Wystartowała Pierwsza Edycja Programu Grantowego "Cześć Dziewczyny!"

Wydarzenia

Pierwsza Edycja Programu Grantowego ,,Cześć Dziewczyny!” powstała jako odpowiedź na potrzeby milionów uchodźczyń i uchodźców, którzy zmuszeni byli uciekać z objętej wojną Ukrainy. Granty mają trafić do inicjatyw społecznych, które posłużą poprawie sytuacji ukraińskich Kobiet i Dzieci. Celem programu jest wsparcie lokalnych projektów, które pomogą im stworzyć w Polsce drugi Dom.

W ramach Programu rozdysponowane zostaną środki zebrane na Funduszu Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. Jak do tej pory zgromadzono na nim prawie 1,5 miliona złotych, z czego milion złotych przekazała Dominika Kulczyk, Prezeska Zarządu Kulczyk Foundation. Pieniądze na długofalową pomoc zbierane są na kontach Fundacji oraz za pośrednictwem portalu Patronite: www.patronite.pl/czescdziewczyny

– Historia nie zapomni Polkom i Polakom tego, co zrobili dla Ukrainek i Ukraińców. Otwartej granicy, otwartych domów i mieszkań, otwartych serc. Jednak jako Siostrzeństwo wierzymy, że nadal można zrobić więcej - zapewnić tym ludziom stałe schronienie, zaopiekować się Nimi. Pomóc im postawić pierwszy krok. To, co ważne, i co rozumiem z perspektywy przedsiębiorczyni, to fakt, że powinniśmy być przygotowani na długofalowe wsparcie dla Nich. Myśleć o pomocy nie w charakterze sprintu, a maratonu – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.
 

Najważniejsze kryteria brane pod uwagę przy przyznawaniu grantów to:

  1. Wsparcie relacji rodzinnych.
  2. Wsparcie psychologiczne.
  3. Wsparcie adaptacji społecznej w nowej rzeczywistości.
  4. Tworzenie nowych miejsc pracy.
  5. Aktywizacja kobiet i osób starszych.
  6. Wsparcie kanałów pomocy humanitarnej.
  7. Wsparcie edukacji i inicjatyw naukowych.
  8. Wsparcie inicjatyw kulturalnych, szczególnie w wymiarze lokalnym.
  9. Aktywizacja biznesowa relacji polsko–ukraińskich.
  10. Trwałość proponowanej infrastruktury społecznej.
     

Zwycięskie projekty wyłoni Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, koalicja 25 Kobiet z Polski i Ukrainy, która została powołana 4 kwietnia w Warszawie. Siostrzeństwo przyznawać będzie granty zarówno w tej, jak i kolejnych edycjach Programu.

Hasło „Cześć Dziewczyny!”, na którym opiera się cała inicjatywa, jest jednak uniwersalne. I dotyczy również uchodźczyń, które musiały opuścić swój kraj w wielu innych miejscach na świecie. Działania Siostrzeństwa w ramach Programu Grantowego skierowane będą także do nich i takie projekty również mogą liczyć na dofinansowanie.

Wnioski o udział w Programie, wypełnione przy użyciu specjalnego Formularza, można zgłaszać do 15 maja 2022 roku pod adresem mailowym granty@kulczykfoundation.org.pl. Zgłoszenia będą rozpatrywane do 16 czerwca 2022 roku.

Kryteria oceny zgłoszeń oraz wszelkie dodatkowe informacje znaleźć można w Regulaminie Programu. Formularz i Regulamin zostały opublikowane na stronie www.czescdziewczyny.pl. Maksymalna kwota, o którą można się ubiegać w ramach Programu to 100 000 złotych.
 

W skład Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego weszły:

  • Magdalena Adamowiczprawniczka, posłanka do Parlamentu Europejskiego
  • Walentyna Berezenkolekarka, kierowniczka Centrum Hepatologii Dziecięcej Państwowego Instytutu Położnictwa i Ginekologii w Kijowie
  • Henryka Bochniarzekonomistka, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan
  • Elżbieta Bodio – wiceprezeska Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
  • Iryna Deszczyca – małżonka ambasadora Ukrainy w Polsce
  • Ewa Ewartdziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych
  • Sylwia Gregorczyk-Abram – adwokatka, współtwórczyni inicjatywy „Wolne Sądy”
  • Agnieszka Hollandreżyserka, prezeska Europejskiej Akademii Filmowej
  • Janina Ochojska działaczka humanitarna, prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej
  • Maryna Kaftan – ekspertka ds. edukacji, członkini Zespołu ds. Wspierania Reform w Ministerstwie Edukacji i Nauki Ukrainy
  • Myroslava Keryk – historyczka, prezeska Fundacji „Nasz Wybór”
  • Bogumiła Kaniewska – literaturoznawczyni, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Halyna Karp – radna regionu Iwano-Frankiwsk, była wiceminister energetyki
  • Aleksandra Klich – dziennikarka, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”
  • Dominika Kulczyk – przedsiębiorczyni, prezeska Kulczyk Foundation
  • Nataliya Kravets – prezeska Ukraińskiego Centrum Edukacji
  • Olha Matviienko – profesorka Katedry Pedagogiki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Językowego
  • Marta Lempartdziałaczka społeczna, inicjatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet
  • Joanna Mosiej-Sitek – dziennikarka, zastępczyni wydawcy „Gazety Wyborczej”
  • Monika Płatekprawniczka, profesorka nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego
  • Olga Struk – przedsiębiorczyni, założycielka Arthur Murray Dance Studios
  • Olga Tokarczukpisarka, poetka i eseistka, laureatka Nagrody Nobla
  • Olena Volyarska – profesorka nadzwyczajna Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Językowego
  • Oksana Zabużko – pisarka, poetka i eseistka, Instytut Filozofii Ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk
  • Iryna Zapatrina – profesorka ekonomii, założycielka Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Kijowie
     

Od początku agresji Rosji na Ukrainę, polsko-ukraińską granicę przekroczyło już prawie 2,7 miliona uchodźców. To w zdecydowanej większości kobiety i dzieci. Z danych dotyczących zatrudnienia wynika, że aż 75% osób z Ukrainy, które podjęły pracę w Polsce w tym czasie to kobiety.

Aby zapewnić im długofalową pomoc, bazującą między innymi na tworzeniu miejsc pracy, aktywizacji zawodowej, wsparciu edukacji i kultury powstał Fundusz Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”.

W Dniu Kobiet najważniejsze polskie media opublikowały też list skierowany do Dziewczyn z Ukrainy. Podpisało go duże grono znanych Polek – przedsiębiorczyń, dziennikarek, artystek i działaczek społecznych. Szczegóły akcji są dostępne na stronie www.czescdziewczyny.pl

Aktualności

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej

Balet w centrum slumsów

Choć jego kariera nabrała tempa i mógłby dalej podbijać świat, postanowił wrócić do slumsów, by dać dzieciom to, co jemu pozwoliło się uwolnić. Taniec. A co za tym idzie godność, edukację i pewność siebie, które pozwalają wyrwać się z trudnego środowiska. Mike Wamaya wraz z grupą swoich uczniów przyjadą na Malta Festival na zaproszenie Dominiki kulczyk w ramach obchodów 11-lecia Kulczyk Foundation. Kenijczyk poprowadzi codzienne, bezpłatne zajęcia z afrodance.

Dowiedz się więcej