Zmiana jest kobietą. Kobieta jest zmianą

Wydarzenia

W Kulczyk Foundation codziennie realizujemy cele zrównoważonego rozwoju. Walczymy z biedą, głodem, o równość płci, o edukację, o trwałą poprawę zdrowia i życia wszystkich kobiet i dziewczynek. Wszędzie, gdzie się pojawiamy, wykorzystujemy Efekt Domina – działania prowadzące do trwałej, pozytywnej zmiany.

URUCHOMIĆ EFEKT DOMINA

Tak nazwaliśmy jeden z moich najważniejszych projektów w ostatnich latach, program realizowany razem z telewizją TVN. Ostatni, ósmy sezon „Efektu Domina” w całości poświęcony jest kobietom. Ich sile i trudnościom, z jakimi się mierzą. 

Jako reporterka pokazałam dyskryminację kobiet i dziewczynek w Europie, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Wszystko po to, by zwrócić uwagę świata na imigrantki zmuszane do prostytucji, ofiary rytualnego okaleczania narządów płciowych czy dziewczęta cierpiące z powodu ubóstwa menstruacyjnego. Oddałam głos tym, których na co dzień nikt nie słyszy. 

ECHA DRUZGOCĄCEGO RAPORTU

Moja Fundacja przygotowała też pierwszy kompleksowy raport na temat postrzegania menstruacji w Polsce. To z niego wynika, że 1 na 5 kobiet zdarzyło się nie mieć dostępu do artykułów menstruacyjnych. 42% badanych przyznało też, że w ich rodzinnym domu o miesiączce po prostu się nie mówi lub nie mówiło. To druzgocące dane.

Dlatego dziś skupiam się przede wszystkim na projektach na rzecz kobiet i dziewczynek. Choć my, kobiety, stanowimy blisko połowę ludności na świecie, wciąż jesteśmy dyskryminowane. To nadal jest świat mężczyzn, a realna równość płci nie istnieje. Nie ma na to mojej zgody. I nigdy nie będzie. Pragnę równowagi.

RAZEM Z OKRESOWĄ KOALICJĄ

To właśnie dlatego w marcu 2021 roku zainicjowaliśmy powołanie Okresowej Koalicji. Projekt zjednoczył 16 organizacji. Razem walczymy z ubóstwem menstruacyjnym. Razem zdejmujemy archaiczne tabu z naturalnego zjawiska, jakim jest miesiączka. 

Do szkół, domów dziecka, domów samotnej matki czy ośrodków dla bezdomnych dostarczamy tysiące podpasek i tamponów. Prowadzimy liczne spotkania, przekazujemy niezbędne materiały rodzicom, opiekunom i nauczycielom.

WALKA O ZDROWIE I ROZWÓJ DZIECI

Każdego dnia walczymy też z niedożywieniem wśród dzieci. Stworzyliśmy Żółty Talerz, największy w Polsce prywatny program wsparcia żywienia dzieci w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. 

Przez jego 5 edycji współfinansowaliśmy ponad 7 600 000 posiłków, żywiąc ponad 66 000 dzieci w całej Polsce. Dziś Żółty Talerz rozwijamy w kierunku równouprawnienia. Nie może być tak, że kuchnia to wciąż miejsce dla kobiet. Wspólnymi siłami zmienimy ten krzywdzący stereotyp.  

NA PROGU CZUŁEJ REWOLUCJI

W imię edukacji, od ponad roku, prowadzimy akcję „Czułość i Wolność”. Wspólnie z „Wysokimi Obcasami” i Fundacją „Gazety Wyborczej” publikujemy inspirujące felietony, reportaże i wywiady. Rozmawiamy o zmianie w sercach i umysłach. O czułej rewolucji – nowej, kobiecej wersji otaczającego nas świata.

Stawiamy na empatię, na wolność do bycia sobą. Naszą misją jest rzeczywistość, w której każda kobieta i każda dziewczynka czerpie ze swojej wewnętrznej siły i talentów. Nie boi się realizować marzeń, nie boi się spełniać swoich potrzeb. Sięga po najważniejsze cele. Bez wstydu i sztucznych barier. O taki świat toczymy walkę.

Tekst został pierwotnie opublikowany w Yearbooku 2021 wydanym przez UN Global Compact Network Poland

 

Aktualności

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej

Balet w centrum slumsów

Choć jego kariera nabrała tempa i mógłby dalej podbijać świat, postanowił wrócić do slumsów, by dać dzieciom to, co jemu pozwoliło się uwolnić. Taniec. A co za tym idzie godność, edukację i pewność siebie, które pozwalają wyrwać się z trudnego środowiska. Mike Wamaya wraz z grupą swoich uczniów przyjadą na Malta Festival na zaproszenie Dominiki kulczyk w ramach obchodów 11-lecia Kulczyk Foundation. Kenijczyk poprowadzi codzienne, bezpłatne zajęcia z afrodance.

Dowiedz się więcej