Peru - Efekt Domina

Projekty międzynarodowe

Dostać się tam można jedynie samolotem lub łodzią. Belén to najbiedniejsza dzielnica Iquitos. Przez pół roku zalewana jest wodami Amazonki, co niesie za sobą wiele problemów dla lokalnej społeczności, takich jak utonięcia czy choroby związane z zanieczyszczeniem wody. „To szokujące, że w miejscu, w którym jest tyle wody, brakuje wody zdatnej do picia” – mówi Esther Díaz z organizacji INFANT. Duży problem stanowią również warunki sanitarne. Kiedy poziom rzeki jest podniesiony, większość nieczystości mieszkańcy odprowadzają bezpośrednio do rzeki. W takiej wodzie ludzie piorą ubrania i zmywają naczynia. Kąpią się w niej dzieci. Dzieci z dzielnicy Belén mają problemy z dotarciem do szkoły czy znalezieniem bezpiecznego miejsca do zabawy.

Pracownicy organizacji INFANT wspierają dzieci w realizacji działań mających na celu zmianę otaczającej rzeczywistości. Należą do nich m.in. projekt ratownictwa „Dzieci na ratunek”, polegający na patrolowaniu miejsc, w których żyją dzieci nieumiejące pływać, czy też lekcji pływania dla najmłodszych. Dzieci angażują się również w walkę z przemocą domową. 

„Najbardziej poruszające w historii tego miejsca jest to, że problemy, z którymi de facto nie mogą poradzić sobie dorośli, próbują rozwiązać dzieci” – mówi Dominika Kulczyk. 

Efekt Domina w niedzielę o godz. 11:00 w TVN, na www.player.pl lub na vimeo.com

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

Aktualności

„Cześć Dziewczyny!” – rusza Fundusz Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy

8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, polskie dziewczyny witają dziewczyny z Ukrainy głośnym „Cześć Dziewczyny!”. Rozpoczynamy też długofalową zbiórkę na Fundusz Wsparcia dla Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy. Akcję promuje list „Cześć Dziewczyny!”, który podpisało duże grono znanych Polek.

Dowiedz się więcej

Kostaryka: Jaskinia światła

La Carpio – slumsy położone w stolicy Kostaryki, San José, kojarzą się z głównie z biedą i brutalną przestępczością. Większość mieszkańców tej dzielnicy to migranci i uchodźcy z Nikaragui, która od dekad cierpi z powodu niestabilności politycznej. 

Dowiedz się więcej

Uganda: Czerwony liść

Ubóstwo menstruacyjne to brak opieki medycznej i sanitarnej, brak dostępu do wiedzy na temat zdrowia menstruacyjnego, a także piętno i wstyd związane z miesiączką, które uniemożliwiają kobietom uczestniczenie w życiu społecznym.

Dowiedz się więcej