Namibia - Efekt Domina

Projekty międzynarodowe

Wielu z nich nie stać nawet na dojazd do pracy czy do odległych szkół i szpitali. W odpowiedzi na ten problem lokalna organizacja pozarządowa BEN Namibia zapewnia najbiedniejszym dostęp do rowerów. W tym celu stworzyła sieć kilkudziesięciu sklepów i punktów serwisowych, w których ludzie mogą kupić jednoślad w przystępnej cenie. – Rower pomoże mi w leczeniu, będę nim jeździł po leki – zapowiada Lucky, jeden z podopiecznych organizacji, który otrzymał rower dzięki wsparciu Kulczyk Foundation. BEN Namibia we współpracy z partnerami organizuje zbiórki nowych i używanych rowerów, które następnie są transportowane do Namibii. Używane jednoślady z różnych części świata przechodzą renowację. Zyski ze sprzedaży przeznaczane są na utrzymanie sieci sklepów i punktów serwisowych, dzięki którym możliwe jest dotarcie do tysięcy osób w całym kraju. Rowery przekazywane bezpłatnie trafiają do osób, które ich najbardziej potrzebują, ale przede wszystkim do pracowników i wolontariuszy medycznych, którzy – dzięki już ponad 7 tysiącom rowerów otrzymanych od BEN Namibia – mogą dotrzeć do większej liczby pacjentów. – Zajmujemy się na rowerami, ale w tym wszystkim chodzi przede wszystkim o ludzi – mówi Moses Musukubili, który kieruje jednym ze sklepów i punktów serwisowych w regionie Zambezi.

Moses jest też wolontariuszem medycznym. Opiekuje się głównie dziećmi chorymi na HIV/AIDS. Rower pozwala mu odwiedzać podopiecznych nawet kilka razy w tygodniu, a także dotrzeć do większej liczby potrzebujących. Kulczyk Foundation finansuje bezpłatne przekazywanie rowerów kobietom i dzieciom, w których życiu rower może zmienić najwięcej.

Efekt Domina w niedzielę o godz. 11:00 w TVN, na www.player.pl lub na vimeo.com

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej