Gwatemala: Harmonia

Projekty międzynarodowe

Juan Pablo, który sam jako młody chłopak poznał życie ulicy, i stracił na niej wielu przyjaciół, nie tylko doskonale rozumie destrukcyjne mechanizmy rządzące ponurą codziennością dzieciaków z trudnych środowisk, ale wie również, jak rozświetlić i ubogacić ich świat. Wie także, jak zapewnić im narzędzia niezbędne do przerwania kręgu przemocy. W kolejnym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk odwiedza El Patojismo, by lepiej zrozumieć filozofię i działania tej organizacji, zwłaszcza te skierowane do dziewczyn i kobiet.

Jako nauczyciel Juan Pablo zauważył, że wielu młodych ludzi w jego społeczności zmarło lub padło ofiarą alkoholizmu, narkotyków i przestępstw. W odpowiedzi na to 13 lat temu w garażu swoich rodziców otworzył darmowy program pozaszkolny Los Patojos, zwany też The Little Ones. Pierwszymi uczniami była trójka miejscowych niepełnosprawnych dzieci. Z czasem międzynarodowe agencje finansujące pomogły Los Patojos urosnąć z programu pozaszkolnego do kampusu szkolnego dla ponad 400 uczniów i całego ruchu i marki El Patojismo. Juan Pablo zgromadził wokół siebie grupę 33 administratorów, pracowników służby zdrowia i edukacji, z których wielu to jego byli uczniowie. Wybrał najgorszą, najbardziej niebezpieczną dzielnicę w swoim miasteczku, zdeptaną przez przestępców i przekształcił ją w kwitnącą społeczność, bezpieczne, kreatywne centrum dla dzieci i młodzieży, z których większość na co dzień doświadcza w domach przemocy i wykorzystywania. Jego El Patojismo zapewnia dzieciom trzy posiłki dziennie; nowoczesne, progresywne środowisko uczenia się; opiekę zdrowotną – a wszystko bezpłatnie.

Poza nauką szkolną, wyżywieniem, rozwojem talentów artystycznych i sportowych, Romero gwarantuje młodym Gwatemalczykom znacznie więcej: wsparcie emocjonalne i społeczne, akceptację, zrozumienie, miłość, godność i perspektywy na lepszą przyszłość. Tutaj każdy jest mile widziany, szanowany i podziwiany za swoją wyjątkowość i niepowtarzalność. Najlepszym dowodem na skuteczność metod El Patojismo są wychowanki i wychowankowie, których w "Efekcie Domina" poznaje Dominika Kulczyk. Nastoletnia Ester, od dziecka bita przez rodziców i wyrzucana kolejno ze wszystkich szkół w miasteczku, po kilku latach spędzonych w szkole Romero stała się przebojową i empatyczną edukatorką seksualną, raperką, trenerką męskiej drużyny piłkarskiej oraz bezcennym wzorcem osobowym i wsparciem dla młodszych koleżanek. Michelle, od dziecka pozbawiona miłości rodziców, bita i zmuszana do pracy, dopiero w El Patojismo zrozumiała, jak to jest być kochanym i radosnym. Tutaj też rozwinęła talenty artystyczne, o których istnieniu wcześniej nawet nie miała pojęcia.

Gwatemala to kraj mający jedne z najwyższych na świecie wskaźników zabójstw kobiet (feminicidio jako zabójstwo kobiety ze względu na fakt bycia kobietą, zwykle jest poprzedzone gwałtem, torturami lub znęcaniem się nad ofiarami, a następnie ciała często są porzucane w plastikowych workach, rozczłonkowane i bezczeszczone) oraz nastoletnich ciąż, gdzie przemoc domowa i napędzający ją kult macho są wszechobecne. Dlatego działania nastawione na umocnienie pozycji kobiet i dziewczyn w tym kraju są kwestią szczególnie palącą – Kulczyk Foundation wspiera więc działania El Patojismo w tej dziedzinie.

Szósty odcinek ósmej serii „Efektu Domina” już 18 kwietnia o godz. 11:30 w TVN lub na Player.pl

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej