Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Projekty międzynarodowe

Za inicjatywą stoi grupa byłych redaktorów z Gazety Wyborczej i Wysokich Obcasów - Jerzy Wójcik, Joanna Mosiej - Sitek i Aleksandra Klich i założona przez nich Media Liberation Fund. Magazyn powstanie dzięki wsparciu Kulczyk Foundation, której Prezeską jest Dominika Kulczyk. Redaktorką naczelną nowego medium będzie Maria Górska, doświadczona ukraińska dziennikarka, znana m.in. z ukraińskiej telewizji Espreso powstałej podczas Majdanu - Rewolucji Godności w Ukrainie.

- Ten projekt to naturalna kontynuacja naszych dotychczasowych działań skierowanych do dziewczyn z Ukrainy, zainicjowanych na początku wojny, a więc kampanii Cześć dziewczyny i Siostrzeństwa polsko – ukraińskiego. Teraz czas na kolejny krok. Wsparliśmy projekt magazynu Sestry, bo Nasze koleżanki, Nasze siostry, emigrantki zasługują na dostęp do wolnych, niezależnych mediów – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

W Polsce przebywa obecnie około 1,5 mln uchodźczyń z Ukrainy, a w innych krajach UE kolejne setki tysięcy. Od wybuchu wojny z Ukrainy wyemigrowało 5 milionów ludzi. Wojna, emigracja, powroty do kraju i udział w jego odbudowie to katalizatory ogromnych zmian społecznych, które dotyczą również praw kobiet i ich udziału w życiu politycznym Ukrainy, Polski i całej Unii Europejskiej. Cyfrowy magazyn Sestry, zainicjowany przez Media Liberation Fund i Kulczyk Foundation ma sprostać tym potrzebom. Jego celem jest skupienie społeczności czytelniczek nie tylko z Polski i Ukrainy, ale także emigrantek naszego wschodniego sąsiada rozsianych w krajach Unii Europejskiej, w Kanadzie i USA. 

- W polskich, ukraińskich czy zachodnich mediach brakuje kobiecej perspektywy dotyczącej tej potwornej wojny. Miliony uchodźczyń nie mają swojego medium, swojej reprezentacji. Media w Ukrainie skupiają się na tym, co dzieje się u nich, media w krajach, w których się zatrzymały – na problemach swoich krajów. Istnieje realna potrzeba serwisu skierowanego do milionów kobiet, które wojna wygnała z Ukrainy - mówi Jerzy Wójcik, założyciel Media Liberation Fund.

"Sestry" mają wyróżniać się przede wszystkim wysokiej jakości autorską publicystyką. Trzon ukraińskiego zespołu redakcji stanowią dziennikarki, które z powodu wojny musiały opuścić swoje domy i zamieszkać za granicą. Dzięki międzynarodowej sieci korespondentek- uchodźczyń mogą się stać pomostem pomiędzy Zachodem a walczącą Ukrainą.

- Sestry to medium, które nie ma odpowiedników na świecie. Tworzymy go dla takich jak my – Ukrainek, które przez wojnę znalazły się na różnych końcach świata, i tych, które pozostają w kraju. Teraz będziemy mieli wspólną przestrzeń do walki, rozwiązywania problemów, wymiany wiedzy i inspiracji i do odkrywania europejskiej Ukrainy całemu światu - mówi Maria Górska. Hasło magazynu brzmi „Droga do domu”. Wiem, że słowami nie możemy powstrzymać rosyjskich rakiet, ale będziemy przekazywać sobie nawzajem ważne przesłanie – niezależnie od tego, gdzie jesteśmy – w Kijowie czy w Warszawie, Kopenhadze, Lizbonie, Helsinkach – jesteśmy u siebie w domu – ponieważ bohaterską obroną wolności, Ukraina ostatecznie wywalczyła swoje prawo do europejskiej przyszłości i powrotu do prawdziwego domu w Ukrainie – dodaje Maria Górska.

"Sestry" to kolejna inicjatywa Kulczyk Foundation skierowana do kobiet z Ukrainy. Z inicjatywy Dominiki Kulczyk, Prezeski Kulczyk Foundation, powstało m.in. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. Do koalicji kobiet z Polski i Ukrainy należą m.in. Olga Tokarczuk, Oksana Zabużko, Agnieszka Holland, Janina Ochojska, Henryka Bochniarz czy Ewa Ewart. W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie uruchomiło program grantowy, z którego do tej pory przyznało już blisko 2 miliony złotych dofinansowania.

- Znaleźliśmy się w momencie, w którym dziewczyny z Ukrainy nie są już w Polsce tylko gościniami. Stały się częścią naszych społeczeństw, wpływają na ich siłę i przyszłość. Jak każda mieszkanka naszego kraju, zasługują na dostęp do wolnych, niezależnych mediów. Wzmacnianie kobiet to najważniejsza misja Kulczyk Foundation, a skoro tak, nie mogło nas zabraknąć w projekcie magazynu „Sestry" – tłumaczy Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Aktualności

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej

"Myślimy o przyszłości i kolejnych projektach splecionych w nić wspólnych, łączących nas wartości"

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie uruchomi II Edycję Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Koalicja kobiet zdecyduje do kogo trafi kolejny milion złotych na długofalową pomoc. W poprzedniej, I Edycji Programu, Siostrzeństwo otrzymało aż 450 wniosków o dofinansowanie. Kwotę blisko miliona złotych przyznano 11 organizacjom.

Dowiedz się więcej

Prawie 1000 kobiet i dzieci na warsztatach w naszym Centrum „Cześć Dziewczyny!”

Blisko 1000 osób wzięło udział w warsztatach organizowanych w powołanym przez nas Centrum Pomocy Kobietom z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. To m.in. lektoraty języka polskiego, spotkania integracyjne, informacyjne i pomocowe. Część spotkań współorganizuje z nami Dom Ukraiński.

Dowiedz się więcej