Papua - Nowa Gwinea - Efekt Domina

Projekty międzynarodowe

Zapierająca dech w piersiach przyroda i prastara kultura. Dominika Kulczyk z akcją pomocową Kulczyk Foundation dociera na Papuę-Nową Gwineę. Staje oko w oko z tubylcami, którzy przyznają, że aby obyczajom stało się za dość mordowali ludzi. Nawet dzieci! Jak przeciwstawić się czemuś tak przerażającemu, co jest kultywowane od wieków?! W tym kraju są już tacy, którzy powiedzieli nie torturom i zabijaniu w imię polowania na czarownice!

Papua-Nowa Gwinea jest jednym z najpóźniej zbadanych i odkrytych rejonów świata. Jako niepodległe państwo istnieje dopiero od 1975 roku. Malownicze tereny porośnięte wybujałą endemiczną roślinnością do dziś zamieszkane są przez setki tradycyjnych społeczności kultywujących odwieczne wierzenia i zwyczaje – niektóre ekstremalnie okrutne!

W górskim regionie w głębi kraju nikt nie wierzy, że śmierć może nastąpić z przyczyn naturalnych. Według tutejszych wierzeń wyłączną winę za nią ponoszą czarownicy i stosowane przez nich złe moce. Oskarżenia o czary rzucane są zwykle na najbardziej bezbronnych – kobiety i dzieci. Samosądy, tortury i potworne kary z karą śmierci włącznie to wszystko potrafi być codziennością Papui-Nowej Gwinei.

Coraz częściej oskarżenia czary dotyczą także lepiej sytuowanych członków społeczności. Padają ze strony znajomych, przyjaciół, sąsiadów a nawet najbliższych krewnych. Karę ponoszą nie tylko oskarżeni ale i ich rodziny. O zgrozo, dzięki temu oprawcy przejmują ich majątek. Dlatego zwyczaj ten nie tylko nie zanika, ale wręcz umacnia się i rozprzestrzenia na cały kraj. Bo tak naprawdę jest sposobem na szybkie bogacenie się.

Ponad dwadzieścia lat temu także Monika Paulus, którą poznajemy w filmie, została oskarżona przez własnego brata o zamordowanie ich ojca przy użyciu czarów. Udało jej się przeżyć, bo zdecydowała się porzucić wszystko i uciec w nieznane. Dziś ta nieustraszona kobieta o wielkim sercu naraża własne życie ratując ofiary samosądów stając twarzą w twarz z ich prześladowcami. Założona przez nią Sieć Obrońców Praw Człowieka w Simbu liczy już ponad 600 członków i dalej się rozrasta. Dominika Kulczyk w Papui-Nowej Gwinei wspiera ratowanie życia i zdrowia ludzi oskarżonych o czary a także edukację, która pomaga walczyć z tym przerażającym obyczajem.

Efekt Domina w niedzielę 4 marca o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej