Kostaryka: Jaskinia światła

Projekty międzynarodowe

W ostatnich latach dyktatura Daniela Ortegi bezwzględnie tłumi każdy protest. Dlatego Nikaraguańczycy korzystają z nielegalnych tras, płacąc przemytnikom za możliwość przekroczenia granicy i rozpoczęcia nowego życia w Kostaryce. Dominika Kulczyk w odcinku swojego serialu dokumentalnego „Efekt Domina” pokazuje działalność Alicii Avilés i Maris Stelli Fernández, które postanowiły dać szansę społeczności La Carpio i zawalczyć o edukację dzieci i dorosłych. Te dwie odważne kobiety w 2011 roku założyły fundację SIFAIS, która dzięki pracy wolontariuszy zapewnia mieszkańcom La Carpio dostęp do edukacji, lekcji muzyki, angielskiego, judo, tańca, krawiectwa, makijażu i wielu innych! Zajęcia w fundacji sprawiają, że podopieczni SIFAIS zapominają chociaż przez chwilę o warunkach, w których żyją, mogą marzyć i budować plany na przyszłość. Fundacja SIFAIS idzie z duchem czasu i zachęca mieszkańców La Carpio do zdobywania umiejętności z zakresu nowych technologii.

Dominika Kulczyk przedstawi historię Melby, która wraz z rodzicami, rodzeństwem, mężem i dzieckiem żyje w blaszanym domu. Dzięki SIFAIS nauczyła się druku przestrzennego, prototypowania i obsługi wycinarki laserowej! Melba jest przykładem dla innych podopiecznych, że zdobycie umiejętności XXI wieku jest w zasięgu ręki! Emigracje ludności z Nikaragui trwają nieprzerwanie, dlatego tak ważne jest, by po przybyciu do Kostaryki Nikaraguańczycy nie zostali pozostawieni sami. W odcinku poznamy uchodźczynie, które niedawno przybyły do La Carpio i próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Fundacja SIFAIS otwiera dla nich drzwi, stwarzając możliwości nauki i zdobycia umiejętności, dzięki którym będą mogły rozpocząć nowe życie. Kulczyk Foundation wspiera działania Sifais na rzecz kobiet mieszkających w La Carpio, realizując projekt mikroprzedsiębiorczości oraz walki z ubóstwem menstruacyjnym.

Ostatni odcinek ósmej serii „Efektu Domina” już 2 maja o godz. 11:30 w TVN lub na Player.pl.

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej