Milion złotych, 16 projektów, 2000 beneficjentów. Siostrzeństwo rozstrzygnęło II Edycję Programu Grantowego

Wydarzenia

Zbieranie wniosków o dofinansowanie w ramach II Edycji Programu zakończyło się 30 listopada. Maksymalna wysokość grantu, o który mogły ubiegać się organizacje, to 75 000 zł. W II Edycji Programu Grantowego wpłynęło ponad 300 wniosków o dofinansowanie. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie zdecydowało o przyznaniu grantów 16 organizacjom. Łącznie trafi do nich prawie milion złotych, które udało się zgromadzić na Funduszu „Cześć Dziewczyny!”.

Mieliśmy w Kulczyk Foundation pomysł, który narodził się bardzo szybko. Stwórzmy Fundusz, który będzie wspierał nasze Siostry z Ukrainy. Zwołajmy grupę kobiet, która rozumie potrzeby obu stron i chce się zaangażować. Zainwestujmy zebrane pieniądze w najlepsze inicjatywy, które pozwolą, choć częściowo, przywrócić równowagę w rzeczywistości tak bardzo zakłóconej przez wojnę. Dziś, dwanaście miesięcy później, już wiemy, że się udało. Z idei i słów przeszliśmy do czynów i konkretówmówiła Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Projekty z II Edycji Programu „Cześć Dziewczyny!” mają objąć swoim działaniem ponad 2000 kobiet i dzieci z Ukrainy. Projekty, które będą realizowane w ramach grantów, są rozsiane po całej Polsce. Wcielać w życie będą je organizacje z Warszawy, Gdańska, Poznania, Torunia, Łodzi czy Olsztyna. Pełna lista laureatów programu jest dostępna na stronie www.czescdziewczyny.pl

Do uroczystego przyznania grantów doszło podczas ostatniego spotkania Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego. Z Siostrami spotkały się też laureatki i laureaci I Edycji Programu, przekonując w czasie rozmów jak trudne jest długoterminowe pomaganie.

W naszym projekcie skupiliśmy się na dziewczynach z wyższym wyksztalceniem. Wiele osób zostawiło na Ukrainie swoją działalność gospodarczą, swoje kariery. Dla kobiet nie ma nic gorszego niż degradacja zawodowa. Dlatego uczymy je jak prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, jak prowadzić biznes, jak go promować. To ważne, aby dać tym dziewczynom wybór. Mając jedno życie, możesz mieć drugą szansę. Tej pomocy nigdy nie będzie za dużo. Kolejki do nauki języka czy pomocy psychologicznej, którą prowadzimy, nigdy się nie kończą oceniała Julia Bogusławska, koordynatorka projektu: „Ukrainka w Polsce”.

W poprzedniej, I Edycji Programu, Siostrzeństwo przyznało kwotę blisko miliona złotych 11 organizacjom. Granty zdobyły projekty realizowane w Krakowie, Bielsku-Białej, Żywcu czy Suwałkach. Jeden z nich objął organizację letnich kolonii dla dzieci, które przyjechały do Polski z Ukrainy.

Znaleźliśmy dom w Markach, zrobiliśmy w nim remont i zaprosiliśmy ukraińskie dzieci na obóz. Nowe osoby przyjeżdżały do nas przez dwa tygodnie. Łącznie to 350 dzieci, które dzięki grantowi przeżyły wspaniały czas. Spotykały się ze specjalistami. Brały udział w zajęciach sportowych i kulturalnych. Poznawały piękną Warszawę. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. To stało się możliwe dzięki Kulczyk Foundation i Siostrzeństwu. Mamy nadzieję, że to nie ostatni nasz wspólny projektmówiła Natalia Voloshko z Fundacji „Educational Center Children of Ukraine”

Pieniądze przyznawane w ramach grantów są zbierane na Funduszu „Cześć Dziewczyny!”. Milion złotych na Fundusz przekazała Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation. Zbiórka na długofalową pomoc prowadzona jest na kontach Fundacji oraz za pośrednictwem portalu Patronite: www.patronite.pl/czescdziewczyny

Wraz ze startem Programu Grantowego, Kulczyk Foundation uruchomiła też Centrum „Cześć Dziewczyny!”. Jak do tej pory w warsztatach organizowanych przy ul. Ogrodowej w Warszawie wzięło udział ponad 1350 kobiet i dzieci z Ukrainy. To m.in. lektoraty języka polskiego, spotkania integracyjne, informacyjne i pomocowe. Większość z nich prowadzą uchodźczynie.

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie to koalicja kobiet z Polski i Ukrainy, która powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną. Siostrzeństwo przyznaje dofinansowania w ramach Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Granty trafiają do inicjatyw społecznych, które mają służyć poprawie sytuacji ukraińskich kobiet i dzieci.

Aktualności

Pozdrowienia dla wspaniałych kobiet!

W Dniu Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim niezwykłym kobietom, z którymi współpracujemy.

Dowiedz się więcej

Malta Festival Poznań nagrodzona GUSTAWEM

Malta Festival została laureatem najwyższej rangą Nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) – GUSTAW za rok 2023. Wyróżnienie jest szczególne nie tylko z powodu swojej rangi, ale także dlatego, że po raz pierwszy w historii Nagrody nie trafiła ona w ręce konkretnego artysty, lecz doceniono przedsięwzięcie kulturalne.

Dowiedz się więcej

Pierwsze laureatki nagrody Portrety Siostrzeństwa

Burmistrzyni Hrubieszowa Marta Majewska oraz Halina Andruszków i Wiktoria Batryn z Fundacji Uniters zostały 13 lutego uhonorowane nagrodą portalu Sestry wspieranego przez Kulczyk Foundation. – To nagroda dla Polek i Ukrainek, które pokazują, że dobro zwycięża, a więzy siostrzeństwa są silniejsze niż wojna – mówi Dominika Kulczyk, członkini kapituły Portretów Siostrzeństwa, prezeska Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej