Kulczyk Foundation od kilku lat dostarcza podpaski i tampony kobietom w kryzysie bezdomności, z domów samotnych matek, domów dziecka, uchodźczyniom oraz kobietom, które mieszkają w Ukrainie w miastach na pierwszej linii frontu. Oprócz tego podstawowe środki menstruacyjne wciąż potrzebne są w szpitalach i w szkołach. Współpracujemy z wieloma organizacjami, które na co dzień opiekują się kobietami dotkniętymi ubóstwem menstruacyjnym. Wciąż zgłaszają się do nas nowe organizacje i szkoły, które proszą o wsparcie tym zakresie.
Miesiączka to naturalny proces biologiczny, którego doświadcza blisko połowa społeczeństwa przez znaczną część swojego życia. Mimo to wciąż miliony kobiet na całym świecie są z tego powodu upokarzane, stygmatyzowane i wykluczane społecznie, a wielu nie stać na zakup środków higienicznych niezbędnych w trakcie okresu. Ograniczony dostęp do środków do higieny intymnej powoduje, że kobiety często muszą wybierać pomiędzy swoim zdrowiem i komfortem, a wyżywieniem swoim i rodziny.
„Nie mogłam sobie pozwolić na podpaski, bo nie mogłabym wtedy kupić dla dziecka niezbędnych produktów. Musiałam myśleć o córce, a nie o sobie. Podkładałam sobie to, co było.” - opowiada jedna z respondentek, biorących udział w naszym badaniu.
Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyczy kobiet na całym świecie, nawet tych, które mieszkają w krajach najbardziej rozwiniętych. Pojawia się on również w Polsce. Jak pokazują nasze badania na temat postrzegania okresu w Polsce, co piątej kobiecie zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek.