Wsparcie dla kobiet i dziewczynek – 8. edycja Konkursu Grantowego Kulczyk Foundation rozstrzygnięta!

Wydarzenia

Wybór podmiotów, którym zostanie przyznane wsparcie finansowe nie był łatwy. Jury konkursowe musiało przeanalizować ponad 200 zgłoszeń nadesłanych przez fundacje, jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego i stowarzyszenia. Wszystkie wnioski łączyło jedno – realizacja przedsięwzięć na rzecz poprawy sytuacji kobiet. – To pierwsza edycja Konkursu Grantowego, w której premiujemy inicjatywy dla kobiet i realizowane przez kobiety. Nagrodziliśmy kreatywność i dobre rozwiązania. To czas kobiet. Trzeba je wspierać w ich mądrości i sile, pomóc im zrealizować ich pomysły na siebie i projekty, w których się realizują – mówi Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Fundusze z grantu otrzyma Fundacja La Vie La Vie z Wrocławia, która zgłosiła projekt wsparcia kobiet chorych na nowotwór piersi w procesie rekonwalescencji po leczeniu onkologicznym. Środki z Kulczyk Foundation zostaną przeznaczone na dofinansowanie siatek rekonstrukcyjnych i specjalistycznych gorsetów sportowych dla kobiet po usunięciu piersi oraz na organizację warsztatów tańca.

Przeciwdziałanie ubóstwu menstruacyjnemu pośród uczennic polskich szkół to cel dwóch innych zwycięskich projektów. Pierwszy z nich realizowany będzie przez Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet z Wrocławia. W jego ramach 100 skrzyneczek z podpaskami znajdzie się w kilkudziesięciu szkołach Dolnego Śląska. Drugi projekt zostanie zrealizowany przez Fundację Akcja Menstruacja z Lublina. 25 szkół na terenie całej Polski otrzymywać będzie przez rok podpaski, tampony i wkładki higieniczne dla uczennic.

Zakup wyposażenia dla gabinetu ginekologiczno-położniczego dla kobiet i dziewczynek z niepełnosprawnościami to cel zwycięskiego projektu zgłoszonego przez Fundację Potrafię Pomóc z Wrocławia. Natomiast fundusze na adaptację świetlicy dla dzieci pracujących matek otrzyma Ośrodek Pomocy Społecznej z Gozdnicy. Zbliżony projekt zostanie zrealizowany przy wsparciu Kulczyk Foundation przez Bytomskie Centrum Kultury. W jego ramach powstanie świetlica kobiecej aktywności, w której prowadzone będą warsztaty twórcze, a także zajęcia uwrażliwiające na potrzeby osób słabowidzących, niewidomych, niesłyszących i po leczeniu onkologicznym. Fundusze na prace remontowe otrzyma również Koło Gospodyń Wiejskich w Gulzowie. Środki z grantu zostaną przeznaczone na odnowienie łazienki i zakup niezbędnego wyposażenia do sali spotkań członkiń tej organizacji.

Jury konkursowe zadecydowało również o przyznaniu funduszy na projekt zgłoszony przez warszawskie Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci. Jego celem jest stworzenie miejskiego gospodarstwa w dzielnicy Wawer. Powstanie tam pracownia kulinarna, w której odbywać się będą warsztaty z tradycyjnych umiejętności pieczenia chleba, serowarskich, kiszenia warzyw, czy wędzenia.

Interesujące przedsięwzięcie zostanie zrealizowane dzięki wsparciu z grantu Kulczyk Foundation przez wrocławską Fundację Truckers Life. W jego ramach odbędzie się cykl spotkań inspirujących i ułatwiających powrót do życia zawodowego kobietom osadzonym w zakładach penitencjarnych. Będą one mogły porozmawiać z kobietami-kierowcami, które zawodowo jeżdżą TIR-ami. Powstanie również spot obalający mity na temat kobiet wykonujących ten zawód. Aktywizację zawodową ma na celu także zwycięski projekt zgłoszony przez warszawską Fundację Muzeum Światowego Dziedzictwa. Jego uczestniczki – artystki ludowe, właścicielki zabytków czy kobiety parające się rzemiosłem, tworzyć będą prezentacje na temat swoich umiejętności i działalności, nagrywać webinary oraz warsztaty online. Każda z nich przeszkoli również jedną osobę ze swego otoczenia, tak aby utrwalić zdobytą wiedzą i przekazać ją dalej.

Konieczność zapewnienia wsparcia m.in. kobietom i dzieciom z Białorusi to jeden z głównych powodów zgłoszenia do konkursu projektu poznańskiego Stowarzyszenia Młodych Twórców - Ku Teatrowi. Kulczyk Foundation przekaże fundusze grantowe na przystosowanie i remont drewnianego domu i jego bezpośredniego otoczenia. Zamieszkiwać go będą zmieniające się rotacyjnie grupy kobiet i dzieci pochodzących zza naszej wschodniej granicy. Dom stanie się miejscem bezpiecznym dla ofiar przemocy i systemu patriarchalnego na Białorusi. Projekt zakłada także realizację programu edukacyjno-artystycznego przez niezależne środowiska artystów białoruskich.

O Konkursie Grantowym Kulczyk Foundation

W Konkursie Grantowym Kulczyk Foundation mogą wziąć udział organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, instytucje kultury, przedsiębiorstwa społeczne, a nawet jednostki samorządu terytorialnego. Jest jednak jeden warunek - beneficjentami lub podmiotami realizującymi zgłoszone projekty muszą być kobiety lub dziewczynki. Rozstrzygnięta właśnie edycja jest pierwszą, w której wprowadzono ten wymóg.

Konkurs organizowany jest od 2015 r. W siedmiu wcześniejszych edycjach jury konkursowe wyłoniło 30 laureatów. Premiowano projekty infrastrukturalne, które trwale zmieniały przestrzeń z korzyścią dla grup najbardziej potrzebujących. Dzięki bezzwrotnej pomocy Kulczyk Foundation udało się m.in. zmodernizować Stację Ratunkową GOPR na Klimczoku, wybudować kuchnię przy warsztatach usamodzielniających w Zofiówce dla wychowanków domu dziecka, stworzyć czytelnię dla osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną w Warszawie, czy wesprzeć małych pacjentów Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Aktualności

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej

Balet w centrum slumsów

Choć jego kariera nabrała tempa i mógłby dalej podbijać świat, postanowił wrócić do slumsów, by dać dzieciom to, co jemu pozwoliło się uwolnić. Taniec. A co za tym idzie godność, edukację i pewność siebie, które pozwalają wyrwać się z trudnego środowiska. Mike Wamaya wraz z grupą swoich uczniów przyjadą na Malta Festival na zaproszenie Dominiki kulczyk w ramach obchodów 11-lecia Kulczyk Foundation. Kenijczyk poprowadzi codzienne, bezpłatne zajęcia z afrodance.

Dowiedz się więcej