Gwatemala: Harmonia

Projekty międzynarodowe

Juan Pablo, który sam jako młody chłopak poznał życie ulicy, i stracił na niej wielu przyjaciół, nie tylko doskonale rozumie destrukcyjne mechanizmy rządzące ponurą codziennością dzieciaków z trudnych środowisk, ale wie również, jak rozświetlić i ubogacić ich świat. Wie także, jak zapewnić im narzędzia niezbędne do przerwania kręgu przemocy. W kolejnym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk odwiedza El Patojismo, by lepiej zrozumieć filozofię i działania tej organizacji, zwłaszcza te skierowane do dziewczyn i kobiet.

Jako nauczyciel Juan Pablo zauważył, że wielu młodych ludzi w jego społeczności zmarło lub padło ofiarą alkoholizmu, narkotyków i przestępstw. W odpowiedzi na to 13 lat temu w garażu swoich rodziców otworzył darmowy program pozaszkolny Los Patojos, zwany też The Little Ones. Pierwszymi uczniami była trójka miejscowych niepełnosprawnych dzieci. Z czasem międzynarodowe agencje finansujące pomogły Los Patojos urosnąć z programu pozaszkolnego do kampusu szkolnego dla ponad 400 uczniów i całego ruchu i marki El Patojismo. Juan Pablo zgromadził wokół siebie grupę 33 administratorów, pracowników służby zdrowia i edukacji, z których wielu to jego byli uczniowie. Wybrał najgorszą, najbardziej niebezpieczną dzielnicę w swoim miasteczku, zdeptaną przez przestępców i przekształcił ją w kwitnącą społeczność, bezpieczne, kreatywne centrum dla dzieci i młodzieży, z których większość na co dzień doświadcza w domach przemocy i wykorzystywania. Jego El Patojismo zapewnia dzieciom trzy posiłki dziennie; nowoczesne, progresywne środowisko uczenia się; opiekę zdrowotną – a wszystko bezpłatnie.

Poza nauką szkolną, wyżywieniem, rozwojem talentów artystycznych i sportowych, Romero gwarantuje młodym Gwatemalczykom znacznie więcej: wsparcie emocjonalne i społeczne, akceptację, zrozumienie, miłość, godność i perspektywy na lepszą przyszłość. Tutaj każdy jest mile widziany, szanowany i podziwiany za swoją wyjątkowość i niepowtarzalność. Najlepszym dowodem na skuteczność metod El Patojismo są wychowanki i wychowankowie, których w "Efekcie Domina" poznaje Dominika Kulczyk. Nastoletnia Ester, od dziecka bita przez rodziców i wyrzucana kolejno ze wszystkich szkół w miasteczku, po kilku latach spędzonych w szkole Romero stała się przebojową i empatyczną edukatorką seksualną, raperką, trenerką męskiej drużyny piłkarskiej oraz bezcennym wzorcem osobowym i wsparciem dla młodszych koleżanek. Michelle, od dziecka pozbawiona miłości rodziców, bita i zmuszana do pracy, dopiero w El Patojismo zrozumiała, jak to jest być kochanym i radosnym. Tutaj też rozwinęła talenty artystyczne, o których istnieniu wcześniej nawet nie miała pojęcia.

Gwatemala to kraj mający jedne z najwyższych na świecie wskaźników zabójstw kobiet (feminicidio jako zabójstwo kobiety ze względu na fakt bycia kobietą, zwykle jest poprzedzone gwałtem, torturami lub znęcaniem się nad ofiarami, a następnie ciała często są porzucane w plastikowych workach, rozczłonkowane i bezczeszczone) oraz nastoletnich ciąż, gdzie przemoc domowa i napędzający ją kult macho są wszechobecne. Dlatego działania nastawione na umocnienie pozycji kobiet i dziewczyn w tym kraju są kwestią szczególnie palącą – Kulczyk Foundation wspiera więc działania El Patojismo w tej dziedzinie.

Szósty odcinek ósmej serii „Efektu Domina” już 18 kwietnia o godz. 11:30 w TVN lub na Player.pl

Aktualności

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej

"Myślimy o przyszłości i kolejnych projektach splecionych w nić wspólnych, łączących nas wartości"

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie uruchomi II Edycję Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Koalicja kobiet zdecyduje do kogo trafi kolejny milion złotych na długofalową pomoc. W poprzedniej, I Edycji Programu, Siostrzeństwo otrzymało aż 450 wniosków o dofinansowanie. Kwotę blisko miliona złotych przyznano 11 organizacjom.

Dowiedz się więcej

Prawie 1000 kobiet i dzieci na warsztatach w naszym Centrum „Cześć Dziewczyny!”

Blisko 1000 osób wzięło udział w warsztatach organizowanych w powołanym przez nas Centrum Pomocy Kobietom z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. To m.in. lektoraty języka polskiego, spotkania integracyjne, informacyjne i pomocowe. Część spotkań współorganizuje z nami Dom Ukraiński.

Dowiedz się więcej