Koncert pamięci dr. Jana Kulczyka

Wydarzenia

Dawid Bajgelman (1888-1944) był jednym z najważniejszych twórców żydowskiej muzyki teatralnej w dwudziestoleciu międzywojennym. Komponował na potrzeby operetek, sztuk teatralnych i piosenek. Pisał także i opracowywał żydowskie pieśni ludowe. Ich tematyka była bardzo różnorodna - od miłości, aż po traumatyczne wydarzenia, które stały się udziałem społeczności żydowskiej w Polsce. Bajgelman był autorem m.in. ścieżki dźwiękowej do legendarnego spektaklu „Dybuk” Szymona Anskiego, a jego utwory śpiewali wybitni przedwojenni wokaliści - Wiera Gran i Adam Aston.

Twórczość Dawida Bajgelmana została przypomniana podczas koncertu będącego częścią Prologu 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Wydarzenie to zadedykowane zostało pamięci dr. Jana Kulczyka. W jego trakcie muzykę żydowskiego skrzypka i kompozytora wykonała krakowska klezmersko-jazzowa grupa muzyczna Bester Quartet. W koncercie wzięli udział także inni zaproszeni artyści - Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz i Jorgos Skolias. Spotkanie było transmitowane na żywo z krakowskiej synagogi Tempel na profilu facebookowym i stronie internetowej Festiwalu. Koncert będzie można obejrzeć także na antenie TVP Kultura - premiera telewizyjna planowana jest na kwiecień 2021 r.

Jubileuszowa, 30. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej odbędzie się latem 2021 r. Jej motywem przewodnim będzie jeden z żywiołów - ogień. W oczekiwaniu na Festiwal, organizatorzy zdecydowali się zorganizować Prolog tego wydarzenia - w jego ramach od czerwca 2020 r. aż do końca żydowskiego święta - Chanuki (w tym roku trwającego od 10 do 18 grudnia) można było uczestniczyć online w wielu koncertach, warsztatach i wykładach.
 

Fot. Michał Ramus / Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Aktualności

Czym jest ubóstwo menstruacyjne? (podkast)

Czy wiecie, na czym polega problem ubóstwa menstruacyjnego i dlaczego dotyczy on każdego i każdej z nas? Nie? Zapraszamy zatem do odsłuchania podkastu przygotowanego przez redakcję „Wysokich Obcasów” i Kulczyk Foundation w ramach akcji „Czułość i Wolność. Budujmy równowagę w relacjach”.

Dowiedz się więcej

50 śmiałych kobiet

Magazyn „Wysokie Obcasy” przedstawił listę „50 śmiałych 2020 roku”. Znalazły się na niej kobiety, które w ubiegłym roku zmieniały Polskę. Wśród nich - prezeska Kulczyk Foundation, Dominika Kulczyk.

Dowiedz się więcej

Kulczyk Foundation pomaga kobietom na całym świecie

Od 2013 r. Kulczyk Foundation niesie mądrą pomoc, przeciwdziałając różnym formom dyskryminacji i nierówności, dotykającym kobiety i dziewczynki. Działalność kierowanej przeze mnie fundacji zakłada wykorzystywanie zrównoważonych rozwiązań. Poza wsparciem finansowym przekazujemy więc także niezbędną wiedzę, prowadząc działania edukacyjne. Tylko w taki sposób osiągnąć można trwałą, pozytywną zmianę i zbudować rzeczywistość pozbawioną ograniczeń ze względu na płeć - pisze Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej