Wspieraj z nami kobiety dotknięte ubóstwem menstruacyjnym

Wydarzenia

Kulczyk Foundation od kilku lat dostarcza podpaski i tampony kobietom w kryzysie bezdomności, z domów samotnych matek, domów dziecka, uchodźczyniom oraz kobietom, które mieszkają w Ukrainie w miastach na pierwszej linii frontu. Oprócz tego podstawowe środki menstruacyjne wciąż potrzebne są w szpitalach i w szkołach. Współpracujemy z wieloma organizacjami, które na co dzień opiekują się kobietami dotkniętymi ubóstwem menstruacyjnym. Wciąż zgłaszają się do nas nowe organizacje i szkoły, które proszą o wsparcie tym zakresie.

Miesiączka to naturalny proces biologiczny, którego doświadcza blisko połowa społeczeństwa przez znaczną część swojego życia. Mimo to wciąż miliony kobiet na całym świecie są z tego powodu upokarzane, stygmatyzowane i wykluczane społecznie, a wielu nie stać na zakup środków higienicznych niezbędnych w trakcie okresu. Ograniczony dostęp do środków do higieny intymnej powoduje, że kobiety często muszą wybierać pomiędzy swoim zdrowiem i komfortem, a wyżywieniem swoim i rodziny.

„Nie mogłam sobie pozwolić na podpaski, bo nie mogłabym wtedy kupić dla dziecka niezbędnych produktów. Musiałam myśleć o córce, a nie o sobie. Podkładałam sobie to, co było.” - opowiada jedna z respondentek, biorących udział w naszym badaniu.

Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyczy kobiet na całym świecie, nawet tych, które mieszkają w krajach najbardziej rozwiniętych. Pojawia się on również w Polsce. Jak pokazują nasze badania na temat postrzegania okresu w Polsce, co piątej kobiecie zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek.

Aktualności

Joanna Maliszewska-Mazek w Radio Afera: o menstruacji, dostępie do środków higieny i normalizowaniu rozmów

Dlaczego wciąż o miesiączce mówi się szeptem, żartem albo... wcale?
Czy wiesz, że aż 500 milionów kobiet na świecie doświadcza ubóstwa menstruacyjnego? A 42% Polek przyznaje, że w ich domach o menstruacji się nie mówiło?

Dowiedz się więcej

„Menopauza bez tabu” z szansą na Nagrodę Przewroty – nasz projekt wśród finalistów!

Miło nam poinformować, że nasza Fundacja trafiła do finału II edycji Nagrody Przewroty za nowatorskie inicjatywy edukacyjne.

Spośród ponad 230 zgłoszeń z całej Polski, kapituła konkursowa wybrała nasz projekt: Kurs dokształcający dla położnych „Poradnictwo w okresie transformacji menopauzalnej”.

Dowiedz się więcej

Menopauza w centrum uwagi: spotkanie naszej Fundacji w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Przedstawicielki naszej Fundacji Monika Dziekan, Joanna Maliszewska-Mazek, Anna Samsel i Marta Bem udały się do Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nasze ekspertki spotkały się z Dr hab. Ewą Flaszyńską, Dyrektorką i Mirosławą Brzostek-Kleszcz, Wicedyrektorką Departamentu Rynku Pracy oraz Ewą Fibingier, Główną Specjalistką Wydziału Instytucjonalnej Obsługi Rynku Pracy.

Dowiedz się więcej