W samej Europie żyje dziś 600 tysięcy tych, które cierpią w wyniku konsekwencji obrzezania (głównie migrantek z Afryki). Nie zdajemy sobie sprawy, że w wielu krajach kobiety otaczające nas w hotelach, na targach, w sklepach czy miejscach turystycznych, nie tylko nie czerpią przyjemności z seksu, ale cierpią, czując ból podczas oddawania moczu, miesiączki i codziennych czynności. Co więcej, 10 procent dziewczynek umiera w związku z ostrymi powikłaniami tego zabiegu, następne 15 procent umiera z powodu długofalowych skutków obrzezania.
FGM to jaskrawy przykład łamania praw kobiet w ramach patriarchalnych kultur i systemów – próby przejęcia kontroli nad kobiecym ciałem oraz pozbawienia go przyjemności z seksu. Tradycja ta wciąż tak silnie zakorzeniona jest w wielu społecznościach, że często nawet same kobiety dbają o zachowanie jej ciągłości w przypadku własnych córek i wnuczek. Wierzą bowiem, że w przeciwnym razie dziewczyna będzie miała problem ze znalezieniem męża.
Dominika Kulczyk opowie o tym problemie w pierwszym odcinku ósmej serii „Efektu Domina”. Przedstawi działania hiszpańskiej organizacji Save a Girl Save a Generation, która walczy z FGM i wspiera afrykańskie migrantki w Madrycie. Prezeska Kulczyk Foundation pozna założycielkę tej organizacji, Kenijkę Ashę Ismail oraz historię jej heroicznej walki o ocalenie od FGM własnej córki, Hayat. Dziś Asha jest inspiracją, nadzieją i wsparciem dla kolejnych pokoleń Afrykanek, które – jak ona – postanawiają zerwać z okrutnym przejawem patriarchatu i ratować własne córki przed okaleczeniem.
Pierwszy odcinek ósmej serii „Efektu Domina” już 7 marca o godz. 11:30 w TVN lub na Player.pl.