Namibia - Efekt Domina

Projekty międzynarodowe

Wielu z nich nie stać nawet na dojazd do pracy czy do odległych szkół i szpitali. W odpowiedzi na ten problem lokalna organizacja pozarządowa BEN Namibia zapewnia najbiedniejszym dostęp do rowerów. W tym celu stworzyła sieć kilkudziesięciu sklepów i punktów serwisowych, w których ludzie mogą kupić jednoślad w przystępnej cenie. – Rower pomoże mi w leczeniu, będę nim jeździł po leki – zapowiada Lucky, jeden z podopiecznych organizacji, który otrzymał rower dzięki wsparciu Kulczyk Foundation. BEN Namibia we współpracy z partnerami organizuje zbiórki nowych i używanych rowerów, które następnie są transportowane do Namibii. Używane jednoślady z różnych części świata przechodzą renowację. Zyski ze sprzedaży przeznaczane są na utrzymanie sieci sklepów i punktów serwisowych, dzięki którym możliwe jest dotarcie do tysięcy osób w całym kraju. Rowery przekazywane bezpłatnie trafiają do osób, które ich najbardziej potrzebują, ale przede wszystkim do pracowników i wolontariuszy medycznych, którzy – dzięki już ponad 7 tysiącom rowerów otrzymanych od BEN Namibia – mogą dotrzeć do większej liczby pacjentów. – Zajmujemy się na rowerami, ale w tym wszystkim chodzi przede wszystkim o ludzi – mówi Moses Musukubili, który kieruje jednym ze sklepów i punktów serwisowych w regionie Zambezi.

Moses jest też wolontariuszem medycznym. Opiekuje się głównie dziećmi chorymi na HIV/AIDS. Rower pozwala mu odwiedzać podopiecznych nawet kilka razy w tygodniu, a także dotrzeć do większej liczby potrzebujących. Kulczyk Foundation finansuje bezpłatne przekazywanie rowerów kobietom i dzieciom, w których życiu rower może zmienić najwięcej.

Efekt Domina w niedzielę o godz. 11:00 w TVN, na www.player.pl lub na vimeo.com

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

Aktualności

„Cześć Dziewczyny!” – rusza Fundusz Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy

8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, polskie dziewczyny witają dziewczyny z Ukrainy głośnym „Cześć Dziewczyny!”. Rozpoczynamy też długofalową zbiórkę na Fundusz Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy. Akcję promuje list „Cześć Dziewczyny!”, który podpisało duże grono znanych Polek.

Dowiedz się więcej

Kostaryka: Jaskinia światła

La Carpio – slumsy położone w stolicy Kostaryki, San José, kojarzą się z głównie z biedą i brutalną przestępczością. Większość mieszkańców tej dzielnicy to migranci i uchodźcy z Nikaragui, która od dekad cierpi z powodu niestabilności politycznej. 

Dowiedz się więcej

Uganda: Czerwony liść

Ubóstwo menstruacyjne to brak opieki medycznej i sanitarnej, brak dostępu do wiedzy na temat zdrowia menstruacyjnego, a także piętno i wstyd związane z miesiączką, które uniemożliwiają kobietom uczestniczenie w życiu społecznym.

Dowiedz się więcej