Bośnia i Hercegowina: Wszyscy, których straciłam

Projekty międzynarodowe

Ci, którzy przeżyli oraz wywiezione z miasta kobiety i dzieci, trafili do obozów dla przesiedleńców zbudowanych przez ONZ. Jednym z nich jest obóz w Ježevac, wiosce położonej w środku lasu. Pomimo że miał to być obóz tymczasowy, istnieje do dziś. Jego mieszkańcy, z którymi spotkała się Dominika Kulczyk, choć mieszkają tam już ćwierć wieku, nie chcą wrócić do swoich domów w Srebrenicy. To dla nich zbyt trudne emocjonalnie. Wojna zniszczyła nie tylko życie im, którzy pamiętają ludobójstwo, ale dotknęła także ich potomków. Dzieci i wnuki, wychowane w obozach dla przesiedleńców, uwięzione są w tych samych traumach, których doświadczają ich rodzice. Doktor Branka Antić-Štauber, stojąca na czele fundacji „Snaga žene”, zajmuje się problemem traumy pokoleniowej. Jej organizacja jest jedyną, która regularnie odwiedza i wspiera osoby w Ježevac. Pomaga również kobietom, które zdecydowały się wrócić do Srebrenicy. W tym odcinku autorka „Efektu Domina” odwiedza kobiety, które zdecydowały się stawić czoła bolesnym wspomnieniom i wrócić do miejsca, gdzie zginęli ich najbliżsi. Motywacją większości z nich nie była tęsknota za domem, ale przede wszystkim potrzeba odnalezienia ciał bliskich i ich godny pochówek. Niestety, nadal nie zidentyfikowano ponad 1500 ciał ofiar masakry. „Nie boję się śmierci. Boję się, że umrę, zanim odnajdę szczątki mojego syna” - mówi jedna z bohaterek.

Drugi odcinek ósmej serii „Efektu Domina” już 14 marca o godz. 11:30 w TVN lub na Player.pl.

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej