Rwanda - Efekt Domina

Projekty międzynarodowe

Rwanda. Tutaj ludzie nigdy nie zapomną, że był taki czas, gdy życie ludzkie znaczyło tyle co jeden strzał czy uderzenie maczetą. To kraj z ludobójstwem w tle. Kraj, w którym nadal żyją tacy, których traktuje się jak zbędnych, gorszych. Dominika Kulczyk właśnie tu pomaga głuchoniemym dzieciom. Niektóre z nich, dzięki aparatom słuchowym, po raz pierwszy słyszą głos swoich rodziców!

W Rwandzie 24 lata temu w ciągu 100 dni zginęło milion ludzi. Hutu mordowali Tutsi. Media całego świata pękały od doniesień o tym koszmarze. A teraz? Jeśli spojrzymy do suchych opisów, to w Rwandzie dzieje się dobrze, jest tu stabilnie. Przeprowadzone przez rząd Paula Kagamego reformy sprowokowały wzrost gospodarczy, zaczęło się też lepiej dziać w edukacji. To statystyki. Dominika Kulczyk i Kulczyk Foundation zobaczyli, jak jest naprawdę. W rodzinach, w których żyją niepełnosprawne dzieci. O których wielu mówi, jak o zepsutych rzeczach, które powinny trafić na śmietnik.

Te dzieci mogą tylko pomarzyć o darmowej edukacji. Państwo ich nie chce w szkołach. Ale są tacy jak Louis – nauczyciel z powołania. Postanowił coś zmienić i w 2013 roku założył własną szkołę dla dzieci głuchych i niedosłyszących. To miejsce, gdzie nie tylko uczą się języka migowego i zwykłej szkolnej wiedzy, ale też innych przydatnych w życiu umiejętności. Dostają szansę, by żyć tak jak sobie wymarzą. Ale przede wszystkim dostają szansę by mieć marzenia.

W tym odcinku poznajemy historie nowych uczniów szkoły Louisa – Erica i Kevine. Ta dwójka żegna rodziców i po raz pierwszy przekracza próg szkoły z internatem. Są początkowo zdezorientowani, bo w takiej sytuacji nie byli nigdy wcześniej. Biorą udział w lekcjach języka migowego. Równolegle w podobnych zajęciach uczestniczą rodzice, którzy nie mogą uwierzyć w to, że za chwilę będą mogli porozumieć się ze swoim głuchym dzieckiem!

Dominika Kulczyk właśnie w tej szkole jest świadkiem wzruszających scen. Dzieci, dzięki aparatom słuchowym, poznają nigdy dotąd niesłyszane głosy swoich rodziców, po raz pierwszy wypowiadają słowa „mama” i „tata”! Bariera zostaje pokonana, coś co było niemożliwe, staje się możliwe. Kulczyk Foundation w tym uczestniczy finansując zasilane baterią słoneczną aparaty słuchowe dla prawie setki dzieci oraz naukę języka migowego dla prawie setki rodziców.

Efekt Domina w niedzielę 8 kwietnia o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej