Koncert pamięci dr. Jana Kulczyka

Wydarzenia

Dawid Bajgelman (1888-1944) był jednym z najważniejszych twórców żydowskiej muzyki teatralnej w dwudziestoleciu międzywojennym. Komponował na potrzeby operetek, sztuk teatralnych i piosenek. Pisał także i opracowywał żydowskie pieśni ludowe. Ich tematyka była bardzo różnorodna - od miłości, aż po traumatyczne wydarzenia, które stały się udziałem społeczności żydowskiej w Polsce. Bajgelman był autorem m.in. ścieżki dźwiękowej do legendarnego spektaklu „Dybuk” Szymona Anskiego, a jego utwory śpiewali wybitni przedwojenni wokaliści - Wiera Gran i Adam Aston.

Twórczość Dawida Bajgelmana została przypomniana podczas koncertu będącego częścią Prologu 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Wydarzenie to zadedykowane zostało pamięci dr. Jana Kulczyka. W jego trakcie muzykę żydowskiego skrzypka i kompozytora wykonała krakowska klezmersko-jazzowa grupa muzyczna Bester Quartet. W koncercie wzięli udział także inni zaproszeni artyści - Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz i Jorgos Skolias. Spotkanie było transmitowane na żywo z krakowskiej synagogi Tempel na profilu facebookowym i stronie internetowej Festiwalu. Koncert będzie można obejrzeć także na antenie TVP Kultura - premiera telewizyjna planowana jest na kwiecień 2021 r.

Jubileuszowa, 30. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej odbędzie się latem 2021 r. Jej motywem przewodnim będzie jeden z żywiołów - ogień. W oczekiwaniu na Festiwal, organizatorzy zdecydowali się zorganizować Prolog tego wydarzenia - w jego ramach od czerwca 2020 r. aż do końca żydowskiego święta - Chanuki (w tym roku trwającego od 10 do 18 grudnia) można było uczestniczyć online w wielu koncertach, warsztatach i wykładach.
 

Fot. Michał Ramus / Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Aktualności

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej

Balet w centrum slumsów

Choć jego kariera nabrała tempa i mógłby dalej podbijać świat, postanowił wrócić do slumsów, by dać dzieciom to, co jemu pozwoliło się uwolnić. Taniec. A co za tym idzie godność, edukację i pewność siebie, które pozwalają wyrwać się z trudnego środowiska. Mike Wamaya wraz z grupą swoich uczniów przyjadą na Malta Festival na zaproszenie Dominiki kulczyk w ramach obchodów 11-lecia Kulczyk Foundation. Kenijczyk poprowadzi codzienne, bezpłatne zajęcia z afrodance.

Dowiedz się więcej