Suazi - Efekt Domina

Projekty międzynarodowe

Czy w imię tradycji można skazywać kogokolwiek na gorszy los? Dominika Kulczyk nie godzi się na krzywdę kobiet. Tym razem w Suazi prowadzić akcję pomocową, która ma wesprzeć właśnie kobiety. To niełatwe zadanie, bo w tym kraju zaszczytem jest być jedną z wielu żon tego samego mężczyzny. Przykładem jest władca tego kraju i Taniec Trzcin, który odbywa przed nim.

Królestwo Suazi to mały kraj na południu Afryki, w którym co trzecia osoba jest nosicielem wirusa HIV. Jest też ostatnią monarchią absolutną. To, co powie król staje się święte i niepodważalne, nie można się mu sprzeciwiać. Mimo takiego rygoru wielu Suazyjczyków kocha rodzinę królewską – twierdzą, że dzięki niej ich królestwo ominęły problemy, które dotknęły sąsiednie kraje. Nigdy nie doświadczyli krwawych wojen jak Mozambik, nigdy nie przeżyli też brutalnych podziałów rasowych jak Republika Południowej Afryki w czasach apartheidu.

Ale Suazi to też miejsce, w którym w dalszym ciągu rządzi tradycja. Niestety stawia ona kobiety w dużo gorszej sytuacji niż mężczyzn. Po ślubie nie mogą bez zgody męża wyrobić paszportu czy podpisywać umów. Nie mają też prawa własności i z reguły po śmierci małżonka tracą wszystko na rzecz jego krewnych.

W Suazi mężczyźni mogą mieć wiele żon. Sam monarcha, Mswati III, ma ich kilkanaście. Jeszcze nie pobił rekordu swojego ojca, Sobhozy II, który, jak wierzą niektórzy, mógł mieć ich nawet sto. Według tradycji król może wypatrzyć sobie kolejną żoną podczas corocznych obchodów Tańca Trzcin. To święto, w którym biorą udział wszystkie suazyjskie panny na wydaniu. Dziesiątki tysięcy półnagich dziewcząt z całego kraju tańczą wtedy przed pałacem Królowej Matki. – Szanuję różne tradycje, ale ta czyni z kobiet przedmioty – podkreśla Dominika Kulczyk. – Dlatego chcemy pomóc wielu suazyjskim kobietom.

Kierowana przez nią Kulczyk Foundation wsparła w Suazi min. niesamowite przedsiębiorstwo społeczne, w którym kobiety produkują mi sos z ostrych papryczek – dlatego nazwały się Spice Girls. Taka aktywizacja kobiet pozwala im jakoś przetrwać w społeczności w której HIV przeplata się z przemocą domową.

Efekt Domina w niedzielę 11 marca o godz. 11:00 lub na www.player.pl

Partnerem akcji informacyjnej jest Fakt - gazeta codzienna

Aktualności

Pretendentka do pokojowej nagrody Nobla gościem Malta Festival 2024

Na świecie żyje 200 milionów kobiet, których narządy płciowe zostały brutalnie okaleczone. W XXI wieku 3 miliony dziewczynek rocznie jest poddawanych nieuzasadnionym medycznie praktykom. Także w Europie. Gambijska aktywistka Jaha Dukureh przy wsparciu Kulczyk Foundation walczy o zakaz okaleczania narządów płciowych i nagłaśnia ten temat globalnie. Już we wrześniu przyjedzie do Poznania, by wygłosić ważne wystąpienie w obronie kobiet na Malta Festival. 

Dowiedz się więcej

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Wystartowała II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Uruchomiło ją Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Olena Volyarska czy Iryna Zapatrina. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie. Maksymalna wysokość grantu to 75 000 zł.

Dowiedz się więcej