Kostaryka: Jaskinia światła

Projekty międzynarodowe

W ostatnich latach dyktatura Daniela Ortegi bezwzględnie tłumi każdy protest. Dlatego Nikaraguańczycy korzystają z nielegalnych tras, płacąc przemytnikom za możliwość przekroczenia granicy i rozpoczęcia nowego życia w Kostaryce. Dominika Kulczyk w odcinku swojego serialu dokumentalnego „Efekt Domina” pokazuje działalność Alicii Avilés i Maris Stelli Fernández, które postanowiły dać szansę społeczności La Carpio i zawalczyć o edukację dzieci i dorosłych. Te dwie odważne kobiety w 2011 roku założyły fundację SIFAIS, która dzięki pracy wolontariuszy zapewnia mieszkańcom La Carpio dostęp do edukacji, lekcji muzyki, angielskiego, judo, tańca, krawiectwa, makijażu i wielu innych! Zajęcia w fundacji sprawiają, że podopieczni SIFAIS zapominają chociaż przez chwilę o warunkach, w których żyją, mogą marzyć i budować plany na przyszłość. Fundacja SIFAIS idzie z duchem czasu i zachęca mieszkańców La Carpio do zdobywania umiejętności z zakresu nowych technologii.

Dominika Kulczyk przedstawi historię Melby, która wraz z rodzicami, rodzeństwem, mężem i dzieckiem żyje w blaszanym domu. Dzięki SIFAIS nauczyła się druku przestrzennego, prototypowania i obsługi wycinarki laserowej! Melba jest przykładem dla innych podopiecznych, że zdobycie umiejętności XXI wieku jest w zasięgu ręki! Emigracje ludności z Nikaragui trwają nieprzerwanie, dlatego tak ważne jest, by po przybyciu do Kostaryki Nikaraguańczycy nie zostali pozostawieni sami. W odcinku poznamy uchodźczynie, które niedawno przybyły do La Carpio i próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Fundacja SIFAIS otwiera dla nich drzwi, stwarzając możliwości nauki i zdobycia umiejętności, dzięki którym będą mogły rozpocząć nowe życie. Kulczyk Foundation wspiera działania Sifais na rzecz kobiet mieszkających w La Carpio, realizując projekt mikroprzedsiębiorczości oraz walki z ubóstwem menstruacyjnym.

Ostatni odcinek ósmej serii „Efektu Domina” już 2 maja o godz. 11:30 w TVN lub na Player.pl.

Aktualności

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej

"Myślimy o przyszłości i kolejnych projektach splecionych w nić wspólnych, łączących nas wartości"

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie uruchomi II Edycję Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Koalicja kobiet zdecyduje do kogo trafi kolejny milion złotych na długofalową pomoc. W poprzedniej, I Edycji Programu, Siostrzeństwo otrzymało aż 450 wniosków o dofinansowanie. Kwotę blisko miliona złotych przyznano 11 organizacjom.

Dowiedz się więcej

Prawie 1000 kobiet i dzieci na warsztatach w naszym Centrum „Cześć Dziewczyny!”

Blisko 1000 osób wzięło udział w warsztatach organizowanych w powołanym przez nas Centrum Pomocy Kobietom z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. To m.in. lektoraty języka polskiego, spotkania integracyjne, informacyjne i pomocowe. Część spotkań współorganizuje z nami Dom Ukraiński.

Dowiedz się więcej