstruacyjnego. Dążymy także do tego, aby środki menstruacyjne były bezpłatnie dostępne w każdej szkole w naszym kraju. Poprzez sztukę i atrakcyjną formę pragniemy dać głos młodym ludziom, dziewczynom i chłopakom, aby mogli mieć wpływ na swoje zdrowie i równe szanse w szkole, bez względu na płeć. Zapraszamy do udziału wszystkie szkoły (można dołączyć także w formule online).

Pytania i zgłoszenia można kierować na adres: szkoly@kulczykfoundation.org.pl.

Szkoły, które zgłoszą swój udział w wydarzeniu otrzymają od Kulczyk Foundation zapas podpasek na cały rok.

 

24.06, godz. 10:00 – „Moje role. Moja siła”; Klub Festiwalowy, ul. Ratajczaka 44, Poznań
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, zapisy: biuro@woykowska.org

Warsztaty dla kobiet, które czują, które potrzebują, które poszukują – w sobie, w innych, w przestrzeni. To trzy godziny wspólnej eksploracji, w których poprzez pracę indywidualną, grupową, techniki improwizacji będziemy odkrywać i wzmacniać różne kobiece archetypy. Przyjrzymy się pełnionym rolom, zdefiniujemy te, do których nam blisko i spróbujemy uwolnić się od tych, które nam ciążą. Stworzymy przestrzeń do spotkania, integracji, ale także zabawy i twórczego wyrażania siebie. Poprzez gry impro pozwolimy sobie na spontaniczność, otwartość i wydobycie ukrytych, często nieuświadomionych aspektów kobiecości.

Prowadzące:

  • Agata Kominiak - trenerka, aktywistka, współzałożycielką dwóch fundacji: J.Woykowskiej i Muzeum historii Kobiet
  • Jagoda Ptaszyńska i Agnieszka Szałkowska – improwizatorki teatralne przez lata związane z grupą wymyWammy, działającą w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

24.06, godz. 14:00 – „W poszukiwaniu przodkiń"; Klub Festiwalowy, ul. Ratajczaka 44, Poznań
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, zapisy: biuro@woykowska.org

Czy pamiętacie imiona swoich babek i prababek? Co wiecie o ich życiu, jakie historie zostały w waszej pamięci? Jakie cechy od nich wzięłyśmy, a co nas uwiera?

W trakcie warsztatów tworzymy kobiece drzewo genealogiczne oraz mandale, upamiętniającą nasze przodkinie.

Prowadząca:

  • Paulina Kirschke – dziennikarka, badaczka, aktywistka i innowatorka społeczna; Prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej i współzałożycielka Fundacji Muzeum Historii Kobiet.

 

WIęcej informacji na temat poszczególnych punktów programu znajdziecie na stronie: https://malta-festival.pl/program 

Aktualności

„Okres bez tabu” – młodzieżowy manifest wybrzmiał w samym sercu Poznania!

Dziś w południe Plac Wolności wypełnił się dźwiękiem, emocjami i przekazem, którego nie da się zignorować. 

Uczniowie i uczennice poznańskiego Liceum Da Vinci – przy wsparciu Chóru Pogłosy, duetu ZUTA oraz zespołu Kulczyk Foundation – zaprezentowali publiczności wyjątkowy utwór: „Okres bez tabu. Zmiana zaczyna się od nas.”

Dowiedz się więcej

Wyniki I edycji Konkursu Grantowego „Żółty Talerz” na remont placówki!

Dziękujemy wszystkim organizacjom za zaangażowanie i licznie nadesłane zgłoszenia!

Dowiedz się więcej

Kurs dla Położnych zakończony – oddajemy w Wasze ręce Mapę Położnych i zapraszamy: „Z Menopauzą - do Położnej!”

Po kilku miesiącach intensywnej pracy i nauki dobiegł końca pierwszy w Polsce, pilotażowy kurs dla Położnych: „Poradnictwo w okresie trasformacji menopauzalnej” organizowany przez Kulczyk Foundation pod patronatem Ministry Zdrowia, w partnerstwie z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, Warszawską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych, pod nadzorem merytorycznym Krajowej Konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego.

Dowiedz się więcej