Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Projekty międzynarodowe
Jaha Dukureh przemawia podczas konferencji

FGM (female genital mutilation) polega na nieuzasadnionym wycięciu, a czasem zaszyciu kobiecych genitaliów. Ten „zabieg” odbywa się w warunkach nieambulatoryjnych i wiąże się z ogromnym cierpieniem. Często prowadzi do infekcji lub innych powikłań, które prowadzą do zaburzeń fizjologii, a czasami kończy się wykrwawieniem na śmierć. Dziewczynki są okaleczane najczęściej przed ukończeniem piątego roku życia, a skutki tej ingerencji odczuwają przez całe życie. Fizycznie i psychicznie.

– Kiedy ludzie słyszą o FGM, często myślą stereotypami: wszyscy ci barbarzyńscy Afrykanie. Nie zdają sobie sprawy, że ludzie, którzy wyglądają i brzmią jak ja, to właśnie ci, którzy zmagają się z FGM – powiedziała mieszkająca w USA Jaha Dukureh w jednym z wywiadów dla Newsweeka[1].

Jaha Dukureh sama doświadczyła okaleczenia, po czym jako nastoletnia dziewczyna została zmuszona do małżeństwa. W 2013 roku ukończyła studia licencjackie z zarządzania na Georgia Southwestern State University i założyła organizację Safe Hands for Girls, która przeciwdziała tym procederom. W 2016 roku została wpisana na listę „Time 100”, czyli stu najbardziej wpływowych osób na świecie. W 2018 roku została mianowana regionalną ambasadorką ONZ na rzecz kobiet w Afryce i w tym samym roku norweska działaczka Jette Christensen zgłosiła jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Jaha Dukureh otrzymała Medal Valle-Kill Eleanor Roossvelt.

Aktywistka prowadzi organizację walczącą z FGM i małżeństwami dzieci – Safe Hands for Girls. Chociaż w większości krajów na świecie FGM jest zakazane, w Gambii w ostatnim czasie zaczęło działać konserwatywne lobby, którego celem stało się zniesienie tego zakazu. Kulczyk Foundation, działając zgodnie ze swoimi kluczowymi wartościami, zaangażowała się w przeciwdziałanie zniesienia zakazu FGM w Gambii. W ramach projektu zrealizowano szereg wydarzeń w okręgach wyborczych, w których wzięli udział członkowie Zgromadzenia Narodowego, liderzy społeczności, radni, grupy kobiet, przywódcy religijni, młodzież i osoby z niepełnosprawnościami. Polska fundacja wsparła działania edukacyjne w najbardziej konserwatywnych społecznościach. Czyli tam, gdzie wskaźnik okaleczeń jest wysoki, a wpływ na członków Zgromadzenia Narodowego Gambii znaczący.

Głównymi wyzwaniami dla organizacji są celowe pogłębianie podziałów społecznych i rozpowszechnianie dezinformacji w mediach, stosowanie antyzachodniej retoryki w imię obrony przekonań kulturowych i religijnych. Islam nie ma nic wspólnego z okaleczaniem dziewczynek. Uświadamianie tej kwestii jest jednym z najważniejszych przekazów Safe Hands for Girls.

Finalnie, pod koniec lipca tego roku, parlamentarzyści w Gambii zagłosowali za utrzymaniem prawa zakazującego okaleczania żeńskich narządów płciowych. – Dziś znów stoimy po właściwej stronie historii. Pokazaliśmy, że nawet jeśli spalą ten kraj, my go odbudujemy, by chronić nasze kobiety i dziewczyny. Dziś zwyciężyłyśmy dla Gambii – powiedziała liderka Safe Hands for Girls.
 

Jaha Dukureh przyjedzie do Polski po raz pierwszy, na zaproszenie Kulczyk Foundation. Wygłosi mowę otwarcia na Malta Festival, który – reaktywowany przez Dominikę Kulczyk – zyskuje nowy, kobiecy wymiar. Aktywistka weźmie też udział w panelu dyskusyjnym „Wiedźmy na Świecie”, który odbędzie się w Centrum Festiwalowym zaraz po uroczystym rozpoczęciu. Obok Jahy Dukureh zasiądzie w nim Amanda Edmiston – szkocka botaniczka badająca zioła i ich działanie oraz założycielka inicjatywy Botanica Fabula, która zajmuje się opowiadaniem historii przez pryzmat relacji człowieka ze światem roślin. Głos zabierze także Michael Ostling – doktor religioznawstwa i wykładowca na Arizona State University, który zawodowo zajmuje się tematem magii oraz czarownic i redaguje periodyk „Magic, Ritual, and Witchcraft”. Panel poprowadzi dr Anna Jankowiak – archeolożka, naukowczyni, publicystka i blogerka, która w swojej pracy poszukuje współczesnych nawiązań do dawnych praktyk kulturowych.

Aktualności

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej

"Myślimy o przyszłości i kolejnych projektach splecionych w nić wspólnych, łączących nas wartości"

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie uruchomi II Edycję Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Koalicja kobiet zdecyduje do kogo trafi kolejny milion złotych na długofalową pomoc. W poprzedniej, I Edycji Programu, Siostrzeństwo otrzymało aż 450 wniosków o dofinansowanie. Kwotę blisko miliona złotych przyznano 11 organizacjom.

Dowiedz się więcej