Brazylia - Efekt Domina

Projekty międzynarodowe

Rio de Janeiro to miasto podzielone , na biedę i bogactwo - które boryka się z problemem wielkich nierówności społecznych. Co piąty mieszkaniec tej metropolii mieszka w  ubogich dzielnicach zwanych fawelami. W ostatnich latach część z nich została spacyfikowana przez policję bądź wojsko ale reszta w dalszym ciągu znajduje się pod kontrolą gangów. Przemoc jest  tu wszechobecna, jest codziennością. Jedną z najniebezpieczniejszych faweli jest Maré, znajdująca się w północnej części miasta. To w niej od 1998 roku Yvonne Bezerra de Mello prowadzi swoją szkołę Projeto Uerê.  Ta fawele to prawdziwy symbol wykluczenia społecznego - właśnie tam Dominika Kulczyk zdecydowała się wesprzeć działającą w tak trudnych warunkach szkołę Projeto Uerê.

Szkołę Yvonne wyróżnia szczególna metoda nauczania, Uerê-Mello, stworzona dla dzieci i nastolatków z blokadami poznawczymi i emocjonalnymi wynikającymi ze stałego kontaktu z przemocą. Uczniowie Projeto Uerê to dzieci, które w swoim życiu codziennym doświadczają traumy. Ich rzeczywistość to wojny Czerwonego Dowództwa i Trzeciego Dowództwa – dwóch rywalizujących ze sobą gangów. Strzelaniny są w Maré na porządku dziennym, a szefowie gangów mają kontrolę nad wszystkich sferami życia mieszkańców.

Cieszę się, że dzieciaki przez następny rok dostaną  125 tysięcy posiłków, żeby codzienność była trochę mniej straszna,– podkreśla Dominika Kulczyk, która tak jak Yvonne głęboko wierzy w potencjał edukacji dzieci. Kulczyk Foundation chcąc wzmocnić działania Yvonne wspiera dożywianie wszystkich podopiecznych Projeto Uerê. 

Efekt Domina w niedzielę 19 marca o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna. 

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej