Pierwszy raz w historii Sejm RP zajął się tematem wykluczenia menstruacyjnego

Wydarzenia

W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którzy przejawili chęć do dalszych rozmów. Niestety, wielkim nieobecnym podczas posiedzenia był przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- Mydło i papier toaletowy są traktowane jako podstawowe artykuły higieniczne w każdej toalecie. Czym różnią się od tego podpaska czy tampon, które są przecież środkami higienicznymi niezbędnymi dla wszystkich osób menstruujących -pytała Anna Gajewska, Koordynatorka Projektów Pomocowych w Kulczyk Foundation, organizacji, która była jednym z inicjatorów powstania Okresowej Koalicji. 

Jak przekonywały członkinie Okresowej Koalicji w swojej rezolucji z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie sytuacji w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w tej dziedzinie w UE w kontekście zdrowia kobiet Parlament Europejski wskazuje, że ubóstwo menstruacyjne dotyka w przybliżeniu jedną na dziesięć kobiet w Europie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w lutym 2020 roku na zlecenie Kulczyk Foundation w Polsce aż 18% kobiet przyznaje, że zdarzyło im się nie mieć środków na zakup odpowiednich artykułów higienicznych. 

- Chcemy wnieść miesiączkę do przestrzeni wspólnej poprzez dostępność środków higieny menstruacyjnej w toaletach w miejscach publicznych takich jak szkoły czy urzędy - apelowała Barbara Pietruszczak, autorka „Twojego ciałopozytywnego dojrzewania” wydanego w ramach inicjatywy moonka i autorka projektu społecznościowego Pani Miesiączka.

Aktywistki próbowały przekonać posłów i posłanki, że brak możliwości dbania o zdrowie menstruacyjne może mieć negatywne konsekwencje w obszarze zdrowotnym, psychospołecznym, edukacyjnym oraz ekonomicznym. Głos zabrała prezeska Fundacji Pokonać Endometriozę, Lucyna Jaworska-Wojtas, która zwróciła uwagę, że późno zdiagnozowana choroba odciska ogromne piętno na życiu kobiety.

Skutki ubóstwa menstruacyjnego zaczęły dostrzegać kolejne rządy na świecie. Darmowe podpaski pojawiły się w szkołach i na uczelniach w Szkocji, Francji, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii. Organizacje walczące z problemem wykluczenia menstruacyjnego w kraju są zdania, że nadszedł czas, aby wprowadzić takie zmiany również w Polsce! Okresowa Koalicja dąży do tego, aby Polska była w czołówce krajów, które rozumieją, jak istotne jest dbanie o zdrowie i higienę menstruacyjną i podejmują konkretne działania. Potrzebne są ustawy, które pozwolą wprowadzić zmiany w całej Polsce.

Koalicjantki zwróciły też uwagę, że menstruacja pozostaje tematem tabu, co wynika również z braku odpowiedniej edukacji w tym zakresie. Niestety na posiedzeniu zabrakło przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Aktualności

Znamy wyniki konkursu „Zdrowo Nakręceni”

Do tegorocznej edycji „Zdrowo Nakręceni” zgłosiło się kilkadziesiąt placówek. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu wideo, w którym dzieci prezentują idee Żółtego Talerza, a więc zdrową, zbilansowaną dietę i równość w kuchni. Wszystkie nadesłane prace wymagały od ekipy filmowej dużego zaangażowania i kreatywności. Powstało wiele ciekawych scenariuszy i dynamicznych ujęć, a niektóre role były oscarowe.

Dowiedz się więcej

Pozdrowienia dla wspaniałych kobiet!

W Dniu Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim niezwykłym kobietom, z którymi współpracujemy.

Dowiedz się więcej

Malta Festival Poznań nagrodzona GUSTAWEM

Malta Festival została laureatem najwyższej rangą Nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) – GUSTAW za rok 2023. Wyróżnienie jest szczególne nie tylko z powodu swojej rangi, ale także dlatego, że po raz pierwszy w historii Nagrody nie trafiła ona w ręce konkretnego artysty, lecz doceniono przedsięwzięcie kulturalne.

Dowiedz się więcej