Kulczyk Foundation wspiera walkę z ubóstwem menstruacyjnym w Kenii

Projekty międzynarodowe

Powszechne ubóstwo w slumsach stolicy Kenii - Nairobi sprawia, że żyjące tam młode kobiety nie mogą sobie pozwolić na zakup artykułów higienicznych niezbędnych w trakcie menstruacji. Wiele z nich opuszcza wtedy lekcje, aby uniknąć publicznego upokorzenia. Powszechny brak edukacji seksualnej sprawia też, że poza szkolnymi murami kenijskie dziewczęta są narażone na wczesną ciążę, niechciane małżeństwo, czy zakażenie wirusem HIV. Mogą też być wykorzystane seksualnie przez mężczyzn, którzy obiecują im pieniądze na środki higieniczne w zamian za obcowanie płciowe.

Project Elimu („elimu” w języku suahili oznacza „edukację”) to organizacja działająca w Kiberze – jednej z najuboższych dzielnic Nairobi. Dotychczas zajmowała się ona przede wszystkim pozaszkolną edukacją artystyczną. Organizacja powstała w 2017 r. Założył ją nauczyciel baletu, Mike Wamaya. Celem Project Elimu jest umożliwianie dzieciom ze slumsów Nairobi kontaktu ze sztuką, poprzez naukę tańca. Wamaya tworzy dla nich prawdziwą odskocznię od dramatycznych warunków życia. Wsparcie Kulczyk Foundation dla jego organizacji rozpoczęło się w 2019 r. Ufundowane zostały wówczas m.in. stypendia edukacyjne dla 120 dzieci, fundacja przekazała także Project Elimu środki na rozwój programu zajęć artystycznych i infrastruktury. Mali podopieczni tej organizacji byli także bohaterami jednego z odcinków serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk „Efekt Domina”.

Project Elimu, poprzez realizację programu Smile Bank Project, zapewnia uczennicom w wieku od 11 do 18 lat podpaski, worki na śmieci i pojemniki sanitarne. Prowadzi również zajęcia z edukacji seksualnej. W zamian dziewczęta zobowiązane są do pracy socjalnej w swoich szkołach lub na rzecz lokalnych społeczności, w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Zaangażowanie ich najbliższego otoczenia, czyli nauczycieli, rodziców i lokalnych liderów, przyczynia się do realnej zmiany w życiu nastolatek, pozytywnie wpływając na stan ich zdrowia, bezpieczeństwo i samopoczucie.

Celem Smile Bank Project jest poprawa frekwencji szkolnej, zwiększenie samooceny, kreatywności, odpowiedzialności społecznej czy umiejętności rozwiązywania problemów młodych Kenijek. Wsparcie Kulczyk Foundation pokrywa 70 proc. kosztów realizacji programu. Pozostałe środki zostały przekazane przez indywidualnych darczyńców Project Elimu, którzy sfinansowali przede wszystkim zakup środków higienicznych.

Wsparcie dla kobiet i dziewcząt, zwłaszcza związane z ubóstwem menstruacyjnym, opieką okołoporodową, edukacją seksualną czy zdrowiem reprodukcyjnym, to jedna z głównych sfer działalności Kulczyk Foundation. Do tej pory organizacja zrealizowała 68 takich projektów pomocowych na całym świecie. Pomoc Kulczyk Foundation trafiła do kobiet i dziewcząt m.in. w Bangladeszu, Indiach, Kenii, Kolumbii, Nepalu czy Rumunii.

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej