Hiszpania: Zostawcie nasze ciała

Projekty międzynarodowe

W samej Europie żyje dziś 600 tysięcy tych, które cierpią w wyniku konsekwencji obrzezania (głównie migrantek z Afryki). Nie zdajemy sobie sprawy, że w wielu krajach kobiety otaczające nas w hotelach, na targach, w sklepach czy miejscach turystycznych, nie tylko nie czerpią przyjemności z seksu, ale cierpią, czując ból podczas oddawania moczu, miesiączki i codziennych czynności. Co więcej, 10 procent dziewczynek umiera w związku z ostrymi powikłaniami tego zabiegu, następne 15 procent umiera z powodu długofalowych skutków obrzezania.

FGM to jaskrawy przykład łamania praw kobiet w ramach patriarchalnych kultur i systemów – próby przejęcia kontroli nad kobiecym ciałem oraz pozbawienia go przyjemności z seksu. Tradycja ta wciąż tak silnie zakorzeniona jest w wielu społecznościach, że często nawet same kobiety dbają o zachowanie jej ciągłości w przypadku własnych córek i wnuczek. Wierzą bowiem, że w przeciwnym razie dziewczyna będzie miała problem ze znalezieniem męża.

Dominika Kulczyk opowie o tym problemie w pierwszym odcinku ósmej serii „Efektu Domina”. Przedstawi działania hiszpańskiej organizacji Save a Girl Save a Generation, która walczy z FGM i wspiera afrykańskie migrantki w Madrycie. Prezeska Kulczyk Foundation pozna założycielkę tej organizacji, Kenijkę Ashę Ismail oraz historię jej heroicznej walki o ocalenie od FGM własnej córki, Hayat. Dziś Asha jest inspiracją, nadzieją i wsparciem dla kolejnych pokoleń Afrykanek, które – jak ona – postanawiają zerwać z okrutnym przejawem patriarchatu i ratować własne córki przed okaleczeniem.

Pierwszy odcinek ósmej serii „Efektu Domina” już 7 marca o godz. 11:30 w TVN lub na Player.pl.

Aktualności

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej

"Myślimy o przyszłości i kolejnych projektach splecionych w nić wspólnych, łączących nas wartości"

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie uruchomi II Edycję Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Koalicja kobiet zdecyduje do kogo trafi kolejny milion złotych na długofalową pomoc. W poprzedniej, I Edycji Programu, Siostrzeństwo otrzymało aż 450 wniosków o dofinansowanie. Kwotę blisko miliona złotych przyznano 11 organizacjom.

Dowiedz się więcej