Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Projekty międzynarodowe

Za inicjatywą stoi grupa byłych redaktorów z Gazety Wyborczej i Wysokich Obcasów - Jerzy Wójcik, Joanna Mosiej - Sitek i Aleksandra Klich i założona przez nich Media Liberation Fund. Magazyn powstanie dzięki wsparciu Kulczyk Foundation, której Prezeską jest Dominika Kulczyk. Redaktorką naczelną nowego medium będzie Maria Górska, doświadczona ukraińska dziennikarka, znana m.in. z ukraińskiej telewizji Espreso powstałej podczas Majdanu - Rewolucji Godności w Ukrainie.

- Ten projekt to naturalna kontynuacja naszych dotychczasowych działań skierowanych do dziewczyn z Ukrainy, zainicjowanych na początku wojny, a więc kampanii Cześć dziewczyny i Siostrzeństwa polsko – ukraińskiego. Teraz czas na kolejny krok. Wsparliśmy projekt magazynu Sestry, bo Nasze koleżanki, Nasze siostry, emigrantki zasługują na dostęp do wolnych, niezależnych mediów – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

W Polsce przebywa obecnie około 1,5 mln uchodźczyń z Ukrainy, a w innych krajach UE kolejne setki tysięcy. Od wybuchu wojny z Ukrainy wyemigrowało 5 milionów ludzi. Wojna, emigracja, powroty do kraju i udział w jego odbudowie to katalizatory ogromnych zmian społecznych, które dotyczą również praw kobiet i ich udziału w życiu politycznym Ukrainy, Polski i całej Unii Europejskiej. Cyfrowy magazyn Sestry, zainicjowany przez Media Liberation Fund i Kulczyk Foundation ma sprostać tym potrzebom. Jego celem jest skupienie społeczności czytelniczek nie tylko z Polski i Ukrainy, ale także emigrantek naszego wschodniego sąsiada rozsianych w krajach Unii Europejskiej, w Kanadzie i USA. 

- W polskich, ukraińskich czy zachodnich mediach brakuje kobiecej perspektywy dotyczącej tej potwornej wojny. Miliony uchodźczyń nie mają swojego medium, swojej reprezentacji. Media w Ukrainie skupiają się na tym, co dzieje się u nich, media w krajach, w których się zatrzymały – na problemach swoich krajów. Istnieje realna potrzeba serwisu skierowanego do milionów kobiet, które wojna wygnała z Ukrainy - mówi Jerzy Wójcik, założyciel Media Liberation Fund.

"Sestry" mają wyróżniać się przede wszystkim wysokiej jakości autorską publicystyką. Trzon ukraińskiego zespołu redakcji stanowią dziennikarki, które z powodu wojny musiały opuścić swoje domy i zamieszkać za granicą. Dzięki międzynarodowej sieci korespondentek- uchodźczyń mogą się stać pomostem pomiędzy Zachodem a walczącą Ukrainą.

- Sestry to medium, które nie ma odpowiedników na świecie. Tworzymy go dla takich jak my – Ukrainek, które przez wojnę znalazły się na różnych końcach świata, i tych, które pozostają w kraju. Teraz będziemy mieli wspólną przestrzeń do walki, rozwiązywania problemów, wymiany wiedzy i inspiracji i do odkrywania europejskiej Ukrainy całemu światu - mówi Maria Górska. Hasło magazynu brzmi „Droga do domu”. Wiem, że słowami nie możemy powstrzymać rosyjskich rakiet, ale będziemy przekazywać sobie nawzajem ważne przesłanie – niezależnie od tego, gdzie jesteśmy – w Kijowie czy w Warszawie, Kopenhadze, Lizbonie, Helsinkach – jesteśmy u siebie w domu – ponieważ bohaterską obroną wolności, Ukraina ostatecznie wywalczyła swoje prawo do europejskiej przyszłości i powrotu do prawdziwego domu w Ukrainie – dodaje Maria Górska.

"Sestry" to kolejna inicjatywa Kulczyk Foundation skierowana do kobiet z Ukrainy. Z inicjatywy Dominiki Kulczyk, Prezeski Kulczyk Foundation, powstało m.in. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. Do koalicji kobiet z Polski i Ukrainy należą m.in. Olga Tokarczuk, Oksana Zabużko, Agnieszka Holland, Janina Ochojska, Henryka Bochniarz czy Ewa Ewart. W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie uruchomiło program grantowy, z którego do tej pory przyznało już blisko 2 miliony złotych dofinansowania.

- Znaleźliśmy się w momencie, w którym dziewczyny z Ukrainy nie są już w Polsce tylko gościniami. Stały się częścią naszych społeczeństw, wpływają na ich siłę i przyszłość. Jak każda mieszkanka naszego kraju, zasługują na dostęp do wolnych, niezależnych mediów. Wzmacnianie kobiet to najważniejsza misja Kulczyk Foundation, a skoro tak, nie mogło nas zabraknąć w projekcie magazynu „Sestry" – tłumaczy Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej

"Myślimy o przyszłości i kolejnych projektach splecionych w nić wspólnych, łączących nas wartości"

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie uruchomi II Edycję Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Koalicja kobiet zdecyduje do kogo trafi kolejny milion złotych na długofalową pomoc. W poprzedniej, I Edycji Programu, Siostrzeństwo otrzymało aż 450 wniosków o dofinansowanie. Kwotę blisko miliona złotych przyznano 11 organizacjom.

Dowiedz się więcej