Bangladesz - Efekt Domina

Projekty międzynarodowe

Cox’s Bazar… Kiedyś największy ośrodek turystyczny Bangladeszu i najdłuższy na świecie pas nieprzerwanej plaży – ponad 120 km. Teraz – największy obóz świata. 880 tys. uchodźców znalazło tu schronienie przed ludobójstwem. Do Cox’s Bazar dotarła też Dominika Kulczyk, by wesprzeć szpital polowy dla kobiet i pokazać dramatyczne historie rodzin uciekających przed śmiercią.

Bangladesz, to kraj, który pod koniec 2017 roku stanął przed wielkim wyzwaniem. Musiał przyjąć około miliona Rohindżów, których nazywa się najbardziej prześladowaną mniejszością etniczną świata. Opuścili stan Rakhine w Mjanmie (dawnej Birmie) rozpaczliwie szukając pomocy. W świetle prawa Mjanmy nie są uznawani za obywateli i od wielu lat cierpią z powodu prześladowań. Mjanma nie wpuszcza do Rakhine niezależnych obserwatorów, ale zdjęcia satelitarne potwierdzają, że doszczętnie spalono tam wiele wiosek. Rohindżowie opuszczali swoje domy w pośpiechu ratując siebie i swoich bliskich. Są wymęczeni i przerażeni, gdy docierają do Cox’s Bazar.

Bangladesz otworzył dla bezbronnych uchodźców granicę i właśnie w Cox’s Bazar zorganizował największy obecnie obóz dla uchodźców na świecie. W tym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk odwiedzi lokalną organizację HOPE Foundation, która tworzy jeden z największych systemów pomocy medycznej dla uchodźców. W obozie fundacja prowadzi, wspierany teraz przez Kulczyk Foundation, szpital polowy dla kobiet oraz liczne punkty medyczne i przez całą dobę realizuje transport medyczny. Spośród kilkuset lokalnych pracowników, większość specjalizuje się w opiece nad kobietami w ciąży i dziećmi. Lekarze to zarówno miejscowi wolontariusze, jak i specjaliści z całego świata.

Efekt Domina w niedzielę 15 kwietnia o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej