Kulczyk Foundation wspiera walkę z ubóstwem menstruacyjnym w Kenii

Projekty międzynarodowe

Powszechne ubóstwo w slumsach stolicy Kenii - Nairobi sprawia, że żyjące tam młode kobiety nie mogą sobie pozwolić na zakup artykułów higienicznych niezbędnych w trakcie menstruacji. Wiele z nich opuszcza wtedy lekcje, aby uniknąć publicznego upokorzenia. Powszechny brak edukacji seksualnej sprawia też, że poza szkolnymi murami kenijskie dziewczęta są narażone na wczesną ciążę, niechciane małżeństwo, czy zakażenie wirusem HIV. Mogą też być wykorzystane seksualnie przez mężczyzn, którzy obiecują im pieniądze na środki higieniczne w zamian za obcowanie płciowe.

Project Elimu („elimu” w języku suahili oznacza „edukację”) to organizacja działająca w Kiberze – jednej z najuboższych dzielnic Nairobi. Dotychczas zajmowała się ona przede wszystkim pozaszkolną edukacją artystyczną. Organizacja powstała w 2017 r. Założył ją nauczyciel baletu, Mike Wamaya. Celem Project Elimu jest umożliwianie dzieciom ze slumsów Nairobi kontaktu ze sztuką, poprzez naukę tańca. Wamaya tworzy dla nich prawdziwą odskocznię od dramatycznych warunków życia. Wsparcie Kulczyk Foundation dla jego organizacji rozpoczęło się w 2019 r. Ufundowane zostały wówczas m.in. stypendia edukacyjne dla 120 dzieci, fundacja przekazała także Project Elimu środki na rozwój programu zajęć artystycznych i infrastruktury. Mali podopieczni tej organizacji byli także bohaterami jednego z odcinków serialu dokumentalnego Dominiki Kulczyk „Efekt Domina”.

Project Elimu, poprzez realizację programu Smile Bank Project, zapewnia uczennicom w wieku od 11 do 18 lat podpaski, worki na śmieci i pojemniki sanitarne. Prowadzi również zajęcia z edukacji seksualnej. W zamian dziewczęta zobowiązane są do pracy socjalnej w swoich szkołach lub na rzecz lokalnych społeczności, w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Zaangażowanie ich najbliższego otoczenia, czyli nauczycieli, rodziców i lokalnych liderów, przyczynia się do realnej zmiany w życiu nastolatek, pozytywnie wpływając na stan ich zdrowia, bezpieczeństwo i samopoczucie.

Celem Smile Bank Project jest poprawa frekwencji szkolnej, zwiększenie samooceny, kreatywności, odpowiedzialności społecznej czy umiejętności rozwiązywania problemów młodych Kenijek. Wsparcie Kulczyk Foundation pokrywa 70 proc. kosztów realizacji programu. Pozostałe środki zostały przekazane przez indywidualnych darczyńców Project Elimu, którzy sfinansowali przede wszystkim zakup środków higienicznych.

Wsparcie dla kobiet i dziewcząt, zwłaszcza związane z ubóstwem menstruacyjnym, opieką okołoporodową, edukacją seksualną czy zdrowiem reprodukcyjnym, to jedna z głównych sfer działalności Kulczyk Foundation. Do tej pory organizacja zrealizowała 68 takich projektów pomocowych na całym świecie. Pomoc Kulczyk Foundation trafiła do kobiet i dziewcząt m.in. w Bangladeszu, Indiach, Kenii, Kolumbii, Nepalu czy Rumunii.

Aktualności

Budowa infrastruktury edukacyjnej w Namibii

Kulczyk Foundation wspiera działającą w Namibii organizację SEPO (Sepo Community Based Organization), dzięki której dzieci mieszkające w pobliżu miejscowości Katima Mulilo już wkrótce będą mogły uczyć się w lepszych warunkach.

Dowiedz się więcej

Nepal - Efekt Domina

Jednym ze sposobów walki z handlem ludźmi na jest skuteczny system kontroli granic, który utrudnia handlarzom wywożenie swoich ofiar do innych krajów. Granica między Indiami a Nepalem jest otwarta, praktycznie niekontrolowana i ma ponad tysiąc siedemset kilometrów. Swobodny przepływ ludzi i towarów miał usprawnić współpracę handlową między tymi dwoma krajami i tym samym przyczynić się do rozwoju gospodarki. Granica jest wykorzystywaną przez pośredników biorących udział w handlu ludźmi.

Dowiedz się więcej

Peru - Efekt Domina

Peru to kraj leżący w Ameryce Łacińskiej. W tamtejszej dżungli znajduje się największe na świecie miasto, do którego nie prowadzi żadna droga lądowa – Iquitos.

Dowiedz się więcej