Kolumbia - Efekt Domina

Projekty międzynarodowe

El machismo, czyli męska dominacja. Jest jak topór, który wisi nad setkami kobiet, które uciekając przed konfliktem zbrojnym w Kolumbii trafiły do slumsów, w który przywitało je poniżenie. Czy jest od niego ucieczka? Jest! Dominika Kulczyk wspiera kolumbijskie kobiety, które postanowiły powiedzieć „nie” upokorzeniu!

Kolumbia ma smutną historię. Trwający przez ostatnich kilkadziesiąt lat konflikt zbrojny pozbawił życia co najmniej 220 tysięcy osób, a prawie osiem milionów zmusił do ucieczki w poszukiwaniu schronienia. Dla głodujących życia przesiedleńców jedynym miejscem, w którym mogli się próbować przetrwać były miejskie slumsy. Tam szybko zrozumieli jednak, że nadal nie ma mowy o bezpieczeństwie. Szczególnie bezpieczeństwie kobiet i dzieci. Przesiedlone Kolumbijki na własne oczy zobaczyły, czym jest przemoc, na własnej skórze odczuły el machismo. Pozbawione całego dorobku życia i perspektyw na przyszłość nie chciały się jednak poddać. Postanowiły się zjednoczyć!

Wspierane przez prawniczkę Patricię Guererro założyły Miasto Kobiet - bezpieczną przestrzeń, w której schronienie znalazły ofiary przymusowych przesiedleń, gwałtów, przemocy fizycznej i psychicznej. Miasto Kobiet to ponad 100 domów i kilkuset mieszkańców, którzy chcą wymazać z pamięci bolesne wspomnienia i wspierają się w dążeniu do szczęścia.

Everlides Almanza jest jedną z przesiedlonych. Opuściła rodzinne strony, by w niespokojnych czasach zadbać o bezpieczeństwo córki. Niestety, to właśnie tu, gdzie już wierzyła, że będzie lepiej, spotkało ją coś straszliwego: jej córka została zamordowana. Siedem lat później Everlides ciągle nie może pogodzić się ze stratą najukochańszej osoby. Na co dzień robi wszystko, by utrzymać swój dom i wychować nastoletnią wnuczkę na niezależną i wrażliwą kobietę.

Dzisiaj Nayerlis, i całe pokolenie wychowane już w Mieście kobiet, jest dowodem na to, że warto było przeciwstawić się bezwzględnym regułom i założyć społeczność walczącą z wszechobecną przestępczością, dominacją mężczyzn i skorumpowaną władzą. Dominika Kulczyk wraz z Kulczyk Foundation pomaga tym wspaniałym kobietom rosnąć w siłę!

Efekt Domina w niedzielę 25 marca o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej